K výročiam zo života Aurela Stodolu, IV.

Autor: František Cudziš | 22.4.2019 o 1:45 | Karma článku: 1,99 | Prečítané:  125x

Hoci je o tri týždne aktuálne 160. výročie narodenia Aurela Stodolu, ja sa ešte raz vrátim o desať rokov dozadu, aby som podal ďalšie obrazové svedectvá z tých čias. Aké, a o koľko lepšie oproti minulým, budú terajšie oslavy? 

    150. VÝROČIE  NARODENIA  AURELA  STODOLU – EŠTE RAZ

    Výtvarná súťaž pre deti, na počesť Aurela Stodolu

    Záver pásma akcií pri uvedenej príležitosti predstavovala v Liptovskom Mikuláši súťaž „Vynálezy – fantázia – skutočnosť“ pre žiakov a študentov základných a stredných škôl, spojená s výstavou ocenených a zaujímavých mládežníckych prác (predovšetkým výtvarných) vo vestibule Mestského úradu.

    Slávnostné vyhodnotenie súťaže a odovzdanie cien bolo naplánované na 19. júna ako súčasť programu mikulášskych Stoličných dní 2009, ktorých som sa nezúčastnil.

    Nepoznal som teda žiadne výsledky.

    Vo voľnej chvíli som sa však bol pozrieť na Mestskom úrade na uvedenú výstavu a páčila sa mi.

    Za všetky som na ukážku vybral tieto dva detské výkresy. –

 

    Príležitostný článok v aperiodiku Myšlienky a fakty (MaF)

    Aj redakcia MaF-u, vedená plk. Prof. RNDr. Jánom Chrapanom ml., DrSc., prispela svojou „troškou do mlyna“ k oslavám predmetného výročia.

    Hoci sme, na titulke štvorčísla MaF-u 1-4/2009 uprednostnili iné významné výročie v moderných dejinách vedy a techniky, na str.83-84 obsahuje príležitostný článok aj o 150. výročí narodenia Aurela Stodolu. Jeho text je základom všetkých doterajších častí na mojom blogu na danú tému, ktoré sú však bohato doplnené o zábery z môjho súkromného archívu.

    Na záver štvorčísla sme ten článok umiestnili z pragmatických dôvodov. – Pretože v tom čase už mal MaF plnofarebnú obálku, tlačenú na kvalitný povrch papiera s vyššou gramážou (na m2), fotodokumentáciu – čierno-biele zábery, majúce bezprostredný vzťah k udalostiam popisovaným v článku - sú situované na tretej strane obálky, a to práve kvôli lepšej kvalite podkladu pre ich tlač.

    Nasledujúca fotogaléria obsahuje farebné zábery z diania v rámci predmetných osláv dňa 17. apríla 2009, v priestore pred Múzeom Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši.

    Prvé zábery sa týkajú filatelistickej témy, nasledujúce slávnostných vystúpení predstaviteľov Mesta a pozvaných vzácnych hostí (predovšetkým pána švajčiarskeho veľvyslanca na Slovensku Josefa Areggera) a posledné zobrazujú stav (a začlenenie v domovej zástavbe v r.2009) rodného domu Aurela Stodolu, narýchlo „vynoveného“, ešte bez inštalovanej pamätnej tabule, ktorá bola v tom čase („prekliato“ nízko položenou)  súčasťou expozície o Aurelovi Stodolovi v priestoroch Múzea Janka Kráľa.

 

    Niečo pre filatelistov. - 

    Chvíle slávnostných príhovorov. - 

 

 

 

    Stodolovská "Stodola", 2009. -

 

 

 

    Pokračovanie.

    (Neoficiálne získaný harmonogram osláv 160. výročia narodenia Aurela Stodolu na Slovensku v r. 2019.)

 

    Pramene:

 

[1] Švajčiarsky veľvyslanec a delegácia kantonálnej polície Bern v Senici.

https://senica.sk/clanok/svajciarsky-velvyslanec-a-delegacia-kantonalnej-policie-bern-v-senici 

 

 

 

 

            Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

 

            Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Fico si s Kočnerom tyká a nepoprel, že sa stretávali (video)

Vládol nám tu organizovaný zločin, tvrdí Daniel Lipšic.

Autorská strana Samuela Marca

Kto naozaj riadi Slovensko (píše Samo Marec)

Poslanec Fico má strach, lebo jednou z možností je pruhovaný dres v Ilave.


Už ste čítali?