reklama

Prvá kozmická sonda na Mesiaci

14. septembra 1959 dopadla na povrch Mesiaca sovietska kozmická sonda Luna 2 (Lunik) a stala sa tak prvým predmetom vyrobeným ľudskou rukou, ktorý sa v dejinách ľudstva na toto nám najbližšie vesmírne teleso dostal.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Pred päťdesiatimi rokmi vstúpili astronauti Apollo 11 na mesačný povrch. Neil Armstrong okomentoval situáciu notoricky známym výrokom, že je to malý krok pre človeka (zoskočiť z poslednej priečky rebríka pristávacieho modulu na povrch Mesiaca), ale veľký skok pre ľudstvo.

 To, aký veľký „skok“ to bol – aký značný pokrok zaznamenala kozmonautika za púhych desať rokov, keď ešte vôbec „trafiť Mesiac“ sa považovalo za veľký úspech – naznačuje aj táto (prevzatá a mnou upravená) pripomienka tých čias. -

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Lunárny program Luna E-1A

 Luna 2 bola druhou sondou v poradí vtedajšieho sovietskeho kozmického programu zameraného na výskum Mesiaca.

 Jej predchodkyňa, Luna 1, štartovala 2.januára 1959 a okolo Mesiaca len preletela. 

 Tomuto štartu predchádzali tri neúspešné pokusy, o ktorých médiá – ako bolo vtedy zvykom – taktne pomlčala.

 Mala tiež (tvrdo) dopadnúť na mesačný povrch, ale v dôsledku trochu vyššej rýchlosti svoj cieľ minula. Jedno prvenstvo jej však predsa len patrí – bola prvým pozemským objektom, ktorý prekonal druhú kozmickú rýchlosť (11,4 km/s) – a dodnes obieha v okolí Slnka ako prvá umelá planetka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Štart Luny 1 zavŕšil časť lunárneho programu Luna E-1, po ktorom nasledoval mierne modifikovaný program Luna E-1A. Ak prvotná bilancia úspešnosti štartov bola 3:1 (neúspech verzus úspech), teraz sa zlepšila na 1:1. Prvý štart bol opäť neúspešný, ale druhý vyniesol k Mesiacu práve sondu Luna 2. 

 Treťou úspešnou spomedzi mesačných sond prvej generácie bola hneď Luna 3, ktorá sa preslávila fotografiami odvrátenej strany Mesiaca. Spôsob ich vzniku i prenosu na Zem bol pozoruhodný. Povrch Mesiaca vyfotografovala na film, ktorý bol na palube sondy automaticky vyvolaný (vtedy bežným chemickým procesom), ustálený a usušený. Potom bol obsah filmu odvysielaný na Zem postupom známym ako „telefoto“, používaným tiež pri „ďalekopisoch“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Luna 3.
Luna 3. (zdroj: Internet.)

 Sonda a jej prístrojové vybavenie

 Z pohľadu na fotografiu sondy ťažko odhadnúť, že hmotnosť vlastného telesa (= Luna 2) činila 234 kg, a spolu s prístrojmi na poslednom stupni rakety to bolo až 390 kg.

 Mala guľovitý plášť o priemere okolo 90 cm, vyrobený z ľahkej horčíkovo-hliníkovej zliatiny. Na strane otočenej k Zemi bola vybavená systémom antén na prenos rádiového signálu a na strane otočenej k Mesiacu boli zas kamery pre snímanie mesačného povrchu.

 Prístrojové vybavenie sondy pozostávalo z protonových lapačov iónov pre prieskum plynnej zložky korpuskulárneho žiarenia Slnka a medziplanetárneho prostredia, scintilačný a Geigerov počítač na meranie intenzity a zloženia kozmického žiarenia i detekciu ťažkých jadier, dva piezoelektrické detektory mikrometeoritov a radarový výškomer pre zisťovanie vzdialenosti sondy od mesačného povrchu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Časť vedeckého vybavenia bola umiestnená aj na poslednom stupni nosnej rakety. Tam sa nachádzal približne 1 kg sodíka, ktorý sonda vypustila do priestoru vo vzdialenosti asi 140 000 km od Zeme, s cieľom sledovať vytvorený oblak sodíkových pár zo Zeme. To sa podarilo a „umelú kometu“ bola pozorovaná po dobu asi piatich minút. Z rozptylu sodíkového oblaku sa mala dať odhadnúť hustota vesmírneho prostredia. Toto umelé mračno sa rozptyľovalo rýchlosťou takmer 1 km/s a bolo viditeľné približne až do chvíle, keď jeho priemer dosiahol 400 km.

 Na plášti sondy sa nachádzal guľovitý emblém, zložený zo 72 päťuholníkov so štátnym znakom ZSSR a s nápisom „CCCP – sentjabr 1959“, ktorý sa neskôr stal vďačným námetom pre poštové známky celého radu krajín.

Päťuholníkový segment guľového emblému na Lune 3.
Päťuholníkový segment guľového emblému na Lune 3. (zdroj: Internet.)
Celkový pohľad na guľový emblém na Lune 3.
Celkový pohľad na guľový emblém na Lune 3. (zdroj: Internet.)

 Zaujímavou sa javí už vtedajšia zodpovedná príprava sondy pre let i pre neskorší dopad. Spolu s posledným stupňom rakety, všetky diely i prístroje rakety boli sterilizované, aby sa na Mesiac nemohla dostať žiadna forma pozemského života.

 Priebeh letu

 Nosná raketa Luna 8K72 odštartovala 12. septembra 1959 z kozmodromu Bajkonur.

 Po vyhorení tretieho stupňa sonda získala potrebnú únikovú rýchlosť z gravitačného poľa Zeme. Vtedy sa sonda oddelila od posledného stupňa, ktorý mal však sledovať jej trajektóriu a tiež dopadnúť na povrch Mesiaca.

 Po 33,5 hodinách sonda dosiahla svoj cieľ. Dopadla na mesačný povrch rýchlosťou cca 3,3 km/s a jej rádiový signál zanikol. „Zásah“ sa podaril zhruba 800 k m od stredu viditeľného mesačného terča, východne od Mare Serenitatis, v oblasti Mare Imbrium (More dažďov). O tridsať minút neskôr dopadol na povrch Mesiaca i tretí stupeň nosnej rakety.

 Podobne ako Luna 1, aj Luna 2 merala intenzitu kozmického žiarenia, jeho zloženie, skúmala ťažké jadrá v kozmickom priestore, hustotu atmosféry, plynnú zložku medziplanetárneho priestoru, mikrometeority a magnetické pole Zeme aj Mesiaca. Všetky tieto údaje posielala až do svojho dopadu na mesačný povrch riadiacemu stredisku.

 Luna 2, pred dopadom, odvysielala tiež zábery blížiaceho sa mesačného povrchu. Pri Mesiaci nezistila žiadne magnetické pole ani radiačné pásy, podobné ako pri Zemi.

Trajektória letu Luny 2 podľa stránok ESA.
Trajektória letu Luny 2 podľa stránok ESA. (zdroj: Internet.)

 Plán na využitie sondy k doprave atómovej bomby

 Podľa Antonína Vítka, experta na astronautiku Akademie věd České republiky, mala sonda Luna 2 dopraviť na povrch Mesiaca jadrovú nálož, ktorá mala vybuchnúť.

 Sovietsky zväz chcel takýmto spôsobom demonštrovať svoju vojenskú silu, ale nakoniec od zámeru upustil z obavy, že v prípade havárie nosnej rakety a jej dopadu mimo svojho územia by sa nálož mohla dostať do nepovolaných rúk. [1]

 Táto obava bola dosť opodstatnená, ak uvážime, že z deviatich pokusov o vypustenie nosnej rakety Luna 8K72 boli len tri úspešné.

 Poznámka autora

 Podkladom pre tento môj článok bol český text (mne) neznámeho autora, ktorý som našiel na internete pred desiatimi rokmi; žiaľ, nepoznačil som si zdroj, z ktorého som text skopíroval.

 Vzhľadom na jeho určitú aktuálnosť (50. výročie vstupu človeka na Mesiac, Apollo 11) som ho považoval za užitočné preložiť a takýmto spôsobom sprostredkovať slovenskému čitateľovi – aj bez súhlasu autora; za čo sa mu úprimne ospravedlňujem.

 Overoval som tiež dostupnosť uvedeného odkazu [1]. Neúspešne. – Daný server možno už ani neexistuje. Ak by to bolo tak, takým činom prinavraciam niektoré informácie, zaujímavé aj pre laického čitateľa, naspäť do internetového priestoru. Ďakujem za pochopenie.

 Pramene:

[1] http://http.//www.ceskenoviny.cz/tema/zpravy/sovetsky-svaz-chtel-pry-shodit-na-mesic-atomovou-bombu/

 Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

 Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

František Cudziš

František Cudziš

Bloger 
  • Počet článkov:  372
  •  | 
  • Páči sa:  122x

Nezávislý, realisticky zmýšľajúci "voľnomyšlienkár", s úprimným záujmom o čo najdokonalejšie a najnázornejšie pochopenie (fyzikálneho) usporiadania objektívnej reality (sveta). Vyznávač hesla: Do nového tisícročia s novými myšlienkami!Svojimi myšlienkami nemám zámer nikoho urážať, chcem ho iba donútiť, aby sa nad nimi zamyslel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu