Ad.: Kaliňák nemá konca - alebo ako Nicholsonová "utrpela argumentačné víťazstvo"

Autor: František Cudziš | 23.1.2018 o 10:07 | (upravené 23.1.2018 o 10:23) Karma článku: 3,10 | Prečítané:  428x

    Zámer napísať tento komentár som mal skôr, ako boli zverejnené články "Hádka pre Rómov" (Nový Čas, 22.1.) či komentár, spomínajúci v titulku "Základy politického hochštaplerstva" (www.Sme.sk, 23.1. t.r.).

    Chcem vyjadriť svoj osobný dojem z nedeľnej relácie RTVS "O 5 minút 12" (21.1.2018), v ktorej diskutovali minister vnútra SR Róbert Kaliňák a poslankyňa NR SR (SaS) Lucia Nicholsonová. A ten názor je taký, že minister Kaliňák túto diskusiu vyhral vysoko "na body". Prečo si to myslím. -

    Pani Nicholsonová (pre mňa, nepochopiteľne) vsadila svoje vystúpenie v podstate na jedinú "kartu", a to na KONTRAPRODUKTÍVNE vyhlásenie, že (na Slovensku - vyplynulo to z kontextu) "osemdesiat percent najväčšej kriminálnej činnosti robia skorumpovaní ministri". Na programe relácie však však nebola (slovenská) "kriminalita najväčšieho rozsahu" ale kriminalita v problémových oblastiach Slovenska, spájaná s rómskou minoritou.
    Minister Kaliňák naproti tomu argumentoval vecne a - mal som ten dojem - bol na diskusiu veľmi dobre pripravený.
    Pani Nicholsonová ho obvinila, že sa snaží len "získavať politické body". Že svojou snahou (o zvýšenie právomocí voči rómskym delikventom - pozn. autora) "objavil koleso", lebo vraj všetky potrebné zákonné ustanovenia za daným účelom už na Slovensku máme. Dokladovala to aj citáciami zopár paragrafov, ktoré tiež mala dopredu pripravené, ale to bolo asi tak všetko.
    Analogicky s jej slovným obratom si dovolím tvrdiť, že ona podobne "objavila Ameriku" (nepoznajúcu až do kolumbovských čias ani to koleso), ak si myslí, že púha existencia nejakých právnych ustanovení na Slovensku "sa presadí" takto sama od seba. Je predsa všeobecne známa, že úroveň vymožiteľnosti práva na Slovensku je "pozoruhodná".
    A prečo? -
    Lebo mnohé-premnohé "ZÁKONY" SÚ prakticky - NAPRD!
    
     Potom sa nečudujme, že slovenskí policajti sa pri presadzovaní práva (veľmi) často nepretrhnú. Evidentne si "trúfajú" napríklad vymáhať pokuty za dopravné priestupky od slušných občanov (bez ohľadu na etnický pôvod), kde nepredpokladajú prakticky žiadne problémy. Ale presadzovať osamotene právo, napríklad v rómskych osadách, sa jednoducho boja.

    Zástupca riaditeľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Prešov František Leško napísal [1]:
    "Predstaviteľov centra pre práva Rómov pozývam na návštevu nielen rómskych lokalít Prešovského a Košického kraja, ale aj na návštevu základných útvarov Policajného zboru pôsobiacich v týchto lokalitách, porozprávať sa o denno-nočných skúsenostiach policajtov s najzaostalejšími a najchudobnejšími osadníkmi s často pokriveným hodnotovým rebrí(č)kom.
    Príďte sa porozprávať s ľuďmi bývajúcimi v blízkosti týchto bezperspektívnych osád, aká je ich úroveň súžitia, nakoľko je v nich múdre a pragmatické zasadiť zemiak či obrábať zeleninové políčko, či ovocné stromy.
    Obvyklý spôsob života v osade si plynie ďalej a mladí policajti začínajú byť plní pochybností ako vlastne so svojimi právomocami ďalej...
    Príďte sa porozprávať so samotnými osadníkmi, ako budúcnosť vnímajú on samotní a čo sú v skutočnosti ochotní podstúpiť pre vzdelanostný, kultúrny a občiansky rast.
    Mojou agendou nie je riešiť PRÍČINU tohto stavu, ale NÁSLEDOK.
    Súčasné vnímanie práva viac chráni páchateľa ako poškodeného." Koniec citovania.

    Typickým príkladom zákona tohto druhu je tzv. "farmársky zákon".
    Ako dlho je tento zákon v platnosti, a s akými výsledkami - predpokladám - pani Nicholsonová vie.
    Rovnako vie, že je zbytočné podporovať niektoré zámery vlády SR skôr, ako sa na Slovensku uzákoní vyrovnaný, resp. prebytkový rozpočet.
    A, na druhej strane, nástojí na (veľmi neefektívnych) tradičných postupoch pri snahách pozdvihnúť úroveň neprispôsobivých Rómov, a to bez akýchkoľvek ZÁRUK z ich strany. Ak cigánčatá napríklad chodia do školy, to ešte neznamená, že sa tam aj voľačo solídne naučia. A to je priveľmi málo na neadekvátne investície (mienené v ich prospech), ktoré nie sú schopní oceniť, resp. nimi pohŕdajú.

    Minister Kaliňák spomínal v debate policajných špecialistov na rómsku problematiku. Deklaroval, že problémy sú (len) s 200 komunitami spomedzi (tuším) 1600. Vecne konštatoval, že priestupkový zákon treba vylepšiť o právomoc vymáhania pokút (teda nie len od Rómov) odnímaním vecí zodpovedajúcej hodnoty z osobného vlastníctva priestupcov zákona. Priznal (možno objektívne, možno bolo toho viac, a urobí v tomto smere nejaké opatrenia) dva prípady, keď policajti prekročili svoje právomoci pri zákroku voči rómskym deťom.
    Podľa mňa, evidentne preukázal snahu určité veci riešiť.
    Odpoveďou bolo (podľa mňa) nehorázne vyjadrenie (tuším) bývalého vládneho splnomocnenca pre problematiku rómskych komunít, že "policajti si urobili z rómskych detí futbalové lopty". (!)
    Nepamätám si, žeby sa pani Nicholsonová - alebo aspoň moderátor relácie - vyjadrili k danému tvrdeniu aspoň kvôli televíznemu divákovi. Aby tento získal adekvátnu predstavu, o čom sa to ex-splnomocnenec zmienil. Ináč, tento tretí účastník relácie, vo svojich vstupoch pôsobil veľmi fádne a prakticky "bezobsažne".
    
    Že pani Nicholsonová patrí tiež medzi tých, čo sa - aj na rómskej problematike -  snažia "získavať politické body", pre mňa osobne dokázala dnešným článkom na svojom blogu [2].
    Okrem emotívne ladených spomienok a výziev na určité predstavy, dokonca spomína aj nejaký dôkaz. Zrejme som nedostatočne chápavý, lebo ja som nič také, čo by sa dalo označiť za relevantný dôkaz, v článku nenašiel.
    Na začiatku svojho blogu navodila otázku, že ak sa neprispôsobivý jedinec (bez ohľadu na etnický pôvod) dostane na zimu - po takto motivovanom tresnom čine - do väzenia, s preňho dočasne lepšími existenčnými podmienkami, či je to preňho trest.
    Odpoveď je zrejmá. - Preň to nie je ADEKVÁTNY trest.
    A, že nie je adekvátny, to JE CHYBA SYSTÉMU.

    Lebo, v skutočnosti, keď dôsledky jeho "trestu" hradí celá spoločnosť, potrestaní sú všetci poctiví a poriadkumilovní ľudia.
    Tento systém sme si "nevyštrngali" MY sami, ale bol nám NANÚTENÝ po r. 1989 volenými zastupiteľmi, ktorým občania naivne zverili moc.
    Teraz už je dosť naivné dožadovať sa nápravy od ľudí, ako ste napr. aj vy, pani Nicholsonová, ktorá trváte na pokračovaní status quo (pochopiteľne, nie na váš účet).

Keď som dopredu, ešte pred vaším "excelentným" vytĺkaním politických bodov, konštatoval niektoré myšlienky k danej problematike v článku [3], bol tento zakrátko diskretné "odprataný" z hlavnej stránky www.sme.sk i zo stránky blog.sme.sk.
    V tom článku som (de facto, "unisono" s vami) konštatoval, že v konkrétnych kauzách sa trest za nezospovedné konanie jednotlivcov z minoritných komunít prenáša na ostatnú, vo veci nevinnú, slovenskú spoločnosť. A že ak neprispôsobiví Rómovia nebudú mať sami úprimnú snahu (za účinnej pomoci majority) pozdvihnúť sa na vyššiu občiansku úroveň, do budúcnosti ohrozujú samotnú svoju existenciu. Nič na tom nezaváži, že si to ešte neuvedomujú.
    Teraz k tomu môžem pridať ešte apel na všetkých idealistických diletantov z radov majority, aby si ráčili uvedomiť, že ak konečne nenavodíme efektívne prístupy k riešeniu tohto veľkého problému, obrazne povedané, "tá minoritná guľa na našich nohách môže raz strhnúť do skazy aj nás".

 


    Pramene:

[1] Hádka pre Rómov
Nový Čas, 22.1.2018, str.6
Nicholsonová a Kaliňák si skočili do vlasov: Štipľavé poznámky kvôli Rómom!
https://www.cas.sk/clanok/646904/nicholsonova-a-kalinak-si-skocili-do-vlasov-stiplave-poznamky-kvoli-romom/

[2] Kaliňák nemá konca
https://nicholsonova.blog.sme.sk/c/474339/kalinak-nema-konca.html?ref=tit

[3] Ako to vidím ja: Od Demandíc ku Krásnej Hôrke
https://cudzis.blog.sme.sk/c/473999/ako-to-vidim-ja-od-demandic-ku-krasnej-horke.html    


    Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

    Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?