Hrdo, odborne, slušne.

Autor: František Cudziš | 2.8.2017 o 1:43 | Karma článku: 7,25 | Prečítané:  1269x

Dzurindovské "Čisté ruky" časom vystriedala Richterova "akcia Čistý deň", a vzápätí Plavčanov "Čistý (akademický) týždeň" s grantami na vedu a výskum. Kaliňák so svojím precedom tiež "kalia čistotu" - a to celé volebné obdobia.

    Hrdo, odborne, slušne - to bolo jedno z ústredných hesiel predvolebnej kampane Slovenskej národnej strany k parlamentným voľbám 5. 3. 2016.  
    Uplynula ešte len tretina parlamentného obdobia 2016 - 2020, ale to, čo sa deje na Slovensku, prekročilo všetky medze "normálnej" racionality i slušnosti. Je to jeden veľký hnus, z ktorého v týchto dňoch najviac vytŕča aktuálny škandál s eurofondami na vedu a výskum.
    Pred tvárou celého národa sa ich pokúšajú nehanebne rozkradnúť desiatky špekulantov, zrejme dobre organizovaných, a to cez všetky poschodia slovenskej politiky.
    Neboja sa ani čerta-diabla, lebo veď - čo sa im na Slovensku môže stať? Aj keď im všetko nevyjde podľa predstáv dobodky, aj tak si prídu na svoje. A že vraj najzodpovednejším za to (v týchto súvislostiach) je minister školstva SR. Inými slovami, tá figúrka, pri pohľade na ktorú sa nikdy nemôžem ubrániť asociácií  na (vraj) riaditeľa galantského resocializačného zariadenia Čistý deň.
    Minister školstva SR sa hneď od svojho nástupu išiel pretrhnúť od ochoty realizovať kadejaké "rýchlo upečené" nápady.
    So svojou veľkolepou školskou reformou sa mu skoro podarilo zahriaknuť slovenských učiteľov spôsobom, ako to urobil herec Josef Bek dvojici neschopných čertov v strašidelnom mlyne v známej českej rozprávke "Hrátky s čertem" (1956) - teda: "Buliki, buliki, buliki...! (Mezuláne!)"
    Teraz upiera pred celým národom na zvedavých novinárov svoje neviniatkovské oči, snažiac sa nám všetkým nahovoriť svoje (zdanlivo) detsky naivné výhovorky. Napríklad. -
    Po prvé. Čo sa vlastne stalo (na slovenské pomery) také vážne?
    Ak niektorý neúspešný žiadateľ o eurofondové prostriedky na svoj projekt nie je spokojný, nech sa nevzrušuje. - Hodnotenia projektov sa ešte budú prehodnocovať. Možno sa aj preňho napokon niečo ujde.
    Po druhé. Že ministerstvo školstva, za Plavčana, zrušilo predošlú výzvu ministra Draxlera, aby ju obnovilo - ale už so zmenenými kritériami? No a čo? Podmienky tejto novej výzvy predsa zástupcovia akademickej aj podnikateľskej obce odsúhlasili. (Pre objektívnosť treba poznamenať, že aj títo zástupcovia majú "maslo na hlave", pretože s vidinou istých peňazí súhlasili s jednotnými podmienkami pre dve rôzne časti ministerskej výzvy.)
    Po tretie. Že projekty posudzovali aj "odborníci" (odborníci na úplne inú problematiku), ktorí sa do nich teda rozumeli asi tak, ako sa hus rozumie do piva? - No, bože! Malo sa azda riskovať, že ak sa títo hodnotitelia nevzdajú svojich úloh - resp. sa otvorene nevzbúria - z morálnych dôvodov, nuž im nedovolí odobriť hodnotené paškvily ich odborné cítenie?
    Po štvrté. Že projekty posudzovali aj "odborníci na (20 %-tné) úplatky"? - A čo je na tom? Vy by ste sa nečinne prizerali, ako si niekto iný len tak napakúva vrecká bruselskými euráčmi? To je predsa normálne... (Na Slovensku je to naozaj tak.)
    Po piate. V prípade akéhokoľvek podozrenia na nekalé konanie sa predsa možno obrátiť na orgány činné v trestnom konaní. - Tie vec vyšetria. Pochopiteľne, treba počkať, kým vlna všeobecného rozhorčenia podstatne opadne a kým mnohí prizabudnú, ako to všetko vlastne bolo. Potom azda nejaký dôležitý šašo zorganizuje tlačovku, aby mohol osobne pred novinármi prezentovať úspechy svojich chlapcov-"stredoslovákov". Ak sa nebude čím pochváliť (je jedno, z akej príčiny), pred novinárov postavia (všetkého schopnú) hovorkyňu s jej bezobsažným bla-bla-blá... (Komu sa to nebude páčiť, nech si prepne televízny kanál.)

    Ja som už napísal zopár ráz na tému "žijeme v dobe kultúry podvodu". Sám viac v tomto smere nemôžem urobiť - iba takto verejne prejaviť svoj osobný názor, totiž, že sa mi toto všetko (a mnoho iného v dnešnej dobe) nepáči. A pochybujem, že by som dosiahol niečo viac, keby som "pritvrdil" a od zajtra začal písať, že "žijeme v dobe NEKULTÚRY a PODVODU".
    Lebo - byť dnes na Slovensku hrdý na (aspoň svoju osobnú) odbornosť a slušnosť - môže byť zrejme málokto.
    Aj keď to dnes ešte len málokto postrehne, toto je vskutku tragédia, ktorej katastrofálne dôsledky raz dopadnú na hlavy i plecia našich detí a vnúčat.
    Čo sa pokúsime proti tomu urobiť?
 

 

    Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

    Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.


Už ste čítali?