Prof. Ján Chrapan ml. a MESDEF, III.

Autor: František Cudziš | 10.2.2018 o 7:23 | Karma článku: 3,97 | Prečítané:  177x

Článok obsahuje záver rozprávania o 12. Medzinárodnom seminári dejín fyziky v r. 2005, v rámci pokračovania mojich spomienok na spoluprácu s prof. J. Chrapanom ml. Spájal nás aj spoločný záujem o históriu česko-slovenskej fyziky.

    Aj toto pokračovanie (popri článkoch [1], [2], [3] a [4]) treba stále chápať ako subjektívne svedectvo jednotlivca ohľadom osobnosti Jána Chrapana ml., ktorého som lepšie poznal v jeho súkromí, väčšinou mimo jeho pracovného prostredia, ako pri nejakých oficiálnych príležitostiach.

    Tento článok je zameraný na priebeh 12. Medzinárodného seminára dejín fyziky (MESDEF), ktorý sa konal v Trenčianskych Tepliciach v dňoch 22. - 24. septembra 2005 a na niektoré súvislosti.

    Spomienka na RNDr. Alberta Hlaváča (1919 - 2005)

    Vzhľadom na skon RNDr. Alberta Hlaváča 6. júna toho roka v Bratislave, ktorý sa pravidelne zúčastňoval seminárov MESDEF, predniesla prvý seminárny príspevok - o jeho živote a diele - Doc. RNDr. Elena Ferencová, CSc. (LF UK Bratislava).
    Táto prednáška, okrem 23. zborníka MESDEF, doplnená redakciou, bola uverejnená aj v aperiodiku Myšlienky a fakty (MaF 2005, str. 80 - 82). Zábery, použité v predmetnom článku, mám aj vo svojom archíve, nuž sa ešte raz takto vraciam k osobe tohto vzácneho, a pritom veľmi skromného človeka. -

    Albert Hlaváč je autorom viacerých odborných publikácií, nedzi nimi je Desať vetiev slovenského fyzikálneho stromu v druhej polovici minulého storočia (19. stor. - pozn. autora).
    Ako člen redakčnej rady sa zaslúžil aj o vydanie dvoch monografií Matematici, fyzici a astronómovia na Slovensku I, II.

  
    Demonštračná prednáška o vývoji osvetľovacích telies

    Profesor Chrapan predniesol príspevok s názvom "Atóm na Slovensku. Výučba, výskum a aplikácie atómovej a jadrovej fyziky".

    Ja som predniesol príspevok s názvom "Podstatné momenty v priebehu historického vývoja tepelných motorov".
    V zborníku [5] je to zaznamenané na str. 160 - s malou "chybou krásy": zostavovatelia mi nejakým nedopatrením pridali k menu titul RNDr., čo nezodpovedá pravde.

    Mne osobne sa najviac páčila prednáška Doc. RNDr. Josefa Hubeňáka, CSc. s názvom "Od uhlíkové žárovky k moderním zdrojům světla".
    Pamätám si, že pricestoval na MESDEF z Čiech autom a zvnútra karosérie kombi vyložil pred prednáškou dva veľké umelohmotné koše, vrchovato naplnené najrôznejšími druhmi žiaroviek i žiariviek. Trvalo dosť dlhú chvíľu, kým všetko opatrne porozkladal po stole a pripravil na predvedenie.
    Využil som príležitosť počas chvíle pokoja pred prednáškou a urobil som si na pamiatku zopár záberov, medzi nimi aj tento. -

 

    Táto prednáška bola excelentná. Vyplynulo z nej pripomenutie, že mnohé z dnes používanej techniky bolo vynájdené alebo vyvinuté už začiatkom 20. storočia; konkrétne žiarivky. Napriek tomu sa, nadlho a v masovom meradle, presadili - technicky jednoduchšie a aj lacnejšie "edisonovské" žiarovky.
    Opätovný nástup žiariviek začiatkom 21. storočia teda pripomína opätovné "vynájdenie kolesa", pretože žiarivky majú tiež nevýhody, ktoré limitujú prípady vhodnosti ich použitia.
    V súčasnosti (zrejme) Európska únia preto "potichúčky", popri zdrojoch svetla iných typov, pripúšťa aj návrat klasických žiaroviek s vyššími výkonmi (60 - 100 W).

  

 

    Pramene:

[1] Spomienka na prof. Jána Chrapana ml. (1936 - 2016)
https://cudzis.blog.sme.sk/c/460178/spomienka-na-prof-jana-chrapana-ml-1936-2016.html

[2] Prof. Ján Chrapan ml. a CESDEF
https://cudzis.blog.sme.sk/c/471657/prof-jan-chrapan-ml-a-cesdef.html

[3] Prof. Ján Chrapan ml. a MESDEF I.
https://cudzis.blog.sme.sk/c/471952/prof-jan-chrapan-ml-a-mesdef-i.html

[4] Prof. Ján Chrapan ml. a MESDEF, II.
https://cudzis.blog.sme.sk/c/475853/prof-jan-chrapan-ml-a-mesdef-ii.html

[5] 12. zborník MESDEF (2005, Trenčianske Teplice)
http://www.forumhistoriae.sk/e_kniznica/mesdef05.pdf

 

 

    Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

    Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?