reklama

Ako bude fungovať urýchľovač častíc na Marse?

Cesta ľudí na červenú planétu je už takrečeno na programe dňa. Čo zistia, keď vybudujú presnú kópiu urýchľovača elementárnych častíc na Zemi? Častice v ňom sa budú správať odlišne ako na Zemi!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

 Od každej novej, dobrej navrhnutej, teórie sa očakáva, že - okrem iného - bude predpovedať aj nové objavy, na základe čoho ju možno verifikovať. Teória kozmodriftu toto očakávanie napĺňa napríklad predpoveďou, že urýchľovač elementárnych častíc na Marse bude pracovať trochu odlišne ako jeho verná kópia priamo tu, na Zemi.
 Nezáleží na tom, či sa toho dožije autor predpovede, ale čo bude "potom".
 
 Napríklad Edmund Halley (1656-1742), anglický astronóm, matematik, fyzik a meteorológ sa zaujímal o práce nemeckého astronóma, fyzika, optika a matematika Johannesa Keplera (1571-1630), ktorý sformuloval tri základné zákony (relatívneho) pohybu nebeských telies, lebo Halley sa zaoberal aj kométami.
 Pri analýze pozorovaní komét, vykonaných jeho predchodcami v minulosti, vyslovil predpoklad, že v troch prípadoch (z rôznej doby) by sa mohlo jednať o pozorovanie jednej a tej istej kométy, opakovane sa vracajúcej k Slnku s periódou približne 75 rokov.
 Málokto z ľudí má reálnu možnosť pozorovať túto kométu dvakrát vo svojom živote. Halley ju mohol pozorovať len v roku 1682. Ďalšieho jej návratu k Slnku v roku 1759 sa nedožil, ale jeho predpoklad sa tým potvrdil a kométa bola pomenovaná podľa neho.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Správnosť teórie kozmodriftu, podľa "gusta" súčasných vedátorov, sa môže a nemusí potvrdiť (som si istý, že je správna!) ešte za môjho života. To nie je až tak podstatné.
 Oveľa viac ma zaujíma, čo si potom počnú "relativisti" s Einsteinovou, nekryticky obdivovanou teóriou relativity? Všetci predsa uznávajú zásadu, že na vyvrátenie aktuálne "platnej" teórie stačí jeden-jediný protirečiaci fakt. A tým faktom naozaj môže byť odlišný priebeh urýchľovania, napríklad elektrónu, na Zemi a na Marse.
 Zem a Mars majú totiž trochu rozdielne tzv. "vlastné" kozmodrifty. Je to spôsobené tým, že Zem sa pohybuje v okolí Slnka (relatívnou, priemernou) rýchlosťou približne 30 km/s, kým Mars je trochu pomalší - putuje v okolí Slnka rýchlosťou asi 24 km/s.
 Špeciálna teória relativity je teóriou typu "ad hoc". Mohol by som sa pýtať, prečo je to tak. Namiesto toho však radšej chcem upozorniť na to, že toto je jej najväčšia slabina. - Spochybnenú teóriu relativity nemožno nijako zmysluplne "modifikovať", ani len čiastočne, lebo jej koncepcia je jednoznačne závislá na výnimočnom postavení rýchlosti svetla vo vákuu "c".
 Preto sa radšej pýtam: Nebolo by, zo strany dnešných teoretických fyzikov, rozumné zamyslieť sa už dnes, čím takúto teóriu v budúcnosti nahradiť?
 A slovenskí teoretickí fyzici by mohli tiež pouvažovať, keď už sa v tejto našej malej veľkej krajine vyskytla alternatívna teória k teórii relativity, totiž teória kozmodriftu, aký postup uprednostnia. Či využijú núkajúcu sa výhodu náskoku, v potencionálnej informovanosti o danej skutočnosti, alebo budú čakať až na to, čo sa dočítajú o teórii kozmodriftu zo zahraničných odborných študií. 

František Cudziš

František Cudziš

Bloger 
  • Počet článkov:  372
  •  | 
  • Páči sa:  122x

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu