Parlamentní prométheovia alebo... cirkusanti?

Autor: František Cudziš | 5.12.2017 o 9:14 | Karma článku: 6,61 | Prečítané:  352x

V posledných dňoch sa na Slovensku znova rozpútala "búrka v pohári vody" - tentoraz v parlamente. Ohľadom opätovného zmrazenia platov parl. poslancov. Pritom je situácia jasná: Chceli by ste, páni poslanci, viac? Povedzte - za čo!

    Minulý týždeň som doslova "zíral". Samotný Preceda sa podujal odpracovať celú jednu nočnú smenu, aby verejnosti ukázal, že sa vážne zaujíma o aktuálnu tému zvyšovania miezd (pozor! - nie platov) bežných pracujúcich Slovákov; ak nie ináč, aspoň cez rôzne príplatky, medzi nimi aj za nočnú prácu.
    Samozrejme, zo strany Precedu to bola len tzv. PR-akcia, osemhodinový pobyt pri nenáročnej prácičke, pred kamerami. A možno aj pri kávičke, keď sa kamery vypli alebo keď sa páni kameramani porúčali.
    Na túto nudnú nočnú monotónnosť mal Preceda následne možnosť veľmi rýchlo zabudnúť, a to výletom do Afriky. A - čo čert nechcel - slovenský parlament sa rozhodol konať v zmysle príslovia "keď kocúr nie je doma, myši majú hody" a sabotovať mu dojem z tejto, na efekt dobre vypočítanej PR-akcie.
    Keď som to videl vo večerných televíznych novinách na Markíze, nevdojak som si spomenul na podobnú propagačnú akciu jednej kadeháckej europoslankyne, Babičky, ktorá sa rozhodla presvedčiť, že sa dá vyžiť rodine (tuším) zo 400 eur na mesiac. Nakúpila si dopredu všetko podstatné, takže tých 400 eur mala zrejme v podstate len na každodennú kávičku so šľachačkou, niekde pri "pokece" so svojimi spolupartajníkmi, ako pre seba "uhrať" najbližšie parlamentné voľby. (Ale nestalo sa, parlamentné voľby 2016 boli pre KDH prepadák.)
    Terajší páni poslanci si namiesto potvrdenia statusu quo - pokračujúceho tzv. "zmrazenia" svojich platov o ďalší rok - odhlasovali naopak zvýšenie platov (pozor! - nie miezd) o takmer 1000 eur mesačne.

    Podľa Nového Času, poslanec SNS Anton Hrnko k tomu vraj povedal, citujem:
    "Prečo z toho robíte aféru? Ja si myslím, že sa stalo správne.
    Nie je ani kríza, ani katastrofa, tak sa to urobilo.  
    Plat poslanca je menej, paušálne náhrady nie sú plat. To nie je môj príjem, to sú náhrady na moju činnosť. Ja si za to dám urobiť expertízy a ďalšie veci. Napríklad si dávam ročne šiť najmenej šesť oblekov, jeden stojí približne 600 eur." [1]

    Poslanec MOSTa-Híd Andrej Hrnčiar sa vraj (tamže) vyjadril takto, citujem:
    "Ústavný súd môže rozhodnúť, že zmrazenie platov je protiústavné.
    Tak sa budú platy nielen poslancov, ale aj tých, na ktoré sú naviazané (? - pozn. autora), spätne musieť doplatiť, a to sú ťažké milióny eur.
To, čo sa udialo, otvára cestu na urýchlené vyriešenie platov všetkých ústavných činiteľov."

    Nie som si istý, či sa (aj) pod tieto postoje nešťastne nepodpísalo nie tak dávne Kapitánovo rozhodnutie o striktnom zákaze konzumácie (napríklad) horaliek počas rokovania parlamentu. Veď tu evidentne ústa "išli", ale mozgy vtedy zrejme boli ochabnuté... žeby z (prechodného) nedostatku cukru v krvi? Veď už od čias Mečiara je "nabetón" isté aj známe, že mozog môže dokonca chodiť - ale musí mať nato dostatočný prísun glukózy!

    Načo je poslancovi Hrnkovi (najmenej) šesť oblekov ročne? Aby reprezentoval?
    Ak by to malo byť tak, osobne si myslím, že viac by mu bolo na osoh reprezentovať samého seba - pred slovenským národom - a slovenský parlament i celý slovenský národ - pred "Európou" rozumnýmnejšími myšlienkami.
    Pán Hrnko je zrejme uzrozumený s tým, že plat (v jeho prípade plat poslanecký) je niečo, na čo má nárok aj bez konania (aspoň trochu) úmerného úžitku a že "náhrady" sú asi na zbytočné rozhadzovanie. V takom prípade mu ani šesť nových oblekov ročne nepomôže zakryť, že "kráľ je nahý" a že mu "z hrnka (asi) vykypelo".
    Prečo si, povedzme taký pekár, nemôže povedať, že jeho príplatky vlastne nie sú súčasťou jeho mzdy, lebo ich musí nutne investovať do regenerácie svojich fyzických i duševných síl, aby sa aj na jeho daniach mohli trvalo priživovať podobní viťúzi, ktorí mu doprajú naviac ak zopár "drobných"?    

    A ako môže Ústavný súd vyhlásiť "zmrazenie" platov, z vôle poslancov parlamentu, za protiústavné, keď má toto rozhodnutie silu zákona, a súdy sa musia podľa zákonov riadiť?
    Od čias Montesquieua ešte tak nebolo, aby bola súdna moc nadradená moci zákonodárnej!

    Okrem toho, ak sa v slovenskom parlamente - kde je právnikov ako maku - pojednáva o "dodatočnom" potrestaní nejakej "lumpárne", hneď sa strhne povyk o neprípustnosti  retroaktivity.  Keď by však malo ísť o spätné doplácanie "ťažkých miliónov", povedzme to rovno ako povedal Preceda - nenažrancom, zrazu by už retroaktivita bola možná a predošlé odhlasovania "zmrazení" platov by nemali mať platnosť zákona!  
    Tak o čom to poslanec Hrnčiar "točí"? Spadol z mosta?

    O čo rozumnejšie v danej veci vyznieva vyhlásenie poslankyne OľaNO Veroniky Remišovej, citujem:
    Sme proti zvyšovaniu platov.
    Naše hnutie bolo vždy za zmrazovanie platov, KÝM NEBUDE VYROVNANÝ ROZPOČET. To, čo sa stalo, považujeme za škandalózne."

    Nemožno sa teda čudovať Precedovej reakcii, ktorú poslal strečkujúcim poslancom zahorúca priamo z Afriky:
    Ak poslanci Národnej rady nezmenia svoj postoj do konca tohto roka, predseda vlády to spojí s hlasovaním o dôvere vláde.
    Nemá totiž na výber - ak nechce, aby pád volebných preferencií SMER-u SD pokračoval.
    A pádu vlády sa báť naozaj nemusí. Vie totiž veľmi dobre, že aj Kapitáň a Ujo Béla veľmi dobre vedia, že po nedodržaní svojho - veľmi dôležitého - predvolebného sľubu nevstupovať so SMER-om SD do vlády, je toto ich posledné obdobie (spolu) vládnutia. Lebo rozhľadenejší voliči im to, v nasledujúcich parlamentných voľbách 2020, spočítajú aj s úrokami. Treba teda nahrabať, čo sa ešte dá, a viac ako dvanásť tisíc eur ročne naviac, ale len cez príležitosti, ktoré im "nahrá" ich postavenie vo vláde. ...  Keby sa tak napríklad dala odstrániť čo len tzv. "dlhová brzda"!
    Kapitán vystupuje v tejto najnovšej "kauze" veľmi zmierlivo a Ujo Béla len "machruje". Bezmála tisícovka eur mesačného prilepšenia k poslaneckému platu sa zrazu, v priebehu pár dní - čo dokonca len zopár desiatok hodín - scvrkáva na symbolické jedno euro!

    Keď som sa to dopočul, pripomenulo mi to azda najznámejšiu báj zo starogréckej mytológie, a to tú o Prométheovi.
    Po storočiach, ktoré Prométheus prežil v mukách a osamelosti pripútaný z vôle Dia ku kaukazskej skale, ho Diov syn Hérakles (Herkules) od večného trestu oslobodil. Aby však bol Zeus udobrený i aby sa jeho kliatba splnila, musel Prométheus nosiť železný prsteň, v ktorom bol kúsok kaukazského brala. Takto bol Prométheus naveky pripútaný, ako určil Zeus.

    Tým parlamentným poslancom, ktorý sa tak vehementne dožadujú "rozmrazenia" svojich platov (a náhrad) by som doprial niečo podobné. - Nech dá Kapitán, na náklady svojho úradu, zhotoviť pre zmenu olovené prstene, do ktorých bude vsadené ono jedno euro, ktoré by im nadosmrti pripomínalo ich terajšie "cirkusantstvo", ktoré im na úcte nepridáva.
    Prstene by síce dokazovali, že zákonodarná moc napokon "prečúrala" moc výkonnú, ale to len so stiahnutou ritkou. A pritom, keby namiesto platu poberali poslanci mzdu, za ktorú by museli odvádzať nefalšovanú filkovskú "protihodnotu za peniaze", ako to musí robiť väčšina pracujúcich "radových" Slovákov, čo by sa najskôr asi stalo?
    Myslím si, že by - celkom určite - dopadli ako radcovia kráľa v známej slovenskej rozprávke "O troch grošoch". Tým kráľ štedro platil, a vždy sa im málilo. Keď mu však prostý človek "otvoril oči", kráľ radcom povedal:
    "Nielen že vám platy nenavýšim, ale ešte aj z toho, čo máte, vám uberiem!"
    A starý dobrý Dobšinský zaznamenal: Nechodili tí viac kráľa o plat unúvať.  

 

 

    Pramene:

[1] Povalí Fico vládu pre platy poslancov?!
Nový Čas, 30.11.2017, str.2-3

 

 

    Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

    Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?