reklama

Svätojánska noc

Tri dni po letnom slnovrate, keď sú dni najdlhšie a noci veľmi krátke, je všeobecne obľúbený sviatok (sv.) Jána . Svätojánska noc vraj mala svoju moc, keď počas nej vyhárali zemské poklady. Kto ich vtedy našiel, mal šťastie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Tieto povesti - i rôzne iné - boli obľúbené medzi osadenstvom salašov, kde takto po večernom dojení a vykonaní všetkých následných prác zostalo ešte dosť času na ústne podania zaujímavých až fantastických výtvorov ľudovej slovesnosti. A počas dlhých dedinských zimných večerov ich potom bačovia i honelníci mohli rozprávať vďačnému poslucháčstvu bez rozdielu veku.
 Takto nejako vznikali slovenské ľudové rozprávky.
 Ich časť sa podarilo medzi pospolitým ľudom zozbierať aj evanjelickému kňazovi Pavlovi Dobšinskému (1828-1885). Dobšinský bol jedným zo spisovateľov štúrovskej generácie, popri tom aj folklórista a zberateľ ľudovej slovesnosti.
 Spoločným výsledkom jeho trpezlivej práce a podpory zo strany uvedomelých ľudí bolo knižné vydanie Prostonárodných slovenských povestí, výber majstrovsky upravených najkrajších ľudových rozprávok.
 Ja som sa s nimi prvý raz zoznámil, keď som si Prostonárodné slovenské povesti požičal z mestskej knižnice v Poprade ešte ako žiak základnej školy.
 V roku 1973 vydalo vydavateľstvo Tatran ich reprezentatívne trojzväzkové vydanie, s ilustráciami národného umelca Martina Benku, v náklade 15 000 ks, za celkovú cenu 150,-Kčs. Text tohto vydania vychádza z predošlého vydania v roku 1966.
 Bolo to tak krásne dielo, že som neváhal si ho kúpiť.
 Dnes si môžeme Prostonárodné slovenské povesti bezplatne stiahnuť v elektronickej forme z najväčšej slovenskej elektronickej knižnice - zlatyfond.sme.sk/. Na výber sú dva formáty (html, rtf).
 V týchto povestiach je viacero rozprávok, ktorých fantastický dej sa odohráva v prostredí salašov, sem-tam aj stručne poznamenajúc niečo zo života bačov a valachov na salaši. Aj o ich niektorých zvykoch či príhodách príležitostných návštevníkov, ktoré tam zažili.
 V treťom zväzku sa nachádzajú hneď štyri takéto rozprávky: Peračina, Bača a šarkan, Statočný valach a Salaš na Čertovici.
 Priamu súvislosť so svätojánskou nocou má len rozprávka Peračina, a tá je z nich hádam aj najkrajšia.
 Pre tých, ktorí trebárs po každodennom pracovnom "nemajú energiu" zaoberať sa celými zväzkami čítania pre deti, ponúkam ju takto, bezprostredne na blogu - pri príležitosti sviatku Jánov. -

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

  Peračina

 Zo zbierky Sama Chalupku z H.Lehoty.

 » Jeden valach hľadal pred sv. Jánom Krstiteľom stratenú ovcu. Hľadal ju dlho; už sa bolo stmilo, dážď lial sa akoby kupami a valach ovcu hľadať neprestával.

 Tu odrazu zjasalo sa mu pred očima, akoby sa bolo pred ním zablysklo; div, že neoslepol. Keď pretrel si oči, tu kadiaľ sa len podíval, všade plno zlata a striebra. Za dobrú chvíľku stál valach nad tým divom ako skamenelý, keď ale opamätal sa, pobral sa v nohy a hybaj cez paseky a vyskyte prosto na salaš.

„Chlapci, nebojte sa viacej biedy!“
„Chlapci, nebojte sa viacej biedy!“ (zdroj: Internet - SVK_SNG.K_8055)

 „Chlapci, nebojte sa viacej biedy!“ volal na ostatných valachov. „Toľko peňazí som našiel, čo ich ani za týždeň neodnosíme. Len berte cedidlá a hybajte za mnou!“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Valasi nechceli veriť, keď ale zaprisahal sa im, aby ho za živa v kotle uvarili, ak to nie pravda, nuž pochytali valašky a cedidlá a poberali sa na to šťastné miesto.

 „Nenáhliteže sa tak!“ kričal za nimi starý valach. „Počkajte len trošku, kým si druhé krpce preobujem, lebo tieto sa mi mokré ako pľúca; podšmykla by sa mi noha, ľahko bych sa v nich aj zabil.“

 Netrpezlive dočkávali valasi, kým skrpcoval sa starý; konečne šli, on napred, oni za ním, na to miesto, kde sa mu bola tá svetlosť ukázala.

 Aj prišli na to miesto; ale kde nič, tu nič.

 Sem-tam chodil Kubo; hľadal zôkol-vôkol, či sa dakde nezmýlil. Mýliť sa mu nedalo, bo poznal to miesto, ale o zlate ani pamiatky. Valachov začali valašky v rukách svrbieť a Kubo nebol by naprázdno obišiel, keby ho neboli znali, že je chlap spravodlivý a lichého slova nikdy nepreriekol. Vidiac aký je on sám zmútený, neriekli ani slova a smutno vracali sa na salaš, tušiac, že pritom už dačo nebárs chýrneho bude. Kubo nemohol zaspať celú noc, vždy sa mu to zjavenie v hlave plietlo a hútal len a hútal, čo to mohlo byť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ráno umienil si, že si ešte raz to miesto obzrie a dobre sa už podíva, ako to, čo to tam. Podíval sa hore, a berúc si z kumháru [28] staré krpce, ktoré si večer tam zavesil, aby uschli — čože v nich vidí? Peračinový kvet! K polnoci, keď za ovcou chodil, nevdojak vplietol sa mu krásny peračinový kvet do krpca.

 „Eh, ja starý blázon, že som ja nenechal tie krpce na nohách!“ začal Kubo sám sebe láť.

 Ale darmo, kvet bol už suchý a moc z neho bola stratila sa.[29] «

Obrázok blogu

 Vysvetlivky:

[28] kumhár — bidlo

[29] Peračina i papruť, paprať, paproč, poproč i rebričina nazvaný kvet, že len v tú noc pred sv. Jánom Krstiteľom kvitne. A vraj, kto ho svieži nájde, vidí všetky poklady, kdekoľvek ukryté by boli pod zemou.

František Cudziš

František Cudziš

Bloger 
  • Počet článkov:  372
  •  | 
  • Páči sa:  122x

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu