reklama

15. výročie vysviacky kostola sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci

Kostol sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci predstavuje pre centrálnu časť oblasti Vysokých Tatier, ktorú navštevuje mnoho domácich i zahraničných turistov, medzi nimi aj duchovne založených, dôležitý kultúrny i spoločenský prínos.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Na začiatku príbehu, ktorému sa chcem venovať v tomto článku (a jeho niekoľkých pokračovaniach) sa nachádza e-mail z 11. júla t.r. - tohto znenia:
 

 » Dobrý deň - volám sa Pavol STANO a žijem v Novom Smokovci. 
 Podľa Vášho blogu "Levočská púť vo farbe mojich spomienok" v denníku SME si myslím, že ste synom pána Františka CUDZIŠA z Tatranskej Lomnice, s ktorým som sa zoznámil na stavbe kostola sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci.
 Vo štvrtok 13.7. uplynie 15 rokov od jeho vysvätenia.
 Ďakovná sv. omša za všetkých dobrodincov, ktorí pomáhali stavať tento chrám, bude
v nedeľu 16.7. 2017 o 10:00 hodine (v tomto kostole). 
 Váš otec (ak som Vás správne identifikoval) bol najaktívnejším brigádnikom na stavbe tohoto chrámu, podľa (dosť neúplnej) evidencie odpracoval bez nároku na akúkoľvek odmenu či cestovné 3043 hodín (iste to bolo viac, pretože evidenciu nemáme úplnú), čo je zhruba 400 dní - len pre upresnenie, druhým v poradí bol jeho kamarát pán Ondrej Jasenčák s asi 1500 hodinami (pán Jasenčák ešte žije - myslím, že má 92 rokov). 
 Takže chcel som Vám napísať, že v nedeľu budeme myslieť aj na Vášho otca - ak by ste náhodou mali cestu okolo a prišli na tú sv. omšu, zastavte sa po nej na krátke stretnutie na fare, radi sa s Vami zoznámime. 
 Pozdravujem. P. Stano «

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Môj otec (1928 - 2008) je deväť rokov po smrti.
 Taká nečakaná dobrá zvesť o vlastnom otcovi, aj keď sa k vám dostane s takýmto časovým odstupom, človeka vždy poteší. Nuž, nečakal som ani chvíľu, a potvrdil som svoju účasť na tom slávnostnom obrade, na ktorý ma takto spontánne pozvali.
 V oblasti Vysokých Tatier som prežil svoje detstvo i mladosť. Poznal som tam kopu ľudí, s ktorými som rokmi stratil kontakt v dôsledku svojho presťahovania na Liptov. Na tváre i na mená niektorých z nich som si už akosi nevedel spomenuť. Viacerí už aj pomreli.
 Tešil som sa tejto skvelej príležitosti, vrátiť sa aspoň na chvíľu do známeho prostredia a medzi starých známych.
 Predpokladajúc, že o tomto výročí vyjde správa určite aj v Katolíckych novinách, vzápätí ma napadlo, že by takáto - na blogoch očividne málo frekventovaná téma - mohla zaujať aj nejedného veriaceho na Slovensku, ktorý ich pravidelne nesleduje.
 Môj osobný názor je, že do blogu nemá zmysel umiestňovať informácie, ktoré má prípadný záujemca možnosť získať z rôznych oficiálnych a všeobecne dostupných prameňov, ako sú - v tomto prípade - napríklad Katolícke noviny alebo internet, kde má dnes už hádam každá farnosť na Slovensku vlastnú webovú stránku.
 Na blog, podľa mňa, patria predovšetkým špecifické údaje, ktoré tieto oficiálne zdroje informácií dopĺňajú a obohacujú tak ustálenú (základnú) "faktografiu" o danej problematike. Mám teraz na mysli predovšetkým rôzne osobné svedectvá a postoje ľudí, ktorí majú k tomu čo povedať, ale doteraz ich verejne neprezentovali. 
 Oficiálne pramene informácií sú, "zo samej podstaty veci", takrečeno konzervatívne - V záujme objektivity sú akoby odosobnené a nezriedka aj strohé. Často zamlčiavajú menej podstatné okolnosti, ktoré s meritom veci nejako súvisia.
 Asi v tejto principiálnej nestrannosti a "chladnej" objektivite spočíva skutočná cena zdrojov oficiálnych informácií. Ale zároveň je to aj ich slabina. Chýba im "prísada subjektívnej ľudskosti" - doplňujúcich svedectiev o menej podstatných aspektoch jednotlivých informácií, ktoré by ich istým spôsobom "oteplili".
 Dodávať toto "teplo" subjektívneho svedectva, aby mohlo prenikať do kontextu rôznych informácií z oficiálnych zdrojov a prameňov, môže byť úlohou rôznych foriem prejavu, medzi nimi povedzme aj blogu. O dákych 30 - 50 rokov možno informácie tohto druhu ocení aj profesionálny historik alebo iný odborník, ktorý si poskladá mozaiku z faktov podchytených v rôznych podobných prameňoch.
 "Nabudený" touto myšlienkou, mrkol som na internet. Čo by som, z oficiálnych prameňov, asi mohol využiť na doplnenie informácií subjektívnej povahy - získaných návštevou Vysokých Tatier v súvislosti s uvedenou cirkevnou udalosťou - pri ich spracovaní do jedného prijateľného celku?
 Musím konštatovať, že som nenašiel žiaden nadbytok základných informácií.
 Ale, keď som už bol na mieste, v tatranskom prostredí a zároveň v liturgickom zariadení - na výročnej, ďakovnej omši v kostole sv. Petra a Pavla - zážitky a informácie rôzneho druhu sa na mňa začali valiť takrečeno prúdom.
 Vzdal som sa zámeru napísať len jeden príležitostný blog na danú tému.
 Lebo som nadobudol presvedčenie, že takýto pokus - zladiť množstvo rôznych a nesúrodých, pritom (myslím si) dostatočne zaujímavých informácií - by asi nebol tým najoptimálnejším rozhodnutím.
 Tento článok môže byť prvým v seriáli, nazvanom napríklad "Príbeh jedného kostola", venovaný dnešnému - pre veriacich Tatrancov - významnému dňu. Za ním by mohli nasledovať články, venované uceleným témam:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Dôvod stavby kostola sv. Petra a Pavla
 Priebeh stavby kostola podľa farára Š. Mordela (a záznamov zo stavebného denníka)
 Vysviacka kostola sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci pred 15-timi rokmi
 Brigádnická účasť môjho otca na stavbe
 ThDr. Štefan Mordel - "duchovný manažér" projektu

 To všetko spestrené galériou autentických obrázkov.

 Slávnostnú svätú omšu celebroval sviežo vyzerajúci 70-ročný doc. ThDr. Štefan Mordel, ktorý sa najviac pričinil o stavbu kostola sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci, spolu s miestnym farárom Róbertom Tokárom.
 Stručne spomenul problémy, spojené s touto výnimočnou stavbou. Vraj o nej sníval už spišský biskup Ján Vojtaššák, keď dňom 1.7.1943 zriadil osobitnú tatranskú farnosť. Konkrétne stavebné práci však započali až 12. júla 1997 a trvali presne päť rokov.
 Hlavným koordinátorom prác sa stal farár Štefan Mordel, ktorý si osvojil Vojtaššákov sen. V tatranskej farnosti pôsobil mimoriadne dlho - celkom 35 rokov.
 Kostol má atypický pôdorys dvoch spojených krížov, ktorých osi sa krížia pod veľmi tupým uhlom, a je postavený v miernom svahu.
 V prednej časti stavby je hlavný sakrálny priestor, v ktorom sa konajú omše. V zadnej časti sa nachádzajú farské priestory (vrátane ubytovania pre kňazské návštevy) a časť strednej, spojovacej časti zaberá kaplnka. Výškový rozdiel medzi prednou a zadnou časťou predstavuje tri metre.
Štefan Mordel konštatoval, že pri príprave projektu stavby sa mnohí pýtali, načo bude - a či vlastne aj treba - taký veľký kostol. A hľa, hovoril, i dnešná hojná účasť veriacich aj po pätnástich rokoch od jeho vysviacky potvrdzuje, že pôvodný zámer bol správny.
 Kostol predstavuje pre centrálnu časť oblasti Vysokých Tatier, ktorú každoročne navštívi mnoho domácich i zahraničných turistov, medzi nimi aj duchovne založených, dôležitý kultúrny i spoločenský prínos.
 Zámer sa osvedčil aj napriek problémom, ktoré logicky vyplynuli z toho, že stavať sa začalo bez dostatočných finančných zdrojov na celú stavbu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Róbert Tokár na záver poďakoval všetkým, čo nejakým spôsobom prispeli k uskutočneniu projektu kostola sv. Petra a Pavla a pozval ich na menšie posedenie, na ktorom sa živo spomínali rôzne príhody; jedny humorné viac, iné menej, ale všetky s dobrým koncom. Žiaľ, niektorí z radov týchto agilných ľudí už nie sú medzi nami. Medzi nimi aj môj otec. Namiesto neho teda pozvali mňa a pri tej príležitosti som obdržal aj darček - príležitostnú publikáciu "Farský kostol sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci" z pera Štefana Mordela [1], z ktorej budem čerpať v pokračovaniach tohto článku mnoho objektívnych informácií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Pred tým ešte ponúkam - čo len na potechu zrazu - túto malú fotogalériu "hlavných" kostolov tatranskej farnosti, pri niektorých pohľad na ich interiéry. Zábery sú upravené z podkladov na internete. [2]

Kat. kostol sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci.
Kat. kostol sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci. (zdroj: rkctatry.sk, úprava autor)
Interiér kat. kostola sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci.
Interiér kat. kostola sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci. (zdroj: rkctatry.sk, úprava autor)
Bývalý farský kat. kostol v Starom Smokovci.
Bývalý farský kat. kostol v Starom Smokovci. (zdroj: rkctatry.sk, úprava autor)
Interiér bývalého farského kat. kostola v Starom Smokovci.
Interiér bývalého farského kat. kostola v Starom Smokovci. (zdroj: rkctatry.sk, úprava autor)
Kat. kostol v Dolnom Smokovci.
Kat. kostol v Dolnom Smokovci. (zdroj: rkctatry.sk, úprava autor)
Interiér kat. kostola v Dolnom Smokovci.
Interiér kat. kostola v Dolnom Smokovci. (zdroj: rkctatry.sk, úprava autor)
Kat. kostol v Tatranskej Lomnici.
Kat. kostol v Tatranskej Lomnici. (zdroj: rkctatry.sk, úprava autor)
Interiér kat. kostola v Tatranskej Lomnici.
Interiér kat. kostola v Tatranskej Lomnici. (zdroj: rkctatry.sk, úprava autor)
Interiér kat. kostola v Novej Polianke.
Interiér kat. kostola v Novej Polianke. (zdroj: rkctatry.sk, upravil autor)
Kat. kostol na Štrbskom Plese.
Kat. kostol na Štrbskom Plese. (zdroj: rkctatry.sk, úprava autor)
Interiér kat. kostola na Štrbskom Plese.
Interiér kat. kostola na Štrbskom Plese. (zdroj: rkctatry.sk, úprava autor)

 Pokračovanie.

 Pramene:

[1] Štefan Mordel: Farský kostol sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci, 2012, náklad 1000 ex., ISBN 978-80-970944-1-6
[2] rkctatry.sk


  Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

 Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

František Cudziš

František Cudziš

Bloger 
  • Počet článkov:  372
  •  | 
  • Páči sa:  122x

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu