reklama

Znova predávanie odpustkov

Na r. 2017 pripadlo 500.výročie reformácie. Martin Luther sa postavil do čela odporu (aj) proti amorálnemu predávaniu tzv. odpustkov. Odpustky však pretrvávajú dodnes, síce v sofistikovanejšej forme. Pretože - peniaze nesmrdia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

 Nie som znalcom cirkevných dejín, ale akú-takú predstavu o nich mám. O problematike reformácie je toho popísaného aj na internete dosť a dosť. Ja som sledoval túto aktuálnu tému cez sériu článočkov na stránkach týždenníka .týždeň. Veľmi sa mi pozdáva napríklad aj článok [1], ktorý vedenie týždenníka .týždeň nezahrnulo medzi spoplatnené články a sprístupnilo ho v celom rozsahu.
 
 Keď som si prečítal v poslednom čísle týždenníka MY - Liptovské noviny (48/2017) článok Ľubice Stančíkovej s názvom "Spornému podnikateľovi udelila univerzita čestný titul", prvé čo ma napadlo bolo: Ale veď je to ako predávanie odpustkov!
 Pripojený komentár cirkevného analytika Imricha Gazdu i dovetok Jána Krempaského ma len ubezpečili v dojme, že takýto počin sa nepáči mnohým ľuďom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Keď som sa voľakedy dávnejšie zaoberal históriou niektorých slovenských podnikov, významných za socializmu, čerpal som údaje väčšinou z účelových publikácii, ktoré tieto podniky vydávali samostatne - pri príležitosti okrúhleho výročia svojej existencie - alebo spoločne za celú VHJ.
 Z oblasti Liptova som sa dostal k takýmto publikáciám v prípade Tesly Liptovský Hrádok, n.p. a Kožiarskych závodov Liptovský Mikuláš, n.p. O histórii Stredoslovenských konzervární a liehovarov Liptovský Mikuláš, n.p. som sa poučil z publikácie VHJ LIKO.
 Ale, keď som sa chcel dozvedieť niečo viac o histórii Severoslovenských celulóziek a papierní v Ružomberku, nemal som podobnú možnosť a bol som odkázaný na "prvotné" hľadanie na internete. No tam nič významnejšie nebolo a pretrváva to v podstate dodnes. (Pozri napr. [2] - pozn. autora.)
 Ružomberské papierne boli po r.1989 sprivatizované a kvôli vstupu zahraničného kapitálu do podnikania s drevom zo slovenských lesov prijali názov Mondi SCP. Ani privatizéri ani zahraničný kapitál, pochopiteľne, nemajú záujem na uchovávaní niektorých údajov z predošlej histórie podniku, pretože je to pre nich (privatizérov) dosť ošemetná vec.
 Ak sa nemýlim, Fond národného majetku SR zaviazal privatizérov rozdeliť 15 % akcií medzi zamestnancov podniku. To sa však nikdy nestalo.
 (Podobne - v iných podnikoch, v iných prípadoch - mal byť vyňatý z majetku privatizovaných podnikov bytový fond v počte tisícov podnikových bytov, a tiež k tomu nikdy nedošlo. Privatizéri nútili nájomníkov odkúpiť si ich do osobného vlastníctva, čo bola krivda "ako Brno".)
 Tak bohatli slovenskí privatizéri v prvopočiatkoch svojho "podnikania" a medzi inými aj Milan Fiľo. [3] Preto dnes pojem "privatizér" má podobne pejoratívny nádych ako pojem "politik" (česť výnimkám!).
 Žiadne dary, v podstate omrvinky zo sporným spôsobom nadobudnutého bohatstva, nemôžu prekryť minulosť, na ktorú by mnohí privatizéri zrejme najradšej zabudli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Keď som teda uvidel predmetný článok (a pomyslel si svoje), rozhodol som sa ho z "okresnej" úrovne posunúť naspäť do pozornosti verejnosti na celoslovenskej úrovni. Týmto sa pripájam k postoju všetkých ľudí k danej kauze, ktorý z článku vyžaruje.
 Všetky texty uvádzam v plnom znení. -
 
 Spornému podnikateľovi udelila univerzita čestný titul

  Podnikateľovi Milanovi Fiľovi udelila Katolícka univerzita v Ružomberku čestný titul doctor honoris causa. Časť verejnosti, absolventi aj odborníci z akademického prostredia tvrdia, že sponzorovi školy sa neďakuje udelením titulu.

 RUŽOMBEROK. Udelenie uvedeného titulu podnikateľovi jednoznačne odhlasovala Vedecká rada Katolíckej univerzity v Ružomberku ([4] - pozn. autora). Z 25 prítomných členov hlasovalo za udelenie titulu 22, traja členovia sa zdržali.
 Návrh na udelenie titulu vyvolal medzi verejnosťou nevôľu. Zamestnanci univerzity i bývalí študenti adresovali rektorovi znepokojivé výzvy. Akademické tituly by podľa nich nemal dostávať sponzor školy ako poďakovanie.
 Titul doctor honoris causa schválila Vedecká rada univerzity okrem Milana Fiľa aj pre profesora Mirona Zelinu, jedného z najväčších odborníkov na školstvo a vzdelávanie na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Oceňujú finančnú pomoc univerzite

 Rektor zdôvodnil návrh na siedmich stranách, ktoré dostali členovia Vedeclek rady univerzity. Okrem výpočtu akademických úspechov sa v nej píše:
 "S nástupom súčasného vedenia Katolíckej univerzity sa doc. Fiľo výrazne angažoval pri pomoci ohľadne finančného vyriešenia záväzkov voči dostavbe knižnice ako aj s financovaním internátu bloku C. Rovnako stojí za financovaním pamätníka otcom biskupom, zakladateľom univerzity pri budove Rektorátu KU."
 Podnikateľovi Milanovi Fiľovi roku 2005 udelili malú medailu Katolíckej univerzity.
 Fiľo patrí k štedrým darcom univerzity, dosiaľ ju podporil sumou 400 000 eur. Financoval napríklad umelecké diela, sochy zakladateľov univerzity, ktoré odhalili tento rok pri príležitosti skončenia akademického roka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

  Zatiaľ ich udelil trinásť

 Pri udeľovaní titulov sa univerzita riadi schválenými zásadami. Z nich vyplýva, že titul doctor honoris causa možno navrhnúť "medzinárodne uznávanej osobnosti, ktorej vedecký profil a zásluhy o pokrok a šírenie kresťanských ideálov majú medzinárodný význam a ohlas". Alebo ho možno navrhnúť osobnosti, ktorá sa osobitne a v širokej miere zaslúžila o rozvoj Katolíckej univerzity v Ružomberku, jej fakúlt a súčastí, ako aj o rozvoj katolíckeho vzdelávania na Slovensku.
 Podľa zásad to do tretice môže byť uznávaná vedecká osobnosť zo zahraničia, ktorej výsledky činnosti majú široký medzinárodný prínos a ohlas.
 Titul udelila univerzita doteraz 13 osobnostiam, patria medzi ne napríklad Ladislav Hanus in memoriam či Ján Chryzostom Korec. Naposledy ho udelili v roku 2015 akademickej maliarke Márii Spoločníkovej a historikovi Ivanovi Chalupeckému.

  Titul neprináleží sponzorom školy

 Plán udeliť titul podnikateľovi a privatizérovi ružomberských papierní pobúril verejnosť.
 "Nijako nechcem upierať právo univerzity uctiť si významného sponzora, no podľa môjho názoru by mala zvoliť iný prostriedok, ako je udelenie titulu doctor honoris causa. Tento titul na významných univerzitách vo svete neprináleží sponzorom školy, ale morálne nespochybniteľným osobnostiam s významnými zásluhami vo vedeckom a spoločenskom živote," napísal v liste adresovanom rektorovi univerzity bývalý študent, ktorý ho zverejnil na internete a koluje na sociálnej sieti. Autor Lukáš Obšitník je zároveň redaktorom denníka postoj.sk.

 Akademické tituly

 Milan Fiľo podľa profesijného životopisu získal inžiniersky titul na Strojníckej fakulte Vysokej školy technickej v Košiciach v odbore ekonomika a riadenie strojárskej výroby. Doktorát získal na tej istej univerzite v roku 2008 na rovnakej fakulte v odbore environmentálne inžinierstvo.
 Od roku 2014 je podnikateľ aj docentom, titul získal tiež na Technickej univerzite v Košiciach.
 V získavaní titulov pokračoval aj mimo svojej materskej univerzity. Rovnaký titul aký dostal v Ružomberku mu udelila Vysoká škola sv. Alžbety.
 "V júni 2007 mu Pedagogická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku udelila titul docent. V roku 2006 mu bol udelený titul doctor honoris causa za filantropiu a boj proti AIDS v rozvojových krajinách na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave," hrdí sa na internetovej stránke svojej spoločnosti Ecoinvestment.

  Ocenili ho za filantropiu

 Rektor Katolíckej univerzity zaradil bod na rokovanie Vedeckej rady ako návrh predložený Vedeckou radou Pedagogickej fakulty univerzity a na podnet člena Vedeckej rady univerzity z Vysokej školy sv. Alžbety. Podnikateľ bol ocenený za filantropiu, naposledy aj za výraznú pomoc migrantom.
 "Jedno z kritérií Katolíckej univerzity pre udelenie titulu je aj prínos a význam aktivít navrhovaného kandidáta pre Slovensko z medzinárodného hľadiska. Pán Fiľo už dlhšie obdobie sa angažuje v podpore charitatívnych projektov, ktoré presahujú hranice Slovenska v oblasti humanitárnej pomoci, kultúry a školstva. Podporil projekty v Iraku, Iráne, Grécku, Sudáne, Keni, Kambodži a Thajsku," vymenoval Jozef Jarab, rektor Katolíckej univerzity.

  Aj Gašparoviča

 Doplnil, žeFiľo dlhodobo podporuje aktivity mesta Ružomberok, Katolíckej univerzity a celého regiónu Liptova.
 "Sme rozhorčení, lebo v minulosti Katolícka univerzita ocenila aj ďalšie osobnosti spoločenského života a nestretlo sa to so žiadnou pozornosťou médií, napríklad pána Gašparoviča v roku 2010 veľkou zlatou medailou Katolíckej univerzity a ďalších."
 Rektor preto odmieta účelové vnášanie konšpirácií, ktoré podľa neho spochybňujú a znevažujú univerzitu.
 "Vedecká rada sa rozhodla striktne v duchu akademických slobôd, ktoré sú každému členovi garantované," uzavrel rektor.

  ĽUBICA STANČÍKOVÁ

 Darilo sa mu za Mečiara i za Fica

 Fiľovi sa podarilo ovládnuť ružomberské papierne s jurajom Kamarásom a Ladislavom Krajňákom, ktorí boli v tom čase v HZDS.
 V roku 2007 bol s Ficom na spornej návšteve Líbye, kde sa premiér fotografoval s dnes už mŕtvym diktátorom Muammarom Kaddáfim v stane. Fiľo vtedy pre SME poprel, že by sa do Líbye dostal po politickej linke.
 "Nie som členom žiadnej politickej strany. Za každej éry však rešpektujem prezidenta, vládu aj parlament," hovoril.
 Niekdajší Fiľov kľúčový manažér z Eco-Investu Peter Hlaváč sa v tom období stal členom predstavenstva štátneho podniku SPP-distribúcia. Aj vtedy Fiľo politické spojenie odmietol. "Keby som bol taký silný, Hlaváč je predsedom predstavenstva v SPP," povedal.
 Za prvej Ficovej vlády vyhrala mýtny tender firma SkyToll tak, že štát vylúčil všetkých jej konkurentov. Jej spoluvlastníkom bola aj finančná skupina J&T. Keď potom vláda Ivety Radičovej z SDKÚ dohadovala zmeny v mýte, na stretnutia chodil aj Fiľo. Nikto nechcel vysvetliť prečo.
 Za druhej Ficovej vlády v roku 2012 dostala papierenská firma Mondi SCP, ktorú Fiľo spoluvlastní, daňovú úľavu 25 miliónov eur, hoci nemusela vytvoriť ani jedno pracovné miesto.
 Tesne po vlaňajších voľbách dostala firma od tretej Ficovej vlády ďalšiu daňovú úľavu, takmer 50 miliónov eur. Štát jej nedal ani podmienku, že musí udržať zamestnanosť.

 JÁN KREMPASKÝ

 Komentár Imricha gazdu, cirkevného analytika

 Imrich gazda je novinár a vysokoškolský pedagóg na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku.

 Rozhodnutím vedeckej rady som absolútne sklamaný. Najmä preto, že ani jeden z prítomných členov vedeckej rady nebol schopný hlasovať proti udeleniu čestného doktorátu Milanovi Fiľovi.
 Katolícka univerzita hlasovaním natrvalo znehodnotila toto akademické ocenenie. Zároveň tým vyjadrila názor, že privatizér a podnikateľ Fiľo si zaslúži rovnaký honor ako kardináli Tomko, Korec a ďalšie osobnosti, ktorým univerzita tento titul udelila v minulosti.
 Keď som sa dozvedel o návrhu, nemohol som uveriť vlastným očiam.
 Ako člen akademickej obce som ihneď napísal pobúrený email rektorovi, ale aj veľkému kancelárovi Katolíckej univerzity Mons. Bernardovi Boberovi a predsedovi Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislavovi Zvolenskému. Prečo?
 Pokusy presadiť udelenie čestného doktorátu Milanovi Fiľovi sa objavili už počas éry bývalých rektorov, ale nikdy nepadli na úrodnú pôdu. Až teraz. V rokoch 2015 až 2017 Milan Fiľo daroval univerzite 400 000 eur. Z toho 100 000 len pred niekoľkými dňami.
 Vedenie univerzity sa v reakcii pre médiá nechápavo pýta, čo je zlé na tom, že chcú oceniť človeka, ktorý finančne pomáha nielen univerzite, mestu Ružomberok, regiónu Liptov, ale aj charitatívnym projektom v zahraničí.
 Nevadilo by mi, keby rektor Jarab povedal "ďakujem" odkrytím nejakej ligotavej tabule, pomenovaním špecializovanej učebne po mecenášovi alebo nejakým iným gestom. Tvorivosti sa medze nekladú.
 Ale udeliť čestný doktorát, ktorý renomované univerzity prisudzujú len celospoločensky rešpektovaným osobnostiam, ktoré sa vyznačujú vysokými intelektuálnymi, akademickými, a v neposlednom rade aj ľudskými a morálnymi kvalitami, je krok absolútne vedľa.
 Osobne som presvedčený, že Milan Fiľo, privatizér a veľkopodnikateľ s - jemne povedané - rozporuplnou povesťou, tieto kritériá nespĺňa.
 Každému, kto sa pozrie na zoznam doteraz ocenených osobností, akými sú napríklad Ladislav Hanus, Anton Neuwirth, Michael Novak či viacerí kardináli, bude jasné, že Fiľo medzi nich jednoducho nepatrí.
 Vedecká rada svojím rozhodnutím pridala len ďalší biľag na už aj tak dosť zjazvenú tvár Katolíckej univerzity.


 Pramene:

[1] Lukáš Krivošík, Anton Vydra, Andrej Šuba: 500 rokov reformácie
https://www.tyzden.sk/temy/43552/500-rokov-reformacie/

[2] Mondi SCP
https://sk.wikipedia.org/wiki/Mondi_SCP

[3] Milan Fiľo
https://sk.wikipedia.org/wiki/Milan_Fiľo

[4] Členovia Vedeckej rady Katolíckej univerzity v Ružomberku
http://www.ku.sk/index.php/fakulty-a-pracoviska/pedagogicka-fakulta/o-fakulte/vedecka-rada


 Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

 Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

František Cudziš

František Cudziš

Bloger 
  • Počet článkov:  372
  •  | 
  • Páči sa:  122x

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu