Postreh odinakiaľ - Úrady, úrady...!

Autor: František Cudziš | 5.10.2017 o 10:44 | Karma článku: 7,71 | Prečítané:  399x

    Že Slovensko možno považovať za Absurdistan, je dlhodobo a všeobecne známe. Ilustruje to aj banálny prípad uhynutého jeleňa na kraji cesty, ako o ňom informoval denník Nový Čas, v krátkej noticke 4.10.t.r.

» Mŕtvy jeleň desí vodičov
Kompetentní sa nedohodli, kto ho odprace

    KLČOV - V sobotu (30.9.t.r.) ráno sa na ceste medzi Klčovom a Spišským Hrhovom  (okr. Levoča) zrazil vodič auta Hyundai s jeleňom. Ten tam odvtedy leží. Odpratávať a likvidovať zver uhynutú pod autami má povinnosť poľovnícky zväz, na území ktorého nastalo jej zabitie.
    "Naša poľovnícka organizácia stratila kredit o starostlivosť poľovného revíru a nie je nikto iný určený na jeho starostlivosť.
    Ak by sme niečo so zverou urobili, porušili by sme zákon a boli by sme vlastne pytliaci", povedal Marián Dzurila z poľovného združenia OROL.
    Policajti preto museli kontaktovať Pozemkový a lesný odbor Okresného úradu v Poprade, Slovenskú správu ciest a Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu v Poprade.
     Situáciu nakoniec musí vyriešiť starosta obce Spišský Hrhov Ledecký.
    "Oficiálne obec požiada majiteľa pozemku, Slovenskú správu ciest, o odstránenie odpadu, teda zabitého jeleňa z okraja cesty 1. triedy", vyhlásil Ledecký. « Koniec citácie.

    Tak si to v krátkosti zhrňme. -
    O tom, že by sa vodič auta zrazil s jeleňom, možno úspešne pochybovať. O ostatnom predpokladajme, že sa to zakladá na pravde.
    Podobné udalosti sa stávajú pomerne často. Je len otázkou času, kedy sa stret lesnej alebo poľnej zveri s dopravným prostriedkom na ceste znova zopakuje. Za posledné roky, predpokladám, sa udialo takých prípadov iks.
    Prečo teda policajti, v súvislosti s uvedeným prípadom, nevedeli sami pružne posúdiť situáciu?
    Ako možno prekvalifikovať jeleňa, z postavenia lovnej zveri (keď sa možno dopustiť pytliactva) na (bezcenný?) odpad?  

    A - keď už je taká absurdita možná - prečo sa neuplatňuje ustanovenie zákona o odpadoch, totiž, že ten, kto odpad "vyrobí", má povinnosť ho aj (predpísaným spôsobom) odstrániť? Tu je predsa pôvodca "odpadu" známy. - Je to vodič Hyundaia, ktorý mal to šťastie, že sa miňo-demovičovsky nezrazil s koňom, ale iba s jeleňom, ktorého svojim plechovým tátošom dokatoval na smrť!

    Pozrime sa, koľko organizácií a inštitúcií sa muselo zaoberať, v podstate banalitou - uhynutím jeleňa v dôsledku autonehody:

1. Dopravná polícia,
2. Poľovnícka organizácia OROL,
3. Pozemkový a lesný odbor Okresného úradu v Poprade,
4. Regionálna veterinárna a potravinová správa v Poprade,
5. Slovenská správa ciest,
6. Obec Spišský Hrhov.

    Môže náš štát, pri takomto byrokratickom systéme riadenia, ekonomicky aj inak prosperovať?!
    Stavím sa, že všetci dopredu tušíme, že nemôže.
    Pre všetky podobne "malicherné" udalosti, už dávno mali byť vypracované dokonalé scenáre optimálnych riešení. S nimi mali byť oboznámené všetky organizácie a inštitúcie, ktorých sa prípadne môžu týkať.
    Ale pretože od racionálneho a hospodárneho riadenia štátu a spoločnosti sme stále na hony ďaleko, necháme konkrétne úžitkové hodnoty znehodnotiť na odpad, ktorý potom treba viac-menej nákladným spôsobom likvidovať.
    Ako vždy - až v prvom rade  - tu ide o peniaze. Tie však treba šetriť (tiež) v prvom rade na vlastné platy. V zmysle "zákona padajúceho hovna" (jemnocitnejší čitateľ mi azda tento bežne známy výraz prepáči) sa preto krvopotne hľadá ten, kto to bude musieť všetko - hoc aj nedobrovoľne -  zaplatiť.
    Neraz náklady na hľadanie chudáka plátcu možno prevýšia nevyhnutné náklady na likvidáciu odpadu, ktorý odpadom ani vôbec nemusel byť.

    Načo si všímať podobné "maličkosti" a v súvislosti s nimi si klásť podobné otázky?
    Aby sme sa - aj v súvislosti s blížiacimi sa voľbami do samospráv vyšších územných celkov - najprv zamysleli.

 

 

    Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

    Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?