Ako bude fungovať urýchľovač častíc na Marse?

Autor: František Cudziš | 26.9.2016 o 12:24 | Karma článku: 3,95 | Prečítané:  639x

    Cesta ľudí na červenú planétu je už takrečeno na programe dňa. Čo zistia, keď vybudujú presnú kópiu urýchľovača elementárnych častíc na Zemi? Častice v ňom sa budú správať odlišne ako na Zemi!

    Od každej novej, dobrej navrhnutej, teórie sa očakáva, že - okrem iného - bude predpovedať aj nové objavy, na základe čoho ju možno verifikovať. Teória kozmodriftu toto očakávanie napĺňa napríklad predpoveďou, že urýchľovač elementárnych častíc na Marse bude pracovať trochu odlišne ako jeho verná kópia priamo tu, na Zemi.
    Nezáleží na tom, či sa toho dožije autor predpovede, ale čo bude "potom".
 
    Napríklad Edmund Halley (1656-1742), anglický astronóm, matematik, fyzik a meteorológ sa zaujímal o práce nemeckého astronóma, fyzika, optika a matematika Johannesa Keplera (1571-1630), ktorý sformuloval tri základné zákony (relatívneho) pohybu nebeských telies, lebo Halley sa zaoberal aj kométami.
    Pri analýze pozorovaní komét, vykonaných jeho predchodcami v minulosti, vyslovil predpoklad, že v troch prípadoch (z rôznej doby) by sa mohlo jednať o pozorovanie jednej a tej istej kométy, opakovane sa vracajúcej k Slnku s periódou približne 75 rokov.
    Málokto z ľudí má reálnu možnosť pozorovať túto kométu dvakrát vo svojom živote. Halley ju mohol pozorovať len v roku 1682. Ďalšieho jej návratu k Slnku v roku 1759 sa nedožil, ale jeho predpoklad sa tým potvrdil a kométa bola pomenovaná podľa neho.

    Správnosť teórie kozmodriftu, podľa "gusta" súčasných vedátorov, sa môže a nemusí potvrdiť (som si istý, že je správna!) ešte za môjho života. To nie je až tak podstatné.
    Oveľa viac ma zaujíma, čo si potom počnú "relativisti" s Einsteinovou, nekryticky obdivovanou teóriou relativity? Všetci predsa uznávajú zásadu, že na vyvrátenie aktuálne "platnej" teórie stačí jeden-jediný protirečiaci fakt. A tým faktom naozaj môže byť odlišný priebeh urýchľovania, napríklad elektrónu, na Zemi a na Marse.
    Zem a Mars majú totiž trochu rozdielne tzv. "vlastné" kozmodrifty. Je to spôsobené tým, že Zem sa pohybuje v okolí Slnka (relatívnou, priemernou) rýchlosťou približne 30 km/s, kým Mars je trochu pomalší - putuje v okolí Slnka rýchlosťou asi 24 km/s.
    Špeciálna teória relativity je teóriou typu "ad hoc". Mohol by som sa pýtať, prečo je to tak. Namiesto toho však radšej chcem upozorniť na to, že toto je jej najväčšia slabina. - Spochybnenú teóriu relativity nemožno nijako zmysluplne "modifikovať", ani len čiastočne, lebo jej koncepcia je jednoznačne závislá na výnimočnom postavení rýchlosti svetla vo vákuu "c".
    Preto sa radšej pýtam: Nebolo by, zo strany dnešných teoretických fyzikov, rozumné zamyslieť sa už dnes, čím takúto teóriu v budúcnosti nahradiť?
    A slovenskí teoretickí fyzici by mohli tiež pouvažovať, keď už sa v tejto našej malej veľkej krajine vyskytla alternatívna teória k teórii relativity, totiž teória kozmodriftu, aký postup uprednostnia. Či využijú núkajúcu sa výhodu náskoku, v potencionálnej informovanosti o danej skutočnosti, alebo budú čakať až na to, čo sa dočítajú o teórii kozmodriftu zo zahraničných odborných študií.    

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?