Ešte raz o (z)ostreľovaní osobných áut a civilných lietadiel

Autor: František Cudziš | 8.1.2018 o 8:15 | Karma článku: 4,29 | Prečítané:  1121x

    Článok ponúka krátky súhrn najzásadnejších argumentov, najmä proti aktuálnej slovenskej policajnej praxi strieľať na prenasledované autá, v podmienkach bežnej cestnej premávky. Je najvyšší čas to "zaraziť".

    Predpokladajme, že sme právny štát, patriaci do Európskej únie.

    Práve v súvislosti so vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie, bol (aj) na Slovensku zrušený trest smrti.

    To znamená, že i viacnásobného vraha musí - kvôli odsúdeniu - najprv súdiť právoplatný súd, a, keď už ho súdi, nemôže mu uložiť trest smrti.

    A čo sa - paradoxne a opakovane - doteraz udialo, deje (a možno aj bude ďalej diať) na Slovensku? -

    POLICAJNÁ STREĽBA NA OSOBNÉ AUTÁ

    Tuším, len za obdobie posledných dvoch rokov slovenskí policajti viackrát strieľali na našich cestách (v podmienkach bežnej cestnej premávky) na prenasledované osobné autá.

    NÁSLEDKY tohto konania boli v rôznych prípadoch rôzne.
    Najmenšia škoda vznikla vtedy, keď sa im pri streľbe (za jazdy) z ich krátkych guľových zbraní podarilo zasiahnuť len karosériu prenasledovaného auta, a teda nezranili nikoho z jeho posádky.
    Vážnejšie dôsledky streľby vznikli vtedy, keď okrem poškodenia auta zasiahli aj niekoho z posádky.
    Najvážnejšie - nenapraviteľné - (faktické) dôsledky policajnej streľby vznikli, keď niekoho z posádky zasiahli smrteľne.
    Vo všetkých týchto prípadoch mohli však byť potencionálne dôsledky podobného konania slovenských policajtov nepomerne vyššie. Usmrtenými obeťami sa (principiálne) mohli stať jednak všetci z posádky ostreľovaného auta (prípad usmrtenia vodiča s následnou autohaváriou s fatálnym koncom aj pre všetkých ostatných pasažierov) a tiež cestujúci automobilisti, ktorí sa ocitli "v nesprávny čas na nesprávnom mieste". Myslím tým cestujúcich, ktorých auto sa - počas policajnej streľby na prenasledované auto - napríklad náhodou vynorilo v protismere zo zákruty cesty.

    DÔVODY uvedeného konania boli tiež rôzne, hoci by niekto (tak trochu oprávnene) predpokladal, že dôvod - resp. motív konania - by mal byť len jeden: snaha zastaviť jazdu (z nejakého kvalifikovaného dôvodu) podozrivého vozidla.

    No nebolo to vždy tak. -

    Čo iného ako kyslý úškrn mohli naši snaživí policajti-strelci čakať od občana-daňového poplatníka, z ktorého daní žijú a ktorého by mali chrániť, v prípade, keď museli popravde priznať, že si - POMÝLILI AUTO !?!

    Keď - v inom prípade - v snahe zastaviť prenasledované vozidlo tým, že streľbou (len) porania jeho vodiča, zasiahli spolujazdca, o ktorom dodatočne vyšlo najavo, že sa previnil (znova!) len tým, že tiež bol "v nesprávny čas na nesprávnom mieste".

    HLAVNOU VÝHOVORKOU policajtov-strelcov vtedy bolo, že oni nemierili na pasažierov v aute. Vraj sa snažili zasiahnuť pneumatiky prenasledovaného auta. Ale zasiahnuť taký malý - pritom pohyblivý - cieľ, a to z krátkej guľovej zbrane, je vraj veľmi ťažké. Tak "sa stalo", že niektorý projektil zasiahol nevinného.  

    Každý racionálne uvažujúci človek, akceptujúci túto VÝHOVORKU, dôjde logicky k záveru, že to je ďalší DÔVOD, prečo policajnú streľbu na prenasledované vozidlo principiálne STRIKTNE ZAKÁZAŤ.

    Napokon sa, v ďalšom "prípade", policajti-strelci s ničím "nepárali" - a jednoducho "nasekali olovo" unikajúcemu (vraj) autičkárovi rovno do hlavy! (Žeby streľba z krátkej guľovej zbrane, za jazdy, predsa len nebola až taká obtiažna?) Pozri napr. [1].
    Čítal som v slovenskej tlači, že keď ich potom ktosi nazval vrahmi, tiež sa s ním "nepárali" a - "zabásli ho"!
    V súvislosti s týmto prípadom existuje tvrdenie, že policajti sa streľbou len bránili proti útoku. Že vraj na útok autičkár-"vydierač" použil práve to ukradnuté auto...
    Mohlo to tak byť.
    Čo však policajtom bránilo pred "vydieračovym" autom (dočasne) ustúpiť a spacifikovať ho v príhodnejšej situácii, ktorú by si - "šikovníci" - beztak zakrátko (svojím koordinovaným konaním) vytvorili. A to bez ohrozenia nevinných.
    Jednotlivec organizovanej skupine prenasledovateľov predsa nemôže uniknúť.
    A ako teraz postaviť MŔTVEHO (ktorý pôvodne mal nárok na svojho spravodlivého sudcu) pred súd, aby ho odsúdil trebárs - NA DOŽIVOTIE?!

    Ako je to teda s tým "právnym štátom", v prípade Slovenskej republiky?

    Osobne nepredpokladám, že by si minister vnútra alebo prezident Policajného zboru SR , ani v dôsledku všetkých týchto prípadov, "vstúpili do svedomia" a zamedzili podobné kontroverzné konanie, v rámci svojich vlastných právomocí. .
    Inými slovami, nepredpokladám, že by vydali STRIKTNÝ ZÁKAZ STREĽBY vo všetkých podobných situáciách, kde môže prísť k ujme aj naskrze nevinný človek. Veď ich predsa možno riešiť bez podstúpenia všetkých uvedených rizík (a možno ešte zopár ďalších).
    Preto vyzývam iných kompetentných ľudí, aby sa zamysleli nad danou problematikou.
    Možno si niekto (aspoň čiastočne) osvojí môj osobný názor.
    Ak to bude napríklad niektorý parlamentný poslanec (je jedno, z ktorej partaje), riešenie tohto problému môže prísť z úrovne, ktorú budú musieť obaja zmienení funkcionári rešpektovať.    


    POVOLENIE STREĽBY NA CIVILNÉ LIETADLÁ

    A, ak by sa tak naozaj stalo, dávam tiež do pozornosti zákonodarcov aj problematiku kompetencií k povoleniu streľby na civilné lietadlá, nachádzajúce sa vo vzdušnom priestore nad územím Slovenskej republiky, ako som o nej písal v článku [2].

    Je predsa zrejmé, že podobná kompetencia (minimálne nateraz) nemôže patriť do rúk žiadneho slovenského ministra, človeka len s "politickou kvalifikáciou". Pri doterajšej (za celých 25 rokov existencie SR) "životnosti" týchto (neraz doslova) politických figúrok, pri ich mentálnych i profesijných schopnostiach, je absurdné, aby "ľudstvo" podstupovalo podobné rizikové konanie, ako je vyššie uvedené pri policajtoch-strelcoch. Avšak (z hľadiska počtu ohrozených osôb) vynásobené koeficientom 100 a viac.

 

    Pramene:

[1] Nočná policajná streľba neďaleko Trnavy: Prehovoril príbuzný zraneného Martina!
https://www.cas.sk/clanok/633422/nocna-policajna-strelba-nedaleko-trnavy-prehovoril-pribuzny-zraneneho-martina/

[2] Nebláznite!: Plánujete zostreľovať neškodné civilné lietadlá!?!
https://cudzis.blog.sme.sk/c/473056/neblaznite-planujete-zostrelovat-neskodne-civilne-lietadla.html

 


    Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

    Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?