Dievčatko (pod dohľadom "detskej vysielačky") možno mohlo žiť.

Autor: František Cudziš | 21.9.2017 o 11:29 | Karma článku: 4,81 | Prečítané:  1018x

TV Markíza 20.9.t.r. informovala, že dievčatko popálené pri požiari detskej postieľky podľahlo svojim zraneniam. Vyslovujem postihnutej rodine sústrasť. Ostatnej verejnosti predkladám nápad, ako sa pred podobným nešťastím chrániť.

    Na pripomenutie okolností tohto tragického prípadu citujem zdroj [1] v plnom rozsahu:

    Len dvojročné dievčatko, ktoré na začiatku septembra utrpelo vážne popáleniny pri požiari rodinného domu v hornooravskej obci Zákamenné, zraneniam tento týždeň podľahlo. Ako prvý o tom informoval internetový portál denníka Nový čas. Podľa neho sa izba, v ktorej dieťa spalo, vznietila od detskej vysielačky.
    "K príčine vzniku uvedeného požiaru sa zatiaľ nevieme vyjadriť, nakoľko z miesta požiaru boli odobraté vzorky na laboratórne skúmanie. Tie sme zaslali na Požiarnotechnický a expertízny ústav Ministerstva vnútra SR v Bratislave," uviedol zisťovateľ príčin vzniku požiarov Alexander Očkaják s tým, že bližšie informácie budú k dispozícii až po preskúmaní vzoriek.
    Celú situáciu už vyšetruje polícia. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Žiline Jana Balogová, v predmetnom prípade začal poverený príslušník PZ trestné stíhanie vo veci prečinu ublíženia na zdraví. "Momentálne prebiehajú procesné úkony. Bližšie informácie preto nie je možné v tejto chvíli poskytnúť," vyjadrila sa.
    Malému dievčatku ihneď po nešťastí leteli na pomoc leteckí záchranári z Banskej Bystrice. Podľa hovorkyne Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Zuzany Hopjakovej utrpelo vážne popáleniny v oblasti tváre a krku v rozsahu druhého a tretieho stupňa. Na umelej pľúcnej ventilácií ho následne letecky previezli na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Bratislave." Koniec citovania.

    Teraz popálené dvojročné dievčatko zo Zákamenného zomrelo. Je na vine detská vysielačka?!
    Celú situáciu už vyšetruje polícia.

    Podobné "zbytočné" nešťastia ma zaujímajú. - Prečo?
    Nešťastnému dievčatku už nič život nevráti. Aj smútok jej rodičov, ktorým opakovane vyjadrujem úprimnú sústrasť, nezmierni nič okrem milosrdného zabúdania, ktoré zariadi plynúci čas.
    Jednako, najvyššia obeť, ktorú muselo priniesť toto nevinné dieťa, môže dostať určitý zmysel.  Zmysel spočívajúci v tom, že sa iní moderní mladí rodičia z tohto nešťastného prípadu poučia.

    O podobnom, zbytočne nešťastnom prípade som písal v článku "Chlapček možno nemusel zomrieť. Mohol mať záchranu." [2]
    Vtedy (2.8.2017) sa na kúpalisku v Zlatníckej doline pri Skalici nečakane utopil osemročný chlapec.
    Podľa vyjadrenia otca vraj stál pri kraji bazéna, keď sa zrazu pošmykol a spadol do hlbokej vody.  Napriek okamžitému zásahu plavčíkov a následnému oživovaniu, chlapec zomrel.
    Podľa vyjadrenia matky sa možno zadusil zvratkami.
    Plavčíci mu poskytli masáž srdca, hoci zrejme skôr potreboval umelé dýchanie z úst do úst, ktoré - nevedno prečo - neaplikovali. Oživiť chlapca sa nepodarilo ani privolaným profesionálnym záchranárom.

    V perexe článku som konštatoval:
    Niekedy sa aj najnevinnejšie vyzerajúca situácia, keď po nejakom nebezpečenstve nieto ani chýru-slychu, zrazu radikálne zvrtne. Nejaká zdanlivo banálna maličkosť ju zmení až tak, že sa z ničoho nič môže zjaviť priam prízrak smrti.
    Dnes dokladám:
    Taká mimoriadna udalosť sa nedá dopredu predvídať. Je však dobre, ak sme na udalosti tohto druhu dopredu pripravení.
    Pripravujme sa, pokiaľ možno, aj psychicky aj mentálne.
    Psychicky, ak sa to dá (lebo obyčajne sú to krušné chvíle, keď slzy ľútosti neraz roní aj nejeden ostrieľaný, "profesionálne otrlý" záchranár) preto, aby sme neostali paralyzovaní strachom z okamžitého - aj veľmi vážneho nebezpečenstva - a aby sme nestratili schopnosť zachovať sa racionálne a urobiť (v rozsahu svojich vedomostí) všetko potrebné čo len v najnutnejšej miere.
    Pod mentálnou prípravou rozumiem predovšetkým predvídanie, čo, kde, kedy a prečo sa môže stať. A podľa toho konať preventívne opatrenia, ktoré sme schopní zariadiť. A to - či už sami, alebo s pomocou odborníka. Bezpečnostní technici a rôzni znalci, pri každej príležitosti do omrzenia omieľajú "otrepanú frázu", totiž, že "nehoda nie je žiadna náhoda".
    Nehody sú zvyčajne logickým následkom toho, že sme niečo (aj nechtiac) zanedbali alebo podcenili. Niekedy "úraduje" aj prostá nevedomosť.
    Preto som po utopení onoho chlapčeka poukázal na to, že keby jeho rodičia poznali základné pravidlá pri poskytovaní prvej pomoci dieťaťu, mohli mať z neho dosiaľ radosť. Niektorí to azda chápali ako neoprávnenú výčitku rodičom a možno mi to mali za zlé.
    Ale kto iný, ak nie vlastní rodičia, môžu a aj majú najviac preukazovať lásku k svojim potomkom?
Jedným z prejavov rodičovskej lásky sú aj ochrana detí pred (prípadným) nebezpečenstvom alebo pohotová pomoc, keď sa už niečo nedobré stalo?

    Bez ohľadu na to, či príčinou popálenia a smrti malého dievčatka zo Zakamenného naozaj bola detská vysielačka, je evidentné, že rôzne elektrické spotrebiče predstavujú potencionálne nebezpečenstvo, ktoré je hodno - ak sa dá - vhodným spôsobom eliminovať.
    Mnohí máme doma najrôznejšie elektrospotrebiče, ktoré sú trvalo pripojené do elektrickej siete.  Väčšinou fungujú aj v tzv. "stand-by" režime, pretože majú v sebe zabudované hodiny, ktoré sledujú čas alebo si v dobe mimo využívania dobíjajú batérie.
    Elektrický skrat môže nastať naozaj nepredvídane.
    Ak by v jeho dôsledku vznikol otvorený oheň, mohlo by to mať fatálne následky.
    Takto vyzerá detská postieľka, ktorá horela v Zakamennom. -

    Pomyslel som na to, že principiálne také isté nebezpečenstvo predstavuje aj obyčajný mobil, ktorý necháme - bez kontroly - nabíjať v nočných hodinách, počas nášho spánku.
    V našich interiéroch sa vyskytuje veľa všakovakých horľavých materiálov...

    Proti neblahým dôsledkom nečakaného skratu pri nabíjaní mobilného telefónu sa môžeme (predvídavo) zabezpečiť tak, že ho nabíjame položený na nehorľavej podložke alebo trebárs vložený do nejakej nehorľavej nádobky.
    Na obr.2 je príklad takéhoto veľmi jednoduchého zabezpečenia.

     Existuje aj možnosť, že by sa počas nabíjania (vinou vnútornej technickej chyby) prehriala, skratovala a vzplanula samotná nabíjačka, zastrčená do elektrickej zásuvky. Hoci má zásuvka umelohmotné kryty, okolitá stena je zvyčajne z nehorľavého materiálu a pravdepodobnosť požiaru z tohto dôvodu je nepomerne menšia ako pri skrate nabíjanej batérie vo vnútri mobilu.  
    Podobne možno zabezpečiť (podložiť alebo obkolesiť nehorľavým a elektricky nevodivým materiálom - sklom, keramikou) aj tzv. detské vysielačky i iné malé technické zariadenia pod napätím.

 

 

    Pramene:


[1] TV Markíza
http://www.tvnoviny.sk/domace/1886808_popalene-dvojrocne-dievcatko-zo-zakamenneho-zomrelo-je-na-vine-detska-vysielacka

[2] Chlapček možno nemusel zomrieť. Mohol mať záchranu.
https://cudzis.blog.sme.sk/c/461537/chlapcek-mozno-nemusel-zomriet-mohol-mat-zachranu.html

 


    Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

    Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?