Prázdninové Večery géniov v Liptovskom Mikuláši

Autor: František Cudziš | 10.7.2019 o 21:51 | Karma článku: 1,83 | Prečítané:  261x

     5. júla t.r. odštartoval prvý zo série letných Večerov géniov, venovaných osobnosti Aurela Stodolu pri príležitosti 160. výročia jeho narodenia. Ich záverečnou súčasťou je Geniálny park, konajúci sa v záhrade Múzea Janka Kráľa. 

     Prvoradým zámerom týchto piatkových podvečerov v centrálnej časti Liptovského Mikuláša, ako to deklaruje [1], je spájať poznanie so zábavou. Sú teda vhodné pre celé rodiny (najmä) návštevníkov Liptova, ktorí hľadajú vyvážený program na vyplnenie voľných chvíľ svojho dovolenkového pobytu.

    Rodičov môže zaujímať predovšetkým bezplatná prehliadka historických miest a faktov, spojených nejakým spôsobom s osobným životom i dielom Aurela Stodolu. Spoplatnená je len prehliadka expozície Pracovňa prof. Aurela Stodolu v Múzeu Janka Kráľa.

    Deti sa zas môžu, v Geniálnom parku, zábavným spôsobom zoznámiť so zaujímavými fyzikálnymi javmi, ktoré im počas dvoch hodín predvedú odborní demonštrátori v záhrade Múzea Janka Kráľa.      

    Pre záujemcov, všetky informácie „v kocke“ obsahuje reprodukcia tohto informačného bulletinu. –

     Podrobnejšie informácie možno získať napr. z [2].

 

    Tomuto projektu predchádzal podobný, pozostávajúci zo série desiatich večerných stried (od 9. januára do 13. marca, [3]), teda logistika takýchto podujatí v Liptovskom Mikuláši je už dobre prepracovaná.

     Mňa osobne, resp. ako člena Spoločnosti Aurela Stodolu (pozri [4]), zaujímal predovšetkým Geniálny park v záhrade Múzea Janka Kráľa, jeho program aj záujem oň.

 

     Geniálny park, 5.7.2019

     Priestor múzejnej záhrady pre podobné akcie plne vyhovuje.

     Zo strany organizátorov, k naplneniu predpokladov na úspech Geniálneho parku, treba ešte viac-menej vydarené počasie a „šťastnú ruku“ na demonštrátorov. Druhú stranu tejto „mince“ potom predstavuje už len kombinovaný záujem rodičov a ich ratolestí o „zábavnú fyziku“, resp. o zaujímavé prírodné javy - v experimentálnom predvedení.

     5. júla t.r. sa naplnili všetky potrebné predpoklady pre úspech akcie vcelku optimálne.     

     Už nebolo tak horúco ako v predošlé dni. Naviac, k večeru už v múzejnej záhrade panoval príjemný chládok.

     Pred Múzeom Janka Kráľa sa začali zhromažďovať skupinky ľudí, vracajúcich sa z prehliadky lokalít v meste spätých so životom Aurela Stodolu. Niektorí mali záujem aj o prehliadku stálej expozície Pracovňa prof. Aurela Stodolu, zriadenej na prvom poschodí múzea. Iní len dočkali na 18. hodinu a presunuli sa do záhrady za múzeom.            

     Demonštrátorka tohto večerného Geniálneho parku Mgr. Janka Šišková, z kežmarskej Základnej školy s materskou školou (aktuálne triedna učiteľka 4.A triedy, vedúca krúžok Mladý výskumník, pozri [5]), už bola pripravená splniť svoju úlohu v celom naplánovanom rozsahu tzv. Vedeckárne.

     Môj osobný dojem bol, že sa svojej úlohy zhostila priam brilantne.

     Okrem rodín s deťmi sa prichádzali pozrieť na Vedeckáreň aj staršie páry bez detí. Tie zväčša nadviazali rôzne rozhovory v pozadí, aby nerušili priebeh diania v centre nefalšovaného detského záujmu, umocneného aj možnosťou prakticky si vyskúšať rôzne (fyzikálne) „triky“ s použitím značného počtu rekvizít.

     V momente najvyššej (okamžitej) účasti záujemcov o dianie v Geniálnom parku, resp. vo Vedeckárni, som narátal asi štyridsať osôb. Okrem nich však do priestorov múzejnej záhrady zavítalo ďalších najmenej dvadsať osôb.

     Celkovú atmosféru podujatia azda najvýstižnejšie dokumentuje fotogaléria. -      

 

 

    Pramene:

 

[1] https://www.visitliptov.sk/podujatie/vecery-geniov/

[2] https://www.mikulas.sk/navstevnik/aurel-stodola/

[3] https://vedanadosah.cvtisr.sk/vecery-geniov-vhistorickom-centre-liptovskeho-mikulasa

[4] Spoločnosť Aurela Stodolu

https://cudzis.blog.sme.sk/c/511425/spolocnost-aurela-stodolu.html

[5]  https://zsnizbkk.edupage.org/teachers/

 

 

 

            Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

 

            Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Návrhy Smeru a SNS v skrátenom konaní sa môžu dostať na Ústavný súd

Smer a SNS môže v utorok podržať aj Sme rodina.

Dobré ráno

Dobré ráno: Akoby si Kotlebovi kňazi nepamätali minulosť

Prečo sa veriaci spájajú s extrémistami.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Beblavý môže podať trestné oznámenia aj na seba

Legislatívne pytliactvo je politický, nie trestnoprávny problém.


Už ste čítali?