Ja vidieť: Vy byť veeeľmi bohatý!

Autor: František Cudziš | 9.8.2017 o 3:26 | Karma článku: 6,70 | Prečítané:  1130x

Členovia združenia Justičný Oskar v roku 2011 "žúrovali" v bare Bonanno v Raj. Tepliciach. Pritom sa chvíľu správali a lá Ľ. Hartman, ktorý dva mesiace predtým zastrelil sedem ľudí v Devínskej Novej Vsi. Nový Čas o tom informoval.

    Dotknutým členom združenia Justičný Oskar sa to nielen že nepozdávalo, ale hneď "zavetrili" dobrú príležitosť nechať si x-násobne (= mnoho stonásobne!) preplatiť účet za vtedajšiu zábavu, a to na škodu denníka Nový Čas. Ako? - Jednoducho. Vysúdením náhrady za nemajetkovú ujmu, ktorá im týmto údajne vznikla. Zrejme, aby to nevyzeralo až tak okato, že "sú na peniaze", a to v intenzite "že až" (rozumej: veľmi), zavliekli "do prípadu" aj predstavu svojej cti. Žiadali zároveň aj ospravedlnenie.

     Článok v Novom Čase zo 7. augusta 2017, str. 6, s titulkom "Kde pochybili krajskí a okresní sudcovia?!" informuje širokú verejnosť, že - z rozhodnutia Ústavného súdu - si budú všetci títo ctení slovenskí občania musieť zájsť chuť na "ľahko vysúdené" peniaze.
    Prosto si zmýlili rajecko-teplický bar Bonanno so zlatonosnou bonanzou.
    (Keď tak na to pozerám, kto vie, či by som sa aj ja nemal pokúsiť vyškemrať si aspoň nejaký ten cent od baru Bonanno za reklamu. Ale, načo sa pechoriť, reklamu, ktorú mu spravili "just-oskarníci", to nemôže tromfnúť.)

    Aby sme nadobudli konkrétnejšiu predstavu o celkovej sume "odškodného", o ktorú "just-oskarníci" (údajne ešte stále) usilujú - počítajme. -

Juraj Seman:         100 000 eur,
Milan Lipovský:     100 000 eur,
Juraj Krupa:          100 000 eur, (neskôr znížil na 5 000 eur).
Štefan Comorek:   100 000 eur,
Štefan Michálik:    100 000 eur,
Ladislav Tichý:      200 000 eur, [neskôr znížil na 333! - eur (?)].
Tibor Péchy:         suma neuvedená (x), konanie právoplatne skončené - zastavené.
Tibor Korduliak:     suma neuvedená (y), konanie právoplatne skončené - zastavené.
–––––––––––––––––––––––––––––––
    S p o l u :         700 000 + (x+y) eur pôvodne,
                           405 333 eur po doterajších "redukciách"

    Okrem toho, občianske združenie Justičný Oskar ako celok, podobne požaduje od Nového Času jeden milión eur!

    Bežnému, ešte k tomu dobráckemu Slováčiskovi uvedené počty vyrážajú dych. A tiež to, ako ľahko sa (prípadne) možno dostať k toľkým peniazom (aj bez súťaže a bez verejného obstarávania)!

    Dňa 2. marca t.r. som na blogu uverejnil článok "Protestujúci sám vojak v poli" [1], ktorý obsahuje nasledujúcu pasáž:

    Raz vystúpil z vlaku jeden starší pán s barlou a, keď prechádzal okolo mňa, ponúkol mi jednoduchý plagátik formátu A5. Pravdepodobne mal pre niečo ťažké srdce na našu justíciu.
    Stálo na ňom:

    Ako sa od januára 2016 zvýšia príjmy sudcom a prokurátorom

• platy sa im zdvihnú priemerne o 280 eur, už dnes pritom poberajú okolo 3400 eur mesačne
• okolo 195 sudcov v penzijnom veku dostáva v súčasnosti popri plate aj starobný dôchodok
• stúpnu im aj príplatky za riadenie, o 8% až 10% za každú vykonávanú funkciu
• navyše budú mať o týždeň dlhšie zaplatenú rehabilitáciu, takže budú mať 7 týždňov            dovolenky, z toho dva týždne na rehabilitáciu
• dostávajú aj 13. a 14. plat
• po štyroch rokoch dostanú každý rok odmeny vo výške platu

Zdroj: sp, vv, novela zákona o prokuratúre, novela zákona o sociálnom poistení

priemerný dôchodok        bežný občan        sudca či prokurátor
(v eurách) v roku 2015             409                        1736

    Bol som z toho dosť prekvapený, lebo - ak je to pravda - je najvyšší čas, pri súčasnom stave vymožiteľnosti práva, pýtať sa: "vážení... kde je hodnota za peniaze?"
    Je zaujímavé, že niekoho platové a ostatné náležitosti sú riešené zákonom tak, že sú podmienené stavom ekonomiky a upravujú sa automaticky, kým ostatní ľudia - napríklad zdravotné sestry alebo učitelia - musia, kvôli relatívne drobnému zvýšeniu svojich platov, dobre že nie robiť revolúciu. Podobné informácie v masmédiách som však nikdy nezaznamenal (aspoň sa nepamätám).

    Ten článok si prečítalo k datu 10 243 ľudí, nediskutoval však nikto. Usudzujem teda, ak to nespochybnil žiaden prokurátor či sudca, že uvedené údaje sa viac-menej zakladajú na pravde.

    A napriek tomu, uvedeným sudcom je to zrejme málo.
    Preto si asi musia "prilepšovať" ešte takýmto problematickým konaním - akoby nestačilo ich neuvážené bonannovské "šantenie a lá Hartman".

    Ale na vec sa dá nazerať aj z iných uhlov pohľadu. Napríklad. -
    Po prvé. Akú neurčitú to predstavu o nemajetkovej ujme musí mať človek [odborník (aj) na danú problematiku], ktorý žiada najprv 100 000 eur, aby neskôr "spustil" na "odškodné" vo výške 5 000 eur (sudca Krupa), ba až z 200 000 eur iba na 333 eur (bývalý námestník generálneho prokurátora Tichý)? Veď takto sa nehandluje ani na trhu!
    Alebo - po druhé. Ako je možné, že títo "preborníci v odbore" si neuvedomujú (alebo nechcú uvedomovať) neudržateľnosť svojich nárokov? Vari si, pri takom právnom vedomí, zasluhujú čo len svoj plat (so všetkými uvedenými výhodami)?
    Alebo - po tretie. Človeka pritom nevdojak napadne - nie sú sudcovia v konflikte záujmov (resp. zaujatí), keď prisudzujú svojim kolegom podobne nehorázne sumy, na základe podobne pochybných žalôb, ako sa to už neraz stalo?
    To by sa mohlo nazývať "súdením jedna radosť". Človek by si mohol myslieť, že vtedy sa súdi podľa akejsi dohody "dnes ja prisúdim tebe, zajtra ty mne".
    Pritom - predovšetkým sudcovia - by mali byť vzorom morálnosti ako neoddeliteľnej súčasti svojej profesionality, a vôbec ľudských kvalít. To je môj osobný názor - i očakávanie - lebo si myslím, že nemôžem byť ďaleko od pravdy.
    Mali by byť v spoločnosti žiarivým vzorom. Ale (mnohí, väčšina?) - nie sú!

    Nový Čas zhrnul, k čomu dospeli (ako argumentovali) sudcovia na okresnom a krajskom súde v kauze Bonanno, aj v čom pochybili podľa nálezu Ústavného súdu.
    Analýza argumentov je kratučká, ale priam priam zarážajúca.

    Z nedávnej histórie novodobého Slovenska poznáme pochybné argumenty na zdôvodnenie (podľa mňa) neprimeraných platov (niektorých) sudcov, predovšetkým sudcov Špecializovaného súdu (a im na roveň postavených osôb). - Že vraj, aby boli neúplatní, aby ľahšie odolávali pokušeniu úplatkov.
    A hneď sa ozvala kopa tiež-sudcov, že aj oni by mali mať takýto "kráľovský" plat a nemali (morálny) problém súdiť sa s vlastným štátom, aj keď nie sú vo svojej profesii nijak výnimoční. (Ani nečudo. -  Mnohí sa dostali "na právo", po známosti alebo cez rodinkárstvo, ešte za socializmu a spoločenské zmeny sa im dlhodobo darí úspešne ignorovať. Hrajú sa na štát v štáte.) A niektorým z nich sa naozaj vyhovelo v ich "nekresťanských" nárokoch. 
    Osobne si myslím, že s tou neúplatnosťou (niektorých) sudcov, je to jeden veľký "dríst". - "Nenažrancovi" to bude totiž vždy všetko málo, a úplatok prijme vždycky rád.

    Keď z času na čas sledujeme, ako istý Harabin vyhráva súdne spory, kde skoro vždy ide o vysúdenie nemajetkovej újmy (všetko v pozoruhodných sumách), jedného by napadlo, či to nebolo neraz dopredu dohodnuté.
    Teoreticky by to mohlo prebiehať trebárs podľa takéhoto scenára. -

1. Osoba X (s vhodným postavením) a osoba H sa dohodnú, že X evidentne osočí H (alebo urobí inú triviálnu chybu).
2. H ju preto zažaluje a spor bezpečne vyhrá.
3. Osobe X, z titulu jej postavenia, nemožno zosobniť ako škodu sumu, vysúdenú osobou H.
4. Suma sa jednoducho uhradí z peňazí daňových poplatníkov.
5. Osoby X a H sa o vysúdené peniaze neskôr bratsky podelia mimo dohľadu verejnosti.
6. Cholerickí občania si musia zaplatiť nápravu následkov bezmocného škrípania zubami nad takýmito praktikami u svojich zubných lekárov - z vlastného vrecka.
7. Vivat Slovakia! Vivat justícia!

    Katastrofálne nízka vymožiteľnosť práva a vysoká úroveň korupcie na Slovensku sú základné príčiny úbohej dôveryhodnosti občanov v slovenskú justíciu.
    Náprava, ako to vyzerá, je však nateraz v nedohľadne. Ale - až "akosi cudne" sa o tom stále mlčí.   Prinajmenšom na oficiálnych miestach.  

 

    Pramene:

[1] Protestujúci sám vojak v poli
https://cudzis.blog.sme.sk/c/448671/protestujuci-sam-vojak-v-poli.html

 

 

 

    Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

    Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.


Už ste čítali?