Memento

Autor: František Cudziš | 27.9.2017 o 9:41 | Karma článku: 5,69 | Prečítané:  773x

V pondelok 25.9.t.r. našli vo Vysokých Tatrách mŕtveho českého turistu. Nový Čas o tom informoval v noticke vedľa článku s titulkom "Videl niečo, čo zaplatil životom!". Čech zas zaplatil životom za to čo mal vedieť, a nevedel.

    Nový Čas uverejnil v utorňajšom čísle (26.9.), na 6. strane, v rubrike "V skratke" túto správu:
    Turistu našli mŕtveho
    VYSOKÉ TATRY - Od piatku hľadali záchranári Martina Rusnáka z Prahy (29), ktorý sa sám vybral na túru. Na horách sa prudko zmenilo počasie, začal fúkať vietor a napadlo aj 20 - 30 cm snehu. Až keď v nedeľu prišiel z Čiech jeho brat, v spolupráci s políciou sa dostali do notebooku hľadaného. V histórii prehliadania sa opakovalo "Štrbské a Furkotské Solisko". V pondelok popoludní našli zo vzduchu telo nebohého asi 50 metrov pod vrcholom Mlynického Soliska. Turista mal oblečené krátke nohavice, ľahkú bundu a tenisky.

    Televízia Markíza, vo svojom hlavnom spravodajstve o 19. hod. túto základnú informáciu o nešťastnej udalosti, doplnila informáciou, že Martin Rusnák bol ultramaratónsky bežec.
    Z toho vyplýva, že kondične bol na podobnú túru dobre pripravený a jej absolvovanie nemal byť žiaden problém. Martin však urobil niekoľko zásadných chýb v inej oblasti.
    V ubytovni nezanechal základnú informáciu - napríklad zápis v knihe túr alebo turistických vychádzok (mohol aj ústne informovať recepčného) - o svojom plánovanom cieli. To je veľmi dôležité (až zásadného významu) pri prípadnom pátraní po turistoch v prípade mimoriadnych udalostí.
    Okrem toho fatálne podcenil základné vybavenie turistu, potrebné pre bezpečný pohyb vo vysokohorskom prostredí. Tenisky asi nie sú vhodná obuv do Tatier a chýbali aj rezervné časti odevu pre prípad zmeny počasia.

    Napokon, išiel na túru sám. V prípade akejkoľvek nehody, aj banálnej (napr. vyvrtnutý členok) mu nemá kto účinne pomôcť (aj keby len upovedomením záchranárov) .

    Týmto porušením základných pravidiel sa vystavil potencionálnemu nebezpečenstvu, ktoré sa prejaví vždy, keď sa vývoj udalostí uberá nepredpokladaným (nepredvídaným) smerom.
    Riskantnú situáciu, ktorá takto vznikne, možno niekedy ešte zvrátiť správnym rozhodovaním sa pri zmene svojho plánu.
    Ak sa náhle začne meniť počasie, najjednoduchšie je zavčasu sa vrátiť alebo zmeniť smer túry k najbližšiemu bezpečnému miestu.
    Niekedy sa to podarí len za cenu mimoriadneho úsilia (ak je ho človek schopný) a aj s následkami na zdraví.
    Inokedy je už dopredu "rozhodnuté". V ojedinelých prípadoch aj vtedy, keď by sa za bežných okolností nič nestalo. Počul som o prípade chatára, ktorý zahynul na podchladenie v Malej studenej dioline, v nečakanej májovej snehovej fujavici, a to pár metrov od turistického chodníka v úseku Téryho chata - Zamkovského chata.
    Chladu, v spojení s intenzívnym strácaním tepla v dôsledku slabého oblečenia, je telo schopné odolávať len veľmi krátko. Najprv sa triaškou snaží naspäť zahrievať svalstvo. Potom začne slabnúť krvný obeh v periférnych častiach tela, ako sú prsty na rukách a nohách.
    Je to účelná stratégia organizmu, ktorý sa snaží do poslednej chvíle uchrániť životne dôležité orgány na úkor všetkého, bez čoho môže prípadne prežiť.
    Tým sa vytvorí určitý časový priestor na záchranu prostredníctvom cudzej pomoci.
     Možnosť aktívneho seba zachraňovania je už však pre skrehnuté telo neschopné pohybu stratená.  
    Odborník v televízii sa vyjadril, že v poslednej fáze tohto smutného stavu sa dostavia preludy a postihnutému začne byť opäť teplo. Kto však zažil na vlastnej koži čo len to, že mu, ako sa hovorí, zašlo za nechty, určite by nechcel čakať až na stav s preludmi.

    Nech je smrť nešťastného turistu-ultramaratónskeho bežca - pre iných - mementom pred podobným ľahkovážnym konaním. Inak by bola celkom zbytočná.
    Česť jeho pamiatke a úprimná sústrasť všetkým, ktorí ho mali radi.

 

 

    Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

    Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.
 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?