Ako to vidím ja: Terajšie snahy KDH

Autor: František Cudziš | 26.9.2017 o 9:41 | (upravené 29.9.2017 o 12:26) Karma článku: 4,99 | Prečítané:  659x

V poštovej schránke som našiel pozvánku KDH na stretnutie s občanmi mesta Lipt. Mikuláš. KDH nie je parlamentná strana, no nezaškodí vedieť "z prvej ruky", ako sa táto strana činí. Čas na nové parl. voľby môže dozrieť kedykoľvek.

    Nebola to jediná verejná akcia, ktoré toho dňa - 22. septembra t.r. - spestrila spoločenský program mesta. V zamračenom počasí sa konalo aj kultúrne podujatie Švábkafest 2017, ktorého zlatými klincami programu (vo večerných hodinách) boli vystúpenia Barbory Hazuchovej a populárnej hudobnej skupiny Desmod.
    No, ale nie len zábavou je človek živý. Ja osobne som uprednostnil miestnu akciu KDH a na Švábkafeste som sa len pristavil po ceste do hotela Jánošík.
    Že prečo som uprednostnil miestnu akciu KDH?
    Pozvánka formátu A4, preložená napoly ako štvorlist A5, na titulke sľubovala: Predstavíme Vám náš nový akčný programový dokument Nový November.
    Súčasťou pozvánky bol aj heslovitý popis tohto programu na zostávajúcej ploche, v podstate rozdelený na tri špecifické časti. Prvá časť, akýsi prológ, deklaroval všeobecné tézy.  Druhú časť predstavoval onen heslovitý popis. Tretia časť, ako nejaký epilóg, je prostý súpis dodatkov či poznámok, ale veľmi zaujímavý.
    Aby bolo zrejmé, o čom píšem, dovolil som si všetok (pre mňa) zaujímavý text z tejto pozvánky zaradiť ako prílohu tohto článku.

    Vcelku sa mi páčil spôsob, ako bol celok pozvánky štylizovaný a páčili sa mi aj mnohé tam uvedené myšlienky.
    V duši človeka však hlodajú pochybnosti. - Ako ich možno všetky zrealizovať, kde sa nato nájdu potrebné finančné zdroje?
    A aký veľký volebný výsledok by KDH v najbližších parlamentných voľbách bolo treba, aby KDH získalo dostatočný vplyv na presadenie svojich cieľov - a to bez kompromisov, ktoré by tieto ciele mohli značne pozmeniť alebo - de facto - skryto celkom eliminovať?
    Úprimne som bol zvedavý na odpovede na tieto základné otázky. A okrem nich aj na viaceré ďaľšie.
    Nebudú sa v hoteli Jánošík rozdávať sľuby, jánošíkovsky - od buka do buka?
    Preto som tam, takto motivovaný, šiel, a keďže som tam bol, píšem o tom túto "správu" predpokladajúc, že možno môj dojem bude zaujímať aj iných, ktorí na podobnom podujatí neboli.
 
    Časový program verejného stretnutia, v zmysle pozvánky, sa nedodržal.
    Začiatku akcie predchádzala tzv. "akademická štvrťhodinka", ked sa (hádam) čakalo na príchod oneskorencov. Pri malej účasti, ktorá odráža malý verejný záujem o akciu, je to dosť pochopiteľný postup. V živote som to však nikdy nemal rád (ani za socializmu), lebo v konečnom dôsledku je to neúcta k záujemcom o podujatie, ktorým sa nelenilo dostaviť sa načas.
    Organizátori z miestnej organizácie KDH ako aj došlí predstavitelia predsedníctva KDH, pochopiteľne, využívali tento časový priestor na vzájomnú "mikrokomunikáciu".
    (To bol čas, ktorý sa mohol užitočnejšie využiť na podrobnejšie predstavenie programového dokumentu Nový November. K niečomu podobnému napokon ani nedošlo, lebo konkrétne odzneli len myšlienky k formátu dokumentu, čo bolo škoda.)
     Ostatní príchodzí sme trpezlivo ticho sedeli. Účasť na podujatí neprevýšila 40 osôb.  
    Ak chce KDH v budúcnosti uspieť, podľa môjho názoru, malo by si malo záležať aj na podobných "detailoch" nie len v komunikácii s verejnosťou, ale principiálne pri všetkej svojej práci.
    Je to predsa triviálny fakt, že dokonalosť celku dotvára každý jeden jeho detail. A - v tomto zmysle - ak si niekto nedokáže osvojiť zmysel pre precíznosť a detail "v malom", sotva dokáže pozoruhodné veci.  


    Po obvyklých formálnostiach z úvodu, konečne došlo na "nové veci".
    Zo strany organizátorov akcie odznelo úprimné konštatovanie, že sa vedúci predstavitelia KDH v období spred roka 2016 dopustili podstatnej chyby, keď sa oddali vedomiu, že ich voličská základňa je stabilná a že "svoje percentá v parlamentných voľbách majú vždy isté".
    Alojz Hlina doslova povedal:
    "Človek urobí chybu - človek chybu napraví. Ale nedá sa to za dva-tri roky..."
    V diskusii zazneli podobné slová aj z pléna, keď jeden diskutujúci povedal, že vedenie KDH v spomenutej dobe ovládla pýcha a to bolo skutočnou príčinou neúspechu KDH v ostatných parlamentných voľbách.
    Pán Hlina hovoril, že dnes sa robí mnoho pre to, aby sa všetky chyby napravili a že poctivo a systematicky cestujú po celom Slovensku, podávajúc o tejto zásadnej zmene konkrétne svedectvo. Je to dôležité už aj preto, že ako mimoparlamentnej strane sa im nedostáva toľko mediálnej pozornosti ako parlamentným stranám.
    Akciu v Liptovskom Mikuláši uskutočnili preto, že sa jedná o okresné mesto.
    (Pomyslel som si, že keby brali do úvahy posledný volebný úspech KDH, vhodnejšie by bolo navštíviť neďaleký Ružomberok, kde KDH obdržalo v paralmentných voľbách 2016 trikrát viac hlasov.  Ale, vzhľadom na to, že pán Hlina si predsavzal osobne prejsť 365 miest a obcí za účelom stretnutia sa s občanmi, nepochyboval som, že niekedy navštívi aj Ružomberok.Po návrate domov som si dohľadal na webovej stránke KDH, že v Ružomberku podobná akcia už prebehla, a to 20. apríla t.r.)

    Ja som v diskusii - v súvislosti s nastávajúcimi voľbami do vyšších územných celkov - poukázal na to, že v Liptovskom Mikuláši je veľa predvolebných billboardov, ktoré (popri portrétoch jednotlivých kandidátov) obsahujú len bezduché frázy.
    Nieto na nich ani len náznak nejakého konkrétneho sľubu.
    Aj keď už máme smutné skúsenosti so sľubmi politikov, treba ich naspäť dotlačiť k nie len tomuto "zvyku", ale aj k tomu, aby ruka v ruke so sľubmi uviedli aj záväzky (akési záruky), čo urobia v prípade, že sa im sľuby nepodarí splniť.
    Lebo len kontrola - porovnávanie sľubov PRED a výsledkov práce PO ZVOLENÍ - môže byť objektívnym meradlom ich solídnosti.  
    Úlohou doby je cieľ vytvoriť na našom Slovensku spoločnosť a štát s takými životnými podmienkami, aby napr. tí, čo neuspeli, prenechali svoje miesta (funkcie) dopredu určeným náhradníkom.   Náhradníkom, navrhnutým za daným účelom ešte pred voľbami, a už v priebehu (poslednými voľbami daného) funkčného obdobia. Aby neúspešní poslanci pasívne nečakali až do konca, bez hanby pritom berúc (nezaslúžené) poslanecké platy či odmeny.
    Žiadna obšírnejšia diskusia, ani k iným témam, sa však už nekonala, lebo čas stretnutia uplynul.
 

    Pramene:

[1] Pozvánka na verejné stretnutie

  

 


    Príloha:

Akčný programový dokument KDH - NOVÝ NOVEMBER

    Prológ:
- Ten, kto pracuje na plný úväzok, nemá byť chudobný. Odmena za prácu musí byť spravodlivá.
- Sociálne je to, čo vytvára prácu.
- Slabým, chorým, bezmocným a odkázaným dáme rybu. Ostatným vytvoríme podmienky, aby mohli ryby chytať. Budeme konať tak, aby v rybníku boli ryby. V mŕtvom rybníku rybu nechytíte. Darmo budete s udicou stáť na brehu, ak z rybníka veľký remorkér s vlečnými sieťami vyloví všetky ryby. Takýto "lov" zastavíme.
- Už žiadne nové dane. Existujúce daňovo-odvodové zaťaženie budeme postupne znižovať.
- Vyhrávať budú najlepší, nie privilegovaní. Vytvoríme podmienky spravodlivej súťaže.
- Nemáme ropu, nemáme more. Naším bohatstvom sú ľudia, ich ruky a ich rozum. Toto bohatstvo budeme chrániť a vytvárať predpoklady, aby sa rozvíjalo. Zdravie, spravodlivosť a vzdelanie nemôže byť tovarom.
- My Vianoce nezrušíme. Budeme zachovávať kresťanské tradície otcov a mám. Život od počatia po prirodzenú smrť je nedotknuteľný. Zaviazali sme sa chrániť kresťanstvo ako civilizačný základ Európy a ako náboženstvo lásky k blížnemu.

    Podpora rodiny
Rodinná rovnica: D < 5 = 100. Na každé dieťa do 5 rokov pre pracujúceho rodiča 100 eur mesačne vo forme daňového bonusu.
Štartovacie domy a byty - podporíme výstavbu jednoduchých montovaných domov a bytov pre mladé rodiny s možnosťou regulovaného nájomného.
Firemné škôlky - časť nákladov na prevádzku si môže podnikateľ odrátať z dane z príjmu.
Príspevok pri narodení dieťaťa (kočíkovné) od druhého dieťaťa platí zamestnávateľ zamestnancovi (sumu si následne odrátava zo svojej daňovo-odvodovej povinnosti).
Podporíme domácich opatrovateľov. Tí, čo sa starajú o svojich blízkych doma, si zaslúžia viac.
    Dôchodkový systém
DVD - dôchodkový systém "Dobre vychované dieťa" bude v budúcnosti najgarantovanejší dôchodcovský systém. Princíp troch grošov: 2% daní z príjmov fyzickej osoby budú môcť zamestnané deti darovať svojim rodičom. Postupne budeme toto percento zvyšovať.
Skorší odchod do dôchodkupre ženy, matky: za každé dieťa o pol roka skorší odchod do starobného dôchodku.
Výška dôchodku občana, ktorý odpracoval viac ako 30 rokov, musí dosahovať minimálne sumu rovnajúcu sa 1,3 násobku minimálneho dôchodku.
Poradíme si s tzv. problémom "starodôchodcov" tak, aby to bolo spravodlivé.
    Korupcia a ochrana verejných zdrojov
Zriadime špeciálny daňový úrad pre firmy, ktoré realizujú veľké štátne zákazky.
Nefunkčné informačné technológie nebudú uhradené (platby za IT dodávky pre verejnú správu budú kompletne uhradené až pri plnej funkčnosti dodaného systému).
Ak cena jedného kilometra diaľnice alebo inej líniovej stavby nebude zodpovedať priemeru ceny takejto stavby v obdobných podmienkach v Európe, verejná obchodná súťaž bude zrušená. tento princíp povinného porovnávania maximálnych cien bude platiť aj pre iné dodávky tovarov a služieb.
Úžera, pomoc chudobným
Zasadíme sa za zriadenie Banky pre chudobných.
Presadíme zákaz úžerníckych nebankových spoločností a budeme trvať na sprísnení dohľadu nad spoločnosťami poskytujúcimi finančné služby.
Presadíme jednorazové oddlženie obyvateľstva primeranou pokutou a zasadíme sa o zastavenie zneužívania exekúcií.
Živnostníci a podnikatelia
Znížime administratívu: jednoduchšie výkazníctvo na úrady a do poisťovní.
Zavedieme živnostenské licencie pre neplatcov DPH. Presadíme podporu rodinného podnikania.
Podporíme mladých podnikateľov (startupy) a rozvoj slovenských výrobkov a služieb.
Zákony o daniach, odvodoch a účtovníctve sa budú môcť meniť len raz ročne.
Ochránime subdodávateľov, ktorí pracujú na verejných zákazkách.
Program "Dovolenkuj doma". Kto bude dovolenkovať na Slovensku, bude zvýhodnený.
    Bezpečnosť a spravodlivosť
Každý občan sa musí domôcť spravodlivosti bez zbytočných prieťahov. Zmeníme súčasný model "komunistickej prokuratúry" na štátne zastupiteľstvá.
Presadíme zrušenie tzv. "priestupkovej imunity".
Zriadime sociálnu a stavebnú políciu: zriadenie špeciálnych útvarov policajného zboru, ktoré budú vyšetrovať zneužívanie sociálnych dávok a porušovanie stavebného zákona.
Migračná politika: Povionné kvóty odmietame. Ak niekto trpí a je v ohrození života, pomôžeme mu. Ak však niekto len hľadá nový lepší život, vyšší sociálny status, je potrebné, aby sa uchádzal o našu priazeň a ponúkol nám svoje schopnosti.
Pri ekonomickej migrácii preveriť, či schopnosti ekonomického imigranta budú prínosom pre našu spoločnosť.
    Poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie
Vytvoríme Úrad ombudsmana pre dodávateľov tovarov pre supermarkety zastupujúci záujmy dodávateľov a živnostníkov
Každoročný gazdovský trh v krajskom meste pre lokálnych producentov za daňovo zvýhodnených podmienok.
Predložíme Gazdovský zákon - opatrenia na podporu skutočných poľnohospodárov.
Na kvalitnej pôde má prebiehať poľnohospodárska výroba, na nekvalitnej pôde môžu stáť výrobné haly.
    Stratégia pomoci vylúčeným spoločenstvám
Zamestnať dlhodobo nezamestnaných ľudí v štátnych podnikoch a na protipovodňových a verejnoprospešných prácach a na chránenom trhu práce.
Vodovodná a kanalizačná rúra k osade od štátu za predpokladu spolupráce s vylúčeným spoločenstvom.
Podpora misionárov (rozvojových pracovníkov) a ich asistentov v rómskych osadách, aby boli zamestnaní ako terénni sociálni pracovníci - ako zamestnanci pracujúci vo verejnom záujme.
    Vzdelávanie pre život
Učiteľ má učiť, a nie úradovať.
Spravodlivé financovanie rezortu školstva na úrovni priemeru európskych krajín.
Povinné vzdelávanie namiesto povinnej školskej dochádzky (od 6 do 18 rokov).
    Zdravotníctvo
Pacient na prvom mieste.
Dôchodcovia a zdravotne ťažko postihnutí nebudú platiť vyššie doplatky za lieky ako jedno euro mesačne.
Zabezpečíme prázdnejšie čakárne u lekárov - na vybrané úkony zavedieme maximálne doby čakania.
Dôsledná kontrola, spravodlivé a efektívne vynakladanie finančných prostriedkov.

    Epilóg - Čo ešte
Silné a úspešné Slovensko môže rásť len v silnom a úspešnom Európskom dome.
Viac volebných obvodov vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky.
Reguláciu hazardu dáme plne do kompetencií obcí.
Program "Manažéri v montérkach".
Skutočný zákon proti billboardovému smogu.
Internet Free - prenos dát bez poplatkov a daňovej záťaže.
Zjednodušenie stavebného povolenia pre rodinné domy.
Podporíme cestovný ruch ako významné odvetvie národného hospodárstva.
Status "prechodného zamestnanca".
Zavoláme naše deti domov, aby nám pomohli zmeniť našu krajinu
... a ešte omnoho viac.

 

 


    Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

    Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?