Chlapec nemusel zomrieť. Zabila ho vlastná nevedomosť a cudzia nedbalosť.

Autor: František Cudziš | 8.2.2018 o 12:00 | Karma článku: 2,88 | Prečítané:  301x

    Občas sa venujem rozboru príčin cudzích nešťastí, aby som na tieto príčiny upozornil širokú verejnosť a takto ju varoval. Je predsa lepšie poučiť sa takýmto spôsobom, ako riskovať ďalšiu tragédiu v svojom najbližšom okolí.

    V článku [1] som sa snažil poukázať na fakt, že - ak je to možné - je lepšie mať určité vlastné znalosti a zručnosti pre "kritické situácie" než sa spoliehať na cudziu odbornú pomoc, ktorá môže prísť neskoro.
    Doporučoval som rodičom detí dopredu poznať základné zásady prvej pomoci pri dusení (aj pri dusení dospelých osôb).

    Týmto článkom sa vraciam k podobnej nešťastnej udalosti, ktorá sa tiež stala vo vode, ale z úplne iných príčin.
    Pripomenul mi ju Nový Čas, článkom (dva roky po krutej smrti Janka v bazéne) "Obvinili konateľa a údržbára!". Nový Čas, 7.2.2018, str.11. (Pozri napr. [2])  
    V predmetnom článku sa píše, že chlapca uväznila odtoková rúra. Citujem:
    "Janko sa po plaveckom tréningu zostal potápať s kamarátom. Starším chlapcom chcel dokázať, že sa vie dostať do hĺbky štyroch metrov až k odtokovej rúre. Skočil nohami do vody a vnoril sa až k rúre, ktorá bola odokrytá. Zvedavý chlapček sa do nej vopchal, no už sa nedokázal dostať von. Keď sa nevynoril, jeho kamarát zalarmoval plavčíka a trénera. Štyria ľudia mali problém chlapca vytiahnuť, bez kyslíka tak bol 7-8 minút. Napokon ho vybrali pomocou lana. Záchranári ho síce oživili, no na druhý deň ráno zomrel." Koniec citovania.

    Nešťastie sa stalo 2. decembra 2015.
    Pri hľadaní podrobnejších informácií k tejto udalosti som zistil, že sú premiešané s kopou hlúpych (novinárskych?) dohadov. Oddeľme preto "zrno od plev" - napríklad na základe článku [3], ktorý obsahuje zásadné informácie. -

    Janko bol s kamarátmi z plaveckého klubu pod dozorom dospelých v mestskej plavárni v Banskej Štiavnici. Po tom, čo sa hodina plávania skončila, deti ostali ešte v bazéne. Okolo pol piatej podvečer nastali hrozivé okamihy. ...

    Ako uviedla hovorkyňa banskobystrických policajtov Mária Faltániová, pri bazéne bolo minimálne 15 detí. Jedno z nich 10-ročný chlapček z Banskej Štiavnice sa doposiaľ nezisteným spôsobom dostal do vyústenia bazénovodu. Janka stiahlo približne do polovice telíčka v štvormetrovej hĺbke. ...

    Bytová správa mesta prevádzkuje bazén od roku 2009. "Počas našej prevádzky sa tam nič nestalo, ani sme netušili, že takéto nebezpečenstvo tam existuje," povedal pre televíziu JOJ z tragédie zdrvený Pavel Bačík. Bazén je prevádzkovaný od 60-tych rokov.
    Podľa polície v tomto prípade pochybil prevádzkovateľ plavárne. Otvor, v ktorom Janko uviazol, slúži na cirkuláciu a filtráciu vody. "Vyšetrovateľ v Žiari nad Hronom začal trestné stíhanie za prečin všeobecné ohrozenie. Páchateľ od presne nezistenej doby až doposiaľ, nezabezpečil dostatočným spôsobom prekrytie vyústenia bazénovodu, ktorý sa nachádza na dne bazéna v hĺbke 4 metre pod štartovacími blokmi v plavárni v Banskej Štiavnici," uviedla policajná hovorkyňa.

    NEBEZPEČENSTVO  PRI  ODTOKU

    Cieľom môjho článku nie je posudzovať niekoho zodpovednosť alebo vinu.
    Cieľom je poukázať na nebezpečenstvá v plaveckých bazénoch, vyplývajúce z objektívnych fyzikálnych zákonitostí.
    Každý pozná situáciu, keď po domácom vaňovom kúpeli vypúšťa použitú vodu z vane. Aj keď hladina vody klesne pri vypúšťaní na výšku napríklad len 15-20 cm nad odtokom na dne vane, ak k nemu priblížite zátku visiacu na retiazke, často nedokážete zabrániť tomu, aby ju voda nestrhla do otvoru a neuzavrela výtok. Prekvapí vás veľkosť sily, ktorá sa vtedy nečakane prejaví.
    Výtoky plaveckých bazénov sú - ohľadom vzniku podobnej sily - podstatne nebezpečnejšie, lebo sa nachádzajú hlbšie pod hladinou a sú rozmernejšie. Teda aj oná sila je nepomerne väčšia. Prístup do bezprostrednej blízkosti k nim v podstate nič nezamedzuje a preto prekrytie výtoku musí spĺňať potrebné požiadavky.
    Napríklad, na začiatku vypúšťania vody z plaveckého bazéna (povedzme pre účely údržby) cez odtok s priemerom rúry približne 40 cm, nachádzajúci sa v hĺbke štyri metre pod hladinou, by - v prípade jeho upchatia nejakou nasatou pevnou pekážkou (aj ľudským telom) - pôsobila na túto prekážku sila rovnajúca sa váhe 400 kg.
    Z toho vyplýva, že taký odtok NUTNE MUSÍ BYŤ PREKRYTÝ krycou mrežou.
    To tiež vysvetľuje, prečo nešťastného chlapca vsalo do výtoku takou silou, že jeho telo museli vyťahovať pomocou lana štyria muži.      

    Aj keby predmetný otvor nesúvisel s výpustom bazéna, ale naozaj slúžil len na cirkuláciu (napríklad kvôli ohrevu) a filtráciu vody, dôsledky by boli prakticky rovnaké.
    Cirkuláciu vody - aj keď len veľmi pomalú - zabezpečuje nejaké motorové čerpadlo. V prípade upchatia vtoku tlak vody v bazénovode poklesne prakticky na nulu, ale hydrostatický tlak v bazéne sa nezmení. Rozdiel tlakov na protiľahlé strany prekážky opäť vytvorí onú obludnú silu.

    Aby sa ani toto nemohlo stať, krycia mreža nad sacím otvorom bazénovodu i jeho bezprostredné okolie musia byť tvarované tak, aby žiadna prisatá prekážka nemohla zamedziť prúdenie vody. Ak ju prisaje na kryciu mrežu "čelne", cirkulujúca voda nateká pod mrežu bočnými otvormi a jej tlak nemôže poklesnúť do tej miery, aby sa napríklad "prisatý" a svojím telom prekážajúci plavec nedokázal vlastnými silami odtisnúť mimo sféru sacieho efektu a uniknúť do bezpečia.     

    Chlapec netušil, aké nebezpečenstvo mu hrozí v prípade priblíženia sa v danej hĺbke k odtoku, ktorý bol dostatočne veľký vzhľadom na jeho telo, a pritom nebol nijako zabezpečený proti jeho vsatiu.
    Aby prevádzkovatelia bazéna naozaj netušili, že také nebezpečenstvo existuje, museli by byť vo veci úplnými laikmi.
    Dlhé roky sa nič také nestalo preto, lebo nikoho nenapadla podobná myšlienka ako Janka - dostať sa vlastným pričinením do nezvyklej hĺbky. Zrejme to bol jeho spontánny nápad, a - akonáhle sa ho rozhodol uskutočniť - nešťastie bolo nevyhnutné.

    Je veľmi pravdepodobné, že údržbári-vodári, ktorí prevádzku bazéna zabezpečovali, poznajú potrebné bezpečnostné predpisy a že teda krycia mreža bola z nejakého dôvodu odstránená len kratší čas, a nie celé tie roky.

    O týchto veciach by mali mať základné znalosti aj inštruktori plaveckých výcvikov, dohliadajúci učitelia a vôbec všetky dospelé osoby, ktoré chcú ochraňovať deti pred podobným nebezpečenstvom.

 

    Pramene:

[1] Chlapček možno nemusel zomrieť. Mohol mať záchranu.
https://cudzis.blog.sme.sk/c/461537/chlapcek-mozno-nemusel-zomriet-mohol-mat-zachranu.html

[2] Janko († 10) zahynul na plavárni v Banskej Štiavnici: Zvrat v prípade dva roky po jeho smrti
https://www.cas.sk/clanok/653603/janko-10-zahynul-na-plavarni-v-banskej-stiavnici-zvrat-v-pripade-dva-roky-po-jeho-smrti/

[3] FOTO Jankova (†10) nepochopiteľná smrť v bazéne, celé mesto zdrvené: Dojemný odkaz do nebíčka!
http://www.topky.sk/cl/100370/1513779/FOTO-Jankova---10--nepochopitelna-smrt-v-bazene--cele-mesto-zdrvene--Dojemny-odkaz-do-nebicka-

 

    Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

    Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?