Ako to vidím ja: Od Demandíc ku Krásnej Hôrke

Autor: František Cudziš | 19.1.2018 o 8:50 | Karma článku: 3,99 | Prečítané:  378x

    Ako informovali slovenské masmédiá, Európske centrum pre práva Rómov žaluje v dnešných dňoch ministerstvo vnútra pre "diskriminačné praktiky polície" a pre opatrenia na riešenie rómskej problematiky. Čo na to obyčajný "gádžo"?

    Informáciu z perexu tohto blogu uvádza napríklad denník Plus jeden deň, 18.1.2018, str. 4, ale odznela aj v správach na rôznych televíznych kanáloch na Slovensku.
    Citujem ďalej:
    "Plánovaná legislatíva by totiž mohla byť ľahko zneužitá na prenasledovanie už aj tak marginalizovaných komunít..."
    A ešte ďalej:
    "Centrum sa navyše domnieva, že je založená na "antirómskych stereotypoch a nepresných záveroch získaných z údajov zhromaždených ministerstvom v minulom roku."
    
    Niečo som o tom počul

    Netajím, že som to počul z úst miniostra vnútra SR Roberta Kaliňáka, ktorého "osobne nemusím", ale - pre objektívnosť - mu musím dať teraz zapravdu.
    Ja som doteraz ešte nikdy nič nepočul o nejakom Európskom centre pre práva Rómov (ERRC).    Našiel som si preto na nete stránku www.errc.org, ale tam je len zopár fráz, naviac - domnievam sa - v jazyku, ktorému (ani ja) ani olašskí Cigáni kdesi na východnom Slovensku určite nerozumejú.
    Hlavná vec, že niekto, kto sa za touto "firmou" skrýva sa verejne obáva ZNEUŽITIA upresnenej analýzy VZŤAHU komunita (jej podiel na celkovej populácii) - jej podiel na celkovej kriminalite.
    A prečo?
    Lebo sa mu to nehodí.
    Na druhej strane, keď sa (už dávno a systematicky) zhromažďujú o týchto marginalizovaných komunitách údaje sociálnej povahy - toto "vykukom" z ERRC nevadí.
    Prečo by aj? - Veď, popri rôznych sociologických výskumoch na rómskom etniku, sa na úradoch takto zhromažďujú (len) podklady o ich úbohej sociálnej situácii. A to zvyšuje predpoklady, že sa im od majoritnej spoločnosti aj naďalej bude dostávať nezanedbateľnej podpory - bez toho, aby sa "marginálne rómske komunity" konečne začali aj sami snažiť o pozdvihnutie sa zo svojho mentálneho i materiálneho marazmu.
    To je tá skutočná príčina, prečo im "iná legislatíva", v inom ohľade, nevadí. Ani sa teda nemusím pýtať, prečo v tomto prípade neprotestujú.
    Neprotestujú, lebo TO sa im hodí.

    Aby sa lepšie počítalo

    Nepamätám si presné čísla, ako ich uviedol v televízii minister Kaliňák.
    Vlastne, ani na tom nezáleží, lebo samotné ERRC ich označuje za nepresné.
    Jedno však nikto neodškriepi.
    Róbert Kaliňák tuším spomínal, že rómska komunita, majúca 25 %-tný podiel na celkovej populácii obyvateľstva v určitej oblasti, "produkuje" 70 % tamojšej registrovanej trestnej činnosti.
    Tento pomer mierne upravím, aby vynikla podstata, na ktorú sa snaží minister Kaliňák (bez vysvetlenia) poukázať. - Údaj 70% (formálne) zvýšim na 75 %. A teraz, bez nároku na presnosť, počítajme:

    Na 25% populácie (rómske etnikum) pripadá 75 % kriminálnych činov. Teda 1% Rómov sa v danej lokalite pričiní o 3% kriminálnych činov.
    Zostávajúcich 75% nerómskej populácie sa pričiní o zvyšných 25% kriminálnych činov. Na 1% nerómskej populácie takým činom pripadá 1/3 % kriminálnych činov.
    Pomer 3 : 1/3  =  10 : 1 !
    Inými slovami: Nerómska populácia by v danej lokalite (za daného predpokladu) vykazovala desaťkrát menšiu kriminalitu ako rómska populácia (komunita)!

    Nie je podstatné, že som takto jednoducho (spolu s ministrom Kaliňákom) dospel k pomeru 10 : 1, lebo aj pomer 8 : 1 či 6 : 1 je nehorázne disproporčný.  

    Osobne predpokladám, že väčšina uvažovanej kriminality je tzv. "obťažujúca kriminalita" a denník Plus jeden deň, v tom istom čísle, na str. 3 uvádza, že "KDH vie, ako riešiť obťažujúcu kriminalitu". Škoda len, že pán A. Hlina sa o tom bližšie nezmieňuje, iba konštatuje, že "to, akým spôsobom chce riešiť spomínanú kriminalitu Robert Kaliňák, je NECIVILIZOVANÉ." (!)

    Možno si niekto teraz pomyslí, že som rasista, alebo aspoň kotlebovec.
    Nuž - nie som.
    To však neznamená, že sa zriekam obyčajného "zdravého rozumu".

    Legislatíva, ľahko zneužiteľná na prenasledovanie marginalizovaných komunít

    Pozrime sa teraz, týmto "zdravým rozumom" na špekuláciu, vyjadrenú v medzititulku.  
    Už mi je to aj trochu trápne, ale napríklad SME Domov,18.1.2018, v článku [1] uvádza:
    "Napadli spolužiaka, zhodili ho na zem a kopali. Traja agresívni chlapci do základnej školy v Demandiciach už nechodia, no za ich správanie obec nepriamo trestá ostatné deti."

    Že obec Demandice za skutok jednotlivcov nepriamo trestá ostatné rómske deti, s tým musím len súhlasiť. Ale zároveň mám na zreteli aj dôvod, prečo v Demandiciach postupujú takým "nehoráznym" spôsobom?
    Nikde som nenašiel ani slovka o tom, žeby za skutok maloletých boli braní na zodpovednosť aspoň ich rodičia. - No, ako to svoje dietky vychovali?!
    Prečo, v dôsledku ich (ne)výchovy svojich potomkov, musel trpieť chlapec, ktorý sa nevedel ubrániť presile?
    Prečo by obec Demandice nemohla použiť na prevýchovu samopašníkov "výchovnú presilu" ich rovesníkov, na ktorých padol "kolektívny trest", keď už rodičia samopašníkov s tým akože nič nemajú?

    Kto nesie trest za požiar hradu Krásna Hôrka?

    Aktuality.sk, 9.3.2017 priniesli článok [2], v ktorom sa konštatuje:
    "Pred piatimi rokmi horel hrad Krásna Hôrka po tom, ako sa dvaja chlapci pokúšali zapáliť si cigaretu a spôsobili požiar trávnatého porastu hradného kopca."
    Rekonštrukcia hradu je rozplánovaná na tri etapy, z ktorých boli realizované ešte len dve.
Slovenské národné múzeum k marcu 2016 vynaložilo na rekonštrukciu hradu Krásna Hôrka a reštaurovanie vybraných zničených zbierkových predmetov 4.550.139,77 eura z poistného plnenia a 16.704 eur z verejnej zbierky.
    Tretia etapa obnovy bude finančne najnáročnejšia, takže prispieť sa rozhodla aj vláda SR. Vláda však nikdy nijaké vlastné peniaze nemala a ani mať nebude. Všetko sú to prostriedky z peňazí daňových poplatníkov. -
    V prvom rade na uzatvorenie hradu Krásna Hôrka doplatili miestni podnikatelia v oblasti cestovného ruchu. Odškodní ich niekedy niekto? Ako k tomu oni prídu, že "trest" padol na nich, a nie na rodičov, ktorí nedohliadli na svoje potomstvo? (Je veľmi pravdepodobné, že vtedy ani nemali nič zodpovednejšie na práci.)
    Ale tiež je to, a nepomerne väčší "kolektívny trest" pre nás všetkých, čo sme nijako nemohli vplývať na výchovu cigánčekov, čo sa chceli andersenovsky pohrať so zápalkami.
    Čo je proti tomu nejaký trest pre zopár samopašníkov z okolia Demandíc, majúci ich vystríhať pred podobnými pestvami akých sa dopustili ich rovesníci?

    Nezaujatý pohľad na rómsky problém

    Už dávno som sa stretol - ohľadom Rómov - s takýmito údajmi. -
    Jedna pätina z nich nepredstavuje pre majoritnú komunitu žiaden problém. Vedia sa o seba postarať sami, a to tak dokonale, že "gádžovskí" bezdomovci sú proti nim "nímandi".
    Dve pätiny Rómov na Slovensku sú Rómovia "napoly prispôsobiví" k majorite. Ich akou-takou prednosťou je, že sa snažia o seba postarať sami, a ak ich štát podporí, vážia si to.
    Zostávajúce dve pätiny Rómov sú však úplne neprispôsobiví Rómovia, zameraní predovšetkým na príjem systematickej podpory zo strany štátu, ktorý si (prípadne) vylepšujú drobnou kriminalitou. Nemajú prakticky žiaden záujem o svoje duchovné či materiálne pozdvihnutie. A to je problém, pred ktorým na Slovensku kapitulovali aj vznešené socialistické ideály.
    V zmenených podmienkach trhovej ekonomiky, naši politici na tento (neustále narastajúci) problém asi rezignovali. Akoby pre nich títo Rómovia neznamenali nič viac, než jeden volebný hlas v parlamentných či komunálnych voľbách, ktorý si možno zadovážiť (trebárs) za jednu škatuľku cigariet, teda veľmi-veľmi lacno. A ich "vegetovanie" životom "na podpore" predsa zaplatia občania-daňoví poplatníci, prečo by sa teda vzrušovali.

    Ešteže aspoň ten Kaliňák uvažuje trochu inak

    Racionálne uvažujúci ľudia, ktorí sú schopní trochu predvídať, nemôžu nevidieť, že naskrze neprispôsobivá časť Rómov takýmto činom vlastne pracuje na svojom zániku v budúcnosti.
    V prípade vážnych ekonomických otrasov, a to v globálnom merítku, o ktorých som si istý, že raz prídu, sa totiž títo ľahkovážni ľudia, prakticky bez akýchkoľvek živobytných rezerv, prví stanú obeťou radikálnych zmien. Žiaden idealizmus tam už potom nepomôže.
    Ako sa, nie tak dávno, "prekliatím" (napríklad) mnohých Židov stal ich nadpriemerný majetok, takže museli zahynúť, aby si ho niekto po nich mohol beztrestne prisvojiť, tak príčinou skazy týchto ľudí raz bude ich relatívna mentálna bezcennosť a materiálna chudoba ("nič" nevedia, "nič" nemajú).
    Píšem to takto, z mosta doprosta, pretože osobne mám záujem, aby k niečomu podobnému nikdy nedošlo. Preto takto apelujem na nich, aby si to ráčili uvedomiť a začali sa správať zodpovednejšie.   
    Keby ERRC malo takýto (alebo podobný) moment na zreteli, rozhodne by sa nesnažilo skrývať "nadmernú" kriminalitu niektorých rómskych komunít za nejaké priemerné údaje, s podstatne menšou výpovednou hodnotou. Namiesto toho by "chlapsky" a racionálne uznalo, že tadiaľto cesta k skutočnému riešeniu rómskeho problému na Slovensku nevedie.
    A, ak by naozaj nevedeli, čo na začiatok opätovného pokusu o pozdvihnutie úrovne najzaostalejších Rómov treba urobiť, nech si dajú poradiť od pragmaticky uvažujúcich ľudí (teda napríklad aj od Kaliňáka).  

 

    Pramene:


[1] Bitkári v škole v Demandiciach skončili, spolužiaci naďalej pykajú
https://domov.sme.sk/c/20740274/bitkari-v-skole-v-demandiciach-skoncili-spoluziaci-nadalej-pykaju.html

[2] Veľký požiar vypukol na hrade Krásna Hôrka pred 5 rokmi
https://www.aktuality.sk/clanok/422464/velky-poziar-vypukol-na-hrade-krasna-horka-pred-5-rokmi/

 

    Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

    Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?