Urgentne o "Urgente"

Autor: František Cudziš | 25.7.2017 o 12:13 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  886x

Mladý uhladený muž so smutnými očami, ktorý vymenil pokojný flek riaditeľa Slovenskej pošty, a.s. za kreslo ministra zdravotníctva SR, zakrývaním pravých dôvodov svojich snáh (dôvod je vlastne len jediný), postupne "stráca tvár".

    Včerajšie (24.7.2017) televízne noviny v podaní Markízy či RTVS 1 ma opäť nepotešili.
    Z jedného šotu som sa dozvedel o zamýšľanom opatrení, ohľadom poplatkov za ošetrenie na urgentnom príjme. - Poplatok sa má zvýšiť - päťnásobne!
    Dôvod? -
    Že sa vraj očakáva, že toto opatrenie odradí od využívania zdravotníckych urgentných služieb všetkých tých, ktorí ho až tak naliehavo nepotrebujú.
    Pozrime sa krátko na dôsledky realizácie tohto nápadu, a to trebárs len na základe (možno nie celkom presných) údajov, ktoré nám divákom sprostredkovali v tomto prípade ony televízie. A hneď pochopíme pravý (ekonomický) dôvod nápadu, aj to, že v súvislosti s ním sa nám ktosi pokrytecky snaží "sypať piesok do očí".
    To si už celkom nevážite sám seba - ani svoju "tvár" pred národom - pán minister?

    Služby zdravotného ošetrenia na urgentnom príjme vraj u nás ročne využíva 50 000 pacientov, a to za terajší polatok 2 eurá.
    Z toho vraj celá tretina pacientov neopodstatnene, lebo naliehavosť ich zdravotných problémov nie je až taká závažná, žeby ich bolo potrebné riešiť urgentne. Predpokladajme pre jednoduchosť, že takto nekorektne sa zachovalo 17 000 pacientov.
    Päťnásobné zvýšenie poplatku za urgentné ošetrenie vraj týchto 17 000 pacientov od podobného konania odradí.
    Naozaj o toto tu predovšetkým ide?

    Tak počítajme. -
    Za urgentné ošetrenie 50 000 pacientov rezort zdravotníctva doteraz ročne zinkasoval 100 000 eur.   Predpokladajme 100 %-tnú "odplašujúcu" účinnosť plánovaného nového poplatku na nekorektných pacientov; počet urgentných ošetrení sa teda zníži na 33 000 ročne.
    Ale ony ošetrenia neprinesú do rezortu zdravotníctva už iba 66 000 eur, ale - ajhľa! - 330 000 eur!
    (O tom aj škoda hovoriť, že ani oných 17 000 pacientov, ktorí sa budú musieť tak či tak obrátiť tiež na nejakých zdravotníkov, tiež nedostane svoje "menej urgentné" ošetrenie zadarmo. Predpokladajme, že za ošetrenie zaplatia bližšie neurčenú sumu "Q" eur.)
    
    Summa-summárum: Vidíme, že minister zdravotníctva neupiera svoje smutné a krotké oči na sumu 34 000 eur, ktoré doteraz platili (povedzme) nekorektní pacienti, ale na vidinu "330 000 + Q" eur, ktorá by mala takto jednoducho povyrásť z pôvodnej sumy 100 000 eur, a to ešte pri poklese urgentne ošetrených pacientov o celú tretinu.

    Nikto sa pánu ministrovi nemôže čudovať, že mu (právom) vadí skutočnosť, že niektorí pacienti vyhľadávajú urgentné ošetrenie neoprávnene.
    Neoprávnenosť by posudzovali lekári-odborníci od prípadu k prípadu.
    A bolo by to v poriadku, keby - práve a len - týmto pacientom urgentné ošetrenie spoplatnili výraznejšie - napríklad navrhovaným poplatkom 10 eur. Predstavovalo by to obdobu toho, keď si niekto objedná návštevu u lekára v určenom čase a zaplatí za to. Lebo mu to tak vyhovuje, aj na to má.
    Ale zvýšiť päťnásobne poplatok paušálne - teda aj pacientom, ktorí nečakane prídu nešťastnou náhodou k úrazu alebo sa im náhle radikálne zmení zdravotný stav (a tých na urgentoch aj doteraz bola väčšina), takže ich návšteva urgentu je nutná a oprávnená, to sa rovná úradne odsúhlasenému - výpalníctvu!

    Tváriť sa, že tu ide (akože) o niečo iné, je obyčajné pokrytectvo.

 


    Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

    Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.


Už ste čítali?