Neoficiálny harmonogram osláv 160. výročia narodenia A. Stodolu na Slovensku v r. 2019, I.

Autor: František Cudziš | 22.4.2019 o 20:57 | Karma článku: 1,04 | Prečítané:  151x

Osobnosť a dielo A. Stodolu si vážia po celom svete. Vyplýva to aj z informácií, ktoré mi neoficiálne poskytol zahraničný Slovák pán M. Šuvada, zainteresovaný aj na tohtoročných oslavách výročia Stodolovho narodenia u nás doma.

 

    Cieľom osláv (najmä „okrúhlych“) výročí zo života Aurela Stodolu je priblížiť mladej generácii – najmä študentom technických univerzít - osobnosť a hodnoty, ktoré vytvoril profesor Aurel Stodola vo Švajčiarsku.

    „Takúto významnú osobnosť Slovensko, v tejto oblasti, v histórii ešte nemalo a v budúcnosti už asi nebude mať.

    Prof. Aurel Stodola je stále uznávaný nielen na Technickej univerzite ETH v Zürichu, ale v celom Švajčiarsku a v zahraničí.“ (M.Šuvada)

 

 

    Kto je Miroslav Šuvada

    Po príchode do Švajčiarska v roku 1968 pracoval vo švajčiarskych priemyselných koncernoch v oblasti organizácie koncepcií informačných systémov plánovania a riadenia výroby, ich implementácie do praxe, participoval na strategických štúdiách – Feasibility Studies o zavádzaní nových informačných technológií.

    Po absolvovaní štúdia na Federálnej vysokej škole technickej ETH v Zürichu sa rozhodol pre konzultačnú činnosť.

    V roku 1985 založil vo Švajčiarsku konzultačnú firmu, ktorej hlavnou činnosťou je  Management Consulting, vypracovanie IT stratégií a zavádzanie informačných systémov v globálne operujúcich svetových koncernoch v Európe, Ázii a USA.

    Po politických zmenách v roku 1990 zorganizoval a osobne viedol na Slovensku aj v Čechách niekoľko odborných seminárov a sympózií s centrálnou tematikou: „Prechod z plánovaného na trhové hospodárstvo“.

    Vďaka dobrým (i osobným) kontaktom získal aj mnohých expertov a významných podnikateľov z Európy a z USA, ktorí tieto semináre a sympózia podporili svojimi praktickými skúsenosťami.

    Spolu s generáciou zahraničných Slovákov, ktorá našla po roku 1968 nový domov vo Švajčiarsku, sa už od začiatku pobytu v novom prostredí začal veľmi intenzívne zaujímať o život nášho krajana – Aurela Stodolu.

    „Bola to pre nás krajanov veľká česť a povzbudenie počuť o tomto vedcovi svetového mena a čestnom občanovi mesta Zürich mnoho pozitívnych správ.“ (M. Šuvada)

    Slováci v Zürichu mali veľký záujem zriadiť pamätné múzeum prof. Aurela Stodolu v rodinnom dome, v ktorom rodina Stodolovcov skutočne žila,  nachádzajúcom sa v mestskej časti Witikon v Zürichu. Žiaľ, túto peknú myšlienku sa slovenským krajanom v Zürichu nepodarilo zrealizovať, pretože nemali na kúpu tohto rodinného domu dostatok finančných prostriedkov. Avšak jedna z ulíc v mestskej časti Witikon nesie meno prof. Stodolu.

    Tak zostala už len jediná možnosť ako si pripomínať túto našu významnú osobnosť: každoročné stretnutia pri hrobe Stodolovcov, na známom zürišskom cintoríne Rehalp.

     Pri rodinnom hrobe manželov Stodolovcov krajania vzdávajú úctu nielen Aurelovi Stodolovi a jeho rodine, ale i všetkým ostatným zosnulým Slovákom vo Švajčiarsku.     

     Po dlhom hľadaní mal prednášateľ mimoriadnu príležitosť osobne stretnúť jedného z posledných žijúcich asistentov prof. A. Stololu prof. Dr. Gustava Eichelbergera. Pri ďalších stretnutiach mu prof. Eichelberg poskytol aj rozhovor o spoločnej pedagogickej a vedeckej činnosti s prof. A. Stodolom na ETH V Zürichu, ako i z jeho rodinného života.  Toto interview bolo uverejnené v roku 1974 v Horizonte, krajanskom časopise Slovákov v zahraničí.

    Počas vrcholných osláv 150. výročia prof. Aurela Stodolu na Slovensku, dňa 11. mája 2009 na pôde STU v Bratislave, predniesol M. Šuvada pozdrav krajanov zo Švajčiarska, ktorý bol tiež uverejnený i v časopise “Slovo z Britskej Kolumbie v Kanade, Vancouver” 2016.

    Dňa 7. marca 2019 sa v priestoroch Stáleho zastúpenia Slovenskej republiky pri EÚ uskutočnilo slávnostné podujatie pri príležitosti osláv 5. výročia od založenia Styčnej kancelárie SR pre výskum a vývoj v Bruseli (SLORD). [1]

    Pán Šuvada tam tiež vystúpil - s prezentáciou o profesionálnom živote Aurela Stodolu.
 

 

    Čo sa (už dialo, a ešte len) bude diať na Slovensku

    O tom informuje aj všeobecný príhovor z pera Miroslava Šuvadu, určený širokej slovenskej verejnosti:

 

    Poznámka: Na zverejnenie všetkých tu uvedených informácií som dostal osobný súhlas od pána Miroslava Šuvadu a - pretože som zverejnil niektoré jeho prezentačné slajdy - označujem ich ako (veľmi nepatrne upravené) reprodukcie pôvodných predlôh.

 

 

    Pokračovanie.

 

 

    Pramene:

 

[1] Podujatie pri príležitosti 5. výročia Styčnej kancelárie SR pre výskum a vývoj v Bruseli

http://slord.sk/sk/aktuality/tlacova-sprava-podujatie-pri-prilezitosti-5.-vyrocia-stycnej-kancelarie-sr-pre-vyskum-a-vyvoj-v-bruseli.html?page_id=3819

 

 

 

            Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

 

Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Merkelová sa Čaputovej pýtala aj na vyšetrovanie Kuciakovej vraždy

Vyšetrovanie je nezávislé a zodpovedné, objasnila prezidentka.

Autorská strana Michala Havrana

Máme tu mýtus o "oslobodení", aký nepoužívala ani ruská propaganda (píše Michal Havran)

O význame 21. a 29. augusta netreba pochybovať

Pellegrini odmietol, že by sa chystal odísť zo Smeru

Pellegrini vylúčil, že by si pre kandidátku Smeru stanovil striktné podmienky.


Už ste čítali?