reklama

Ad.: Postavenie mimo hry

Športová terminológia je presná. Je to tak aj teraz, keď sa generálny prokurátor konečne rozhodol podať na súd podnet na zrušenie strany Kotleba ĽSNS. (A. Bán, .týždeň 22/2017) No: Zneužitie nevylučuje použitie. (tamže, str. 41)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

 Predpokladám, že mnoho čitateľov blogu neodoberá časopis .týždeň ani nenavštevuje jeho webovú stránku. Ak aj áno, ďalší nemajú predplatený prístup k všetkému obsahu a nevedeli by presne, k akým názorom sa chcem teraz vyjadriť. Preto si dovoľujem - aj vzhľadom na jeho krátkosť - preniesť predmetný, text z časopisu .týždeň na blog.SME.sk, v plnom znení. Dovolil som si tiež určitý "zásah" do článku, a to v podobe zvýraznenia niektorých slov alebo slovných spojení tučným písmom. Článoček Andreja Bána znie takto:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 » Je to udalosť, ktorú budeme komentovať ešte dlho. No už teraz, v prvých hodinách po tom, sa dá vyjadriť zásadný pocit: Slovensko prežíva zmes radosti, úľavy, ostražitosti, ale aj povestnej „ťapákovskej“ nedvižnosti – vraj zákaz fašistom v ich martýrstve iba pomôže!
 Prečo toľko skepsy, priatelia? To si naozaj neveríme ani toľko, aby sme veci vedeli pomenovať jasne?
 Prístup ku Kotlebovi a jeho „mužíčkom v zelenom“ je už najmenej rok metaforou čohosi hlbšieho, zásadnejšieho. V konečnom dôsledku ide najmä o zlyhávajúci štát, o nepotrestanie zlyhaní najmä v podaní Smeru. Treba teda veriť, že Čižnár a spol. majú dobre pripravené argumenty v prospech zrušenia tejto partaje. Ak by to tak nebolo a súd by to zmietol zo stola, naozaj ich to posilní, to je azda každému jasné. V pozadí právnej roviny je však tá politická a za ňou tá najzásadnejšia, morálna. Ako spoločnosť už rok tak trochu tápeme v jasnom pomenovaní. Áno, nie – píše sa v Biblii o jasnej reči. Biele je biele a čierne čierne. Je fašizmus a neonacizmus Zlo? Nepochybne je. Majú Kotleba, Mazurek, Mizík a ich kumpáni fašistické a neonacistické prejavy? Nepochybne áno.
 Nebuďme teraz maloverní a tradične opatrnícki. Ako povedal prezident Andrej Kiska minulý týždeň v Banskej Bystrici zreteľne a jasne, extrémizmus je Zlo a postaviť sa mu musí  celá spoločnosť. Okrem politikov, od liberálnych či progresívnych po konzervatívnych, aj učitelia, aj policajti, aj sudcovia, aj cirkvi, médiá a iní. Nie, nehovoríme o kampani, ale o jasnom postoji. Kotlebovci na naše ihrisko nepatria, bodka.
 Ale ani takto povedať to nestačí. Pretože "chlapci v zelenom" už zrejme pripravujú ďalšiu metamorfózu svojho hnedého moru. Vraj majú v rukáve novú stranu. No dobre, ale tí istí ako doteraz? Ako je to možné? Koaliční aj opoziční politici by mohli práve teraz pouvažovať, ako zabrániť legálnemu chameleónstvu fašistov. Mohli a mali by mať dištanc, aj keby sa posmešne nazvali Strana priateľov liberálnej demokracie. A ďalším krokom by malo byť dôsledné trestné stíhanie voči Mazurekovi, Mizíkovi a iným a jeho ukončenie v dohľadnom čase tak, aby ĽSNS prišla nielen o milióny ďalších štátnych dotácií za volebný výsledok v marci 2016, ale aj o svoje miesta v parlamente. Definitívne.
 Ostáva veriť, že toto všetko, a aj mnohé iné dopady toho, čo sa zrejme udeje, sú zrejmé celej politickej scéne, koaličnej aj opozičnej. Prichádza ďalšie kolo zápasu o srdcia a mysle voličov ĽSNS, z ktorých mnohí sú popletení mladí ľudia. Nie sú fašisti, "iba" fašizmus doteraz tolerovali. Všetky relevantné strany majú o týchto desať percent voličov záujem. Nesmú však pokračovať v korupcii, a nesmú im nadbiehať softfašizmom.« Koniec citácie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Predosielam, že ja nie som prívrženec kotlebovcov; som prakticky nestranný a ako taký sa snažím byť objektívny v rámci svojich racionálnych schopností.
 Minulú nedeľi, t.j. 28. mája, som sledoval časť diskusnej relácie "V politike" na TA3.
 Diskutovali pán Sulík a pán Kotleba. Sulík, podľa mňa, používal "otrepané" frázy. Kotleba argumentoval jasne a jeho argumenty mali určitú silu. Sulík sa hneď po prvom pádnom protiargumente vyhovoril, že na podrobnejšie (teda konkrétnejšie) vedenú polemiku nemá potrebné údaje. Pôsobilo to dojmom, že do televízneho štúdia prišiel na diskusiu pred divákmi nepripravený, možno s pár "papiermi", ktoré mu niekto zo SaS pripravil. Trochu ma to zaskočilo a tak skoro na to nezabudnem.
 Kedysi dávnejšie podobne pochodil minister školstva Plavčan, keď viedol "diskusný súboj" s Kotlebom ohľadom návrhu povinných návštev študentov v Osvienčime. Aj vtedy ho Kotleba pokojne, s prehľadom, vo svojich replikách hravo prevýšil. To sa nedá neuznať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Osobne sa nemôžem zbaviť pocitu, že tu sa Andrej Bán prihovára za "vyháňanie čerta diablom".
 Čo majú znamenať otázky "...ale tí istí ako doteraz?" a "Ako je to možné?"
 Ja ešte stále žijem v presvedčení, že právo spolčovania je zaručené Ústavou SR a ani nie je limitovaný počet záujmových spolkov alebo politických subjektov, ktorých by som prípadne mohol byť súčasne členom. Ak by aj niektoré dopady týchto možností vyznievali v reálnom živote dosť bizarne, stále je pravda, že tieto možnosti nie sú zakázané.
 Ak by sa mohli rušiť politické strany - principiálne pod akoukoľvek zámienkou ("kto chce psa biť, palicu si nájde") - a členovia takýchto zrušených strán by mali zakázaný vstup do inej strany, to im, pán Bán, rovno môžete našívať na odev "politickú Dávidovu hviezdu"!
 Keby toto bolo možné, uvedomte si, vážený pán Bán, ako by sa nazeralo na všetkých doterajších i budúcich "politických prebehlíkov"?
 Toto je, ako sa hovorí, návod na cestu do pekla!
 A poznáte výrok, že "Cesta do pekla je dláždená samými dobrými úmyslami?" (!)
 Ak vravíte o zabránení legálneho chameleónstva fašistov, znamená to, že vám leží na srdci len "chameleónstvo" fašistov? Alebo sa jedná o principiálne "chameleónstvo" ľudí, bez ohľadu na ich politickú príslušnosť a ideové názory?
 Pohoršujete sa nad výrokmi konkrétnych ľudí, ale kde máte záruku, že sa pritom nejedná len o "politické divadlo", o snahu politicky zaujať. A na druhej strane - aká je istota, že v iných politických stranách alebo hnutiach mienia všetko (viď ich politické programy) naozaj úprimne, a to zaradom - od vrcholných predstaviteľov až po radových členov?
 Na názorovom strete práve s ľuďmi vášho razenia sa nedávno takto "popálil" pán Oliver Andrásy, ktorý sa verejne vyjadril, že trestne stíhať ľudí za názor je choré a že sa dostávame do extrémistického režimu.
 Konzervatívny internetový denník "Hlavné správy" k tomu zverejnil článok s týmto úvodom:
 »Prvá „lastovička“ medzi osobnosťami? Bývalý moderátor, scenárista a režisér Oliver Andrásy sa zastal demokracie. Tvrdí, že trestne stíhať ľudí za názor, je choré. Pripomenul, že aj komunisti a fašisti zatvárali ľudí za názory a súčasný režim sa k tomu približuje. Jeho vyjadrenie prichádza po tom, ako polícia začala trestne stíhanie voči poslancom NR SR Stanislavovi Mizíkovi a Milanovi Mazurekovi. 
 (Pozri - http://www.hlavnespravy.sk/oliver-andrasy-trestne-stihat-ludi-za-nazor-je-chore-dostavame-sa-extremistickeho-rezimu-aj-komunisti-fasisti-zatvarali-za-nazory/987756)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Názor Olivera Andrásyho je podložený jednoduchou logickou tézou: Slovný "skutok" nie je trestný skutok. Nanajvýš by sa mohlo jednať o priestupok.
 Jednako, myslím si podľa jeho neskorších vystúpení, mal pán Andrásy kvôli tomuto osobnému názoru (na ktorý má nespochybniteľné právo každý) určité problémy.
 S pravdou sú - akosi skoro vždy - problémy! Aktuálne, až pričasto, vždy aj vtedy, keď sa musí siahnuť k povestnému slovenskému - Skutok sa nestal!

 A ďalším výrazným prejavom "extrémistickej slovenskej demokracie" by malo byť dôsledné trestné stíhanie voči ľuďom ako Mazurek, Mizík a iní.
 Prečo?
 Andrej Bán netají zámer - ekonomicky i politicky zlikvidovať nepohodlnú politickú stranu. Principiálne je jedno, o akú stranu sa aktuálne jedná, lebo kto vie čo všetko sa ešte môže vyskytnúť v budúcnosti.
 Dôverčiví voliči dali svoj hlas Kotlebovej strane. Aký asi mali motív k podobnému konaniu? Ale, čo tam na tom; podstatné je, že "To je zle."! Kotlebovci sa takým činom legálne dostali nie len do parlamentu, ale aj k miliónom zo štátnych dotácií za svoj volebný výsledok. O toto všetko ich treba (asi skôr nelegálnym ako legálnym spôsobom) obrať! Definitívne.
 A potom sa začne ďalšie kolo zápasu o mysle tých "volov"- voličov ĽSNS, z ktorých mnohí sú popletení mladí ľudia. Od mladých ľudí (len), o ktorých už zrazu blahosklonne predpokladáme, že vlastne nie sú fašisti (čo vy na to, pán Mesežnikov?), ale "iba" fašizmus doteraz tolerovali, naraz bohorovne (a neprozreteľne) pán Bán prechádza k všetkým voličom ĽSNS, konštatujúc, že "všetky relevantné strany majú o týchto (celých) desať percent voličov záujem.
 Síce by relevantné strany nemali pokračovať v korupcii, akej sa dopúšťajú teraz, ale to je dnes menej podstatné ako tých vábnych desať percent. Lebo - keby sa percentá prerozdelili v najbližších voľbách nejako inak, napríklad príhodnejšie pre prívržencov názorov prezentovaných tu pánom Bánom - čo by sa mohlo stať?
 Nebol by potrebný ani volebný úspech 99,9 %, ako sa to dialo za čias socializmu, nato, aby sme sa opäť nebezpečne priblížili k politickej totalite (ekonomickú tu už máme).
 No a potom, kto by mohol a smel "umravňovať" nových mocipánov?
 Čo nové by stranám pri moci sprotivilo korupciu do tej miery, aby v tejto amorálnej praxi nenadviazali na "osvedčené slovenské tradície"? Azda Európska únia - so všetkými problémami, čo ju v blízkej budúcnosti čakajú?

 Je to svojím spôsobom paradox. - Článok Andreja Bána "Postavenie mimo hry" sa v .týždni 22/2017 nachádza na str. 17.
 Na str. 41 toho istého čísla sa nachádza kratučký článok Pavla Hanesa "Luther, Biblia a verejnosť" končiaci vetou: "Ale aj tu platí príslovie, že zneužitie nevylučuje použitie."
 Táto samotná jedna veta je výrečnou odpoveďou k vyššie uvedeným a tu analyzovaným myšlienkam pána Bána.
 Situácia akoby symbolizovala, že všetko na svete je vlastne len relatívne a dočasné. Autor teórie relativity Albert Einstein, zobrazený na titulke predmetného čísla .týždňa (hoci v iných súvislostiach), akoby to potvrdzoval. 

 Zneužitie nevylučuje použitie. (Pavel Hanes)
 Slovný "skutok" nie je trestný skutok. (Oliver Andrásy)

 Tie dve myšlienky sa navzájom akoby potvrdzujú.

 Skutočným poslaním demokracie nie je, mocenskými prostriedkami likvidovať nepohodlné názory (alebo dokonca osoby), lebo je to najľahšia cesta. Práve preto túto prax používali a stále používajú mocenské až totalitné režimy, na potláčanie svojich odporcov.
 Každý sa prirodzene snaží presadiť a využiť výhody svojho postavenia aj napríklad v oblasti slovnej argumentácie; Hanes tým myslí "použitie", Andrásy "slovný skutok".
 Spoločnosť musí ustrážiť, aby tieto výhody svojho postavenia nezneužíval ; aby, podľa Hanesa, nedošlo k "zneužitiu", podľa Andrásyho k "trestnému činu".
 Ak by bola táto moja interpretácia prípadne v niečom chybná, uvedeným pánom sa dopredu ospravedlňujem, ale ja som ich názory pochopil práve takto.

 Skutočným poslaním demokracie je nepohodlné názory v spoločnosti prirodzene prekonávať hodnotnejšími, pokrokovými myšlienkami. Toto je "rámec", z ktorého by aktuálne nemali v žiadnom prípade vybočiť ani naše koaličné strany, teda ani v súvislosti so stranou Kotleba ĽSNS. Inak nám Boh pomáhaj!


  Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

 Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

František Cudziš

František Cudziš

Bloger 
  • Počet článkov:  372
  •  | 
  • Páči sa:  122x

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu