reklama

Ad TA3: Témy koalície a opozície, 26.2.2017

V predmetnej politickej diskusii na TA3 sa Ján Baránek vyslovil na margo vysvetlenia odchodu poslanca NR SR Ota Žarnaya z poslaneckého klubu OľaNO, že nerozumie snahe (všeobecne) kandidovať vo voľbách ako nezávislý kandidát.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

 Proti svojmu zvyku zverejním svoj názor na konkrétny problém len v krátkosti.
 Sledoval som zmienenú politickú diskusiu, kde ma zaujal predovšetkým jeden moment, a to postoj analytika Jána Baránka k zdôvodneniu Ota Žarnaya k svojmu odchodu z poslaneckého klubu OľaNO.
 Kto je Ján Baránek? Všetci ho viac-menej, zbežne, poznáme.
 Politický analytik Ján Baránek v súčasnosti vlastní a vedie agentúru Polis Slovakia.
 Agentúra vznikla v r.1999. Od r. 2002 vrátane, bola najpresnejšia v predvolebných preferenciách do parlamentných volieb.
 Ján Baránek charakterizuje sám seba (pozri: http://www.hospodarskyklub.sk/docs/biatec13/CV_Baranek.pdf) takto. -
 Ako konateľ a majiteľ agentúry v médiách vystupujem ako analytik Polis Slovakia, resp. politický analytik. Prívlastky „sociológ“ a „politológ“, ktoré niekedy v médiách v súvislosti s mojim menom zaznievajú, sú nesprávne. 
 Klientmi Polis Slovakia boli a sú takmer všetky parlamentné strany, politici vrátane komunálnych politikov, ako aj prezidenti SR a kandidáti na tento post.
 Z pozície analytika sa v médiách snažím poukazovať najmä na hrozby pre krajinu, ktoré vnímam ako najakútnejšie, resp. najpodstatnejšie (heslovite):
  Korupcia. - SR je vo vnímaní korupcie na popredných miestach EÚ, ale aj na svete. 
Neexistuje „červená“, alebo „modrá“ korupcia. V malom priestore SR existuje iba jedna korupcia – naprieč.
 Štát. - Voliči nevnímajú štát ako niečo, čo im má slúžiť, ale ako ďalší subjekt, ktorý im vládne a na ktorý nemajú dosah.
  Volebný systém. - Zlý volebný systém vnímam ako systémový základ problémov krajiny.
 Partokracia. - Volebné kandidátky sa tvoria prevažne v centrálach strán a vedenie strany má tak silný nástroj na manipulovanie s poslancami. De facto je takto do veľkej miery obmedzované slobodné rozhodovanie sa poslancov, naopak, poslanci sú vazalmi vedenia strán. Tento mechanizmus je umožnený aj tým, že SR je jeden volebný obvod.
 Referendum. - V súčasnej podobe je referendum takmer nepoužiteľným nástrojom priamej demokracie a potrebuje sfunkčniť.
 Mediokracia. - Médiá sú pod vplyvom majiteľov, resp. lobistických ekonomických a politických skupín. Ad hoc problémy môžu tak ignorovať, alebo naopak – umelo ich vytvárať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Preto ma prekvapuje, že sa pán Baránek vyjadril v tom zmysle, že dosť dobre nechápe snahu Ota Žarnaya kandidovať v tohtoročných župných voľbách ako nezávislý kandidát.
 Nezávislí kandidáti už ako poslanci totiž môžu byť ako "neriadené strely", nik im nevidí do hlavy (hovorím ja - pozn. autora), takže môžu sťažiť napríklad prijímanie zákonov v parlamente (hovorí pán Baránek). Lebo je zrejmé, že početnejšia skupina nezávislých poslancov sa zhodne na podpore konkrétneho zákona ťažšie ako parlamentný poslanecký klub, ktorý hlasuje "ako jeden muž".
 Pán Baránek dokonca povedal, že predsedovi voleného orgánu sa lepšie pracuje, keď mu stačí dohovoriť sa s vodcom straníckeho klubu ako keď by mal presviedčať každého poslanca osobitne!
 A už sme doma! -
 Veľmi často a všade, na každej úrovni, sme svedkami ošúchaného scenára, keď (niekým "motivovaný") predseda voleného samosprávneho orgánu predkladá poslancom návrh s jednoznačným zámerom presadiť ho. S čím menej osobami potrebuje "v záujme veci" hovoriť, tým je táto "úloha" preň ľahšia (a pre kohosi lacnejšia).
 Ale keby mal hovoriť s každým, kto zložil poslanecký sľub zastupovať verejný záujem podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, osobitne, som si istý, že by veľakrát hlasovanie nedopadlo podľa dopredu premysleného nekalého zámeru.
 Ak by niektorá prieskumná agentúra vykonala korektnú anketu na zistenie mienky verejnosti, aká veľká asi je pravdepodobnosť, že koaliční poslanci (všetci do jedného, ako jednotlivci) sa, pri hlasovaní o ktoromkoľvek zákone, dôsledne riadia podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia - aký by bol anketový výsledok?
 Najmenej polovica respondentov by vyjadrila názor, že poslanci sa neriadia pri hlasovaní podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, ale - podľa straníckeho príkazu!
 Veru, ešte sme mnohí nezabudli na povestný prštek Palculienky, otočený buď smerom hore alebo dole.
 To je príklad toho, o čom hovorí Ján Baránek pri svojej charakteristike v bode Partokracia.
 Prečo sa potom čuduje snahe pána Žarnaya a jemu podobných?
 Naši staro-noví politickí harcovníci to majú dobre premyslené. -
 Piata hlava, prvý oddiel, čl. 75, bod 1., Ústavy SR, kde sa pojednáva o poslaneckom sľube poslancov NR SR, obsahuje túto formuláciu sľubu: 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života."

 O najlepšom vedomí a svedomí tam nie je ani šľak! Pojem "vedomie" je pre istotu nahradený pojmom "česť" a pojem "svedomie"... čo už s ním? - Ako kedysi povedal jeden slovenský klasik (docent, inžinier, kandidát vied Štefan Gavorník): "Čistí sú len tí kamenní v parku, ..."
(Pozri: https://www.sme.sk/c/2095787/moje-dni-naozaj-su-tu-zratane-chce-odist-stefan-gavornik-robotnicky-prezident-slovenskej-prichmatizacie.html)
 Iný "už-klasik" mu zakontroval: "Vyhraj voľby, a môžeš všetko!"
 Je len samozrejmé, že každý takýto poslanec bude pracovať tak, aby sa (partokraticky) presadené zákony (urýchlene) uvádzali do života - veď o to ide od samého počiatku, už odvtedy, keď sa ešte len koncipoval ich návrh.
 Všimnime si, že svoje povinnosti nesľubuje striktne plniť v záujme všetkých občanov Slovenskej republiky, ale len neurčito v záujme (ktorýchsi) "jej" občanov.
 A že bude každý poslanec "verný" Slovenskej republike? Tej republike, ktorú reprezentujú "tie" "orgány", ktoré mu - v prípade potreby - spoľahlivo zariadia beztrestnosť?
 To aj škoda spomínať.
 Vy, pán Baránek, ste už zrejme na túto situáciu rezignovali. Pán Žarnay ešte asi nie, veď je "Biela vrana" (2013). Ani ja veľmi neverím, že by sa mu (samotnému) podarilo niečo zásadné presadiť. Ale je dobre, že Biele vrany existujú a že ľudia o nich majú aké-také povedomie.

František Cudziš

František Cudziš

Bloger 
  • Počet článkov:  372
  •  | 
  • Páči sa:  122x

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu