Herliansky gejzír

Autor: František Cudziš | 11.10.2018 o 2:00 | Karma článku: 2,12 | Prečítané:  322x

Hláška „na východe nič nie je“ už stihla zľudovieť, ale našťastie nie je pravdivá. Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho všakovakých skvostov – prírodných, aj výtvorov človeka. Jedným z ľudských diel je tam Herliansky gejzír.

     Keď som si plánoval tohtoročný letný pobyt na východe Slovenska, zaradil som do programu aj návštevu Herlian, obce, ktorá sa už dávno stala známou vďaka umelému vrtu eruptujúcemu stredne mineralizovanú vodu.

    Jedná sa o unikátny prírodný úkaz – vzácny studený gejzír - ktorý nikde inde v strednej Európe nenájdete. Je aktívny nepretržite od roku 1872, pričom do roku 1903 a v rokoch 1957-2006 bol jediným studeným gejzírom v Európe. Momentálne je okrem neho aktívny ešte studený gejzír v nemeckom Andernachu a ďalšie podobné nájdete na Islande. [1]

    Načasovanie návštevy Herlian

    Čitateľ sa o tejto prírodnej rarite dozvie viac na webovej stránke obce Herľany [2], ktorá obsahuje hneď na začiatku veľmi užitočný údaj pre potencionálnych návštevníkov – a síce údaj o predpokladanej najbližšej erupcii gejzíra.

    Píše sa tam, citujem:

    „Čas erupcie sa predpokladá podľa poslednej známej erupcie a je vypočítavaný v intervale 34-36 hod. Interval výpočtu môže tiež kolísať a niekedy môže byť aj menej ako 34-36 hod. a preto je potrebné orientovať sa časom , ktorý je zverejnený . 

    Herliansky gejzír je prírodný úkaz aktivovaný ľudskou činnosťou, ale jeho samotná činnosť-erupcia je ovplyvňovaná prírodou. Čas erupcie, ktorý je vypočítavaný podľa poslednej erupcie je orientačný.

    Prosíme návštevníkov, ktorí majú záujem vidieť tento jedinečný výtvor prírody a človeka, aby boli trpezliví a počítali s tým, že skutočný čas erupcie gejzíra sa môže posunúť, erupcia môže nastať aj skôr. Je vhodné prísť aspoň 1 hodinu skôr pred uvádzaným časom. Dĺžka erupcie je 25 minút.

    Pri plánovaní cesty k Herlianskemu gejzíru dlhší čas dopredu, možno orientačne (ale naozaj len orientačne!) odhadnúť čas erupcie s využitím predpokladu, že erupcia sa opakuje v rovnakom čase každé tri dni. Keďže však interval 36 hod. medzi erupciami je maximálny, príhodný termín na návštevu Herlian z tohto dôvodu sa nejako posunie. Čas plánovanej návštevy gejzíra si preto treba usledovať podľa pravidelných oznamov o predpoklade jeho najbližšej erupcie.

    Ja som, napríklad, navštívil stránku [2] prvý raz, keď bol aktuálny oznam, že najbližšia erupcia gejzíra sa očakáva 3.8.t.r. v dobe medzi 11.00 – 13.00 hod. Podľa toho som odhadol, že by sa v tomto príhodnom čase mohla konať aj erupcia vo štvrtok 9.augusta.

    Dňa 4.augusta sa však erupcia gejzíra očakávala už v posunutom časovom rozmedzí 17.00 - 19.00 hod. a 6.augusta dokonca skoro po polnoci - medzi 01.00 – 03.00 hod. Podľa vyššie uvedeného predpokladu by to znamenalo, že gejzír bude eruptovať takto v noci aj 9. augusta. Preto sa čas návštevy Herlian zmenil na stredu 8.augusta, kedy sa erupcia očakávala v rozmedzí 14.00 – 16.hod., a to plne vyhovovalo, pretože som sa „na východe“ zdržal celý týždeň.

    Do Herlian sme vyrazili autom z Vranova nad Topľou po 22 k m dlhej miestnej ceste cez Vechec a Banské tak, aby sme boli na mieste o odporúčanú jednu hodinu skôr. Cesta viedla peknou prírodou. Jej kvalita nebola valná, ale i tak si ju zvolilo aj viacero luxusnejších áut ako to naše. Nemohli nás na úzkej ceste plnej zákrut predbehnúť, preto sa disciplinovane držali za nami v menšej kolóne. Našťastie tú cestu možno uraziť za pol hodiny, nuž sme čochvíľa dorazili do cieľa.

 

    Návšteva Herlian v roku 1988

    Počas cestovania som si zaspomínal, ako som bol prvý krát v Herľanoch pred tridsiatimi rokmi (a odvtedy nie).

    Vtedy sme do obce odbočili z trasy Michalovce – Košice v Bidovciach a trmácali sme sa po rovnako nekvalitnej ceste. Vymoženosti internetu vtedy ešte neexistovali, nuž sme sa do Herlian rozhodli ísť aj napriek neistote, kedy bude vlastne eruptovať.

    Už sme boli v obci, očakával som každú chvíľu nejaký výrazný pútač o gejzíre, ale kde nič tu nič! Pristavil som teda embéčku pri jednom chlapovi, ktorý čosi porábal v predzáhradke domu pri ceste a spýtal som sa ho či dobre ideme, kde vlastne je ten svetoznámy gejzír. Len mávol rukou v smere cesty.

    Pohol som teda auto ďalej a hneď za dosť výraznou zákrutou som zbadal pomerne rozsiahle parkovisko, na ktoré ukazovala šipka vedľa nápisu Herlianský gejzír. Z úrovne miestnej propagácie tejto prírodno-technickej atrakcie som bol dosť sklamaný.

    Ani čas príchodu nebol celkom šťastný. Bolo krátko poobede. Erupcia gejzíra sa očakávala najskôr o šesť až osem hodín. Váhal som či máme tak dlho čakať najmä preto, že som cestoval s rodinou, s dvomi deťmi predškolského veku. Ale – na druhej strane – kedy sa mi opäť naskytne podobná príležitosť (odbočiť z hlavnej cesty), a nebude potom treba čakať na výtrysk vodnej fontány ešte dlhšie?

    Zostali sme teda.

    Neboli sme „v tom“ sami. – Na parkovisku stáli dva alebo tri holandské mikrobusy so zavesenými bicyklami na zadnej stene hranatej karosérie. Okolo sa tmolili, trpezlivo čakajúc, ich majitelia s akýmisi dosť veľkými kamerami. Zrejme navštívili Zemplínsku šíravu, a vedeli aj o Herľanoch.

    Keď si to považujú za rozumné takíto svetobežníci, prečo by sme nepočkali aj my? 

    Ale to čakanie bolo dosť úmorné.

    Pri parkovisku bol jeden-jediný bufet, s ponukou sortimentu akoby ho práve v noci predtým vykradli. Tam nebolo o čo stáť.

    Zašli sme si teda k vrtu, ešte úplne tichému, a od neho sme sa vybrali do parku za kúpeľné budovy.  Tak trochu mi pripomínal kaštieľový park v Betliari, len bol menej honosný. Na lavičkách nás z nudy nedokázali vytrhnúť ani veveričky, vrtko pobehávajúce po konároch majestátnych listnáčov, pod korunami ktorými sme sedeli.

    Čas pokročil a predpoveď počasia ohlasovala silný vietor. Mali sme pred sebou ešte dlhú cestu na Krásnu Hôrku, naviac s potrebou dokúpiť nejaké potraviny niekde v Košiciach. Rozhodli sme sa teda odísť bez toho, aby sme videli erupciu gejzíra.

    A práve, keď sme už mierili k autu, strhol sa za nami medzi ostatnými čakajúcimi vytrvalcami radostný šum. Stačil som sa vrátiť k vrtu akurát, keď sa voda začala dvíhať nad úroveň terénu. Gejzír sa rýchlo dvíhal do výšky a závany čerstvého vetríka oprskávali jeho vodou okolo stojacich ľudí.

    Vtedy som fotografoval ešte na farebné diapozitívy. Svetlo postačovalo. Urobil som svojím kijevom rýchlo niekoľko záberov.

    Tak to bolo vtedy.

    Ako to bude dnes?

 

    Návšteva Herlian v roku 2018

     Síce ubehlo medzičasom tridsať rokov, ale miestna úroveň propagácie gejzíru sa takmer nezmenila.

     Neviem posúdiť, ako sa zmenilo odvtedy parkovisko, lebo si jeho vzhľad už od tej doby vlastne nepamätám. No moje spomienky v tomto smere umocnil pohľad na stále jediný, dosť úbohý bufet a s pomalou obsluhou.

     Čas čakania na kávu som teda využil na zopár záberov v parku za bufetom.

     Park pôsobí príjemným dojmom, lebo o krásu príjemnej zelene v dobrom počasí sa stará samotná príroda, a nie ľudia.

     Svojskú romantiku zákutia za bufetom umocňoval aj robustný peň, ktorý možno pamätá časy, keď vrt pre gejzír ešte len vŕtali.

     „Rezervná hodina“, doporučená na webovom portáli obce sa rýchlo minula a nadišla doba očakávanej erupcie gejzíra v zmysle aktuálnej predpovede. Bolo 14.00 hod., teda najvyšší čas odobrať sa k vrtu.

     Pred vstupom do areálu môže návštevník vyčítať základné informácie o tejto herlianskej atrakcii z dvoch informačných tabúľ.

     Prvý dojem z pohľadu do očividne zveľadeného areálu nekorešponduje s predošlým na parkovisku. Trúfam si povedať, že je dobrý.

     Okrem rôznych iných ozvláštnení prostredia ma však, v kúte pri oplotení, zaujal vykopaný kus kovového potrubia dosť nezvyklého tvaru.

     A potom som mal oči už len pre najbližšie okolie gejzíru , na ktorého erupciu som sa úprimne tešil.

    „Predstavenie“ začalo o 14.15 hod. náhle, bez nejakých sprievodných príznakov erupcie. Z vrtu len vyrazila kypiaca vodná fontánka, energicky narastajúca do výšky.

    Na túto chvíľu, ako vidno z fotogalérie celej udalosti, čakali húfy ľudí. Niektorí sa zhŕkli tesne okolo gejzíru, iní ho pozorovali aj z obďaleč – sediac na tráve alebo na lavičkách v okolí.

    Erupcia herlianskeho gejzíra naozaj trvá 25 minút; skončila o 14.40 hod. Vodná fontána však strácala ku koncu erupcie na výške o poznanie pomalším tempom, ako ju na začiatku naberala.    

 

            F  O  T  O  G  A  L  É  R  I  A

            Priebeh erupcie Herlianského gejzíra 8.augusta 2018 v čase 14:15 – 14:40 hod.

 

 

 

    Pramene:

 

[1] FOTO

https://hashtag.zoznam.sk/foto-v-europe-ich-spocitate-na-prstoch-ruk-tento-slovensky-gejzir-je-skutocnym-unikatom/

[2] Národná prírodná pamiatka Herliansky gejzír

http://www.obecherlany.sk/-narodna-prirodna-pamiatka-herliansky-gejzir

 

 

 

            Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

 

            Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?