Národný výstup na Kriváň 2019

Autor: František Cudziš | 6.8.2019 o 23:00 | Karma článku: 1,44 | Prečítané:  246x

    Osobne považujem za užitočné, aj touto cestou upriamiť v určitom predstihu pozornosť verejnosti na Národný výstup na Kriváň 2019 (2495 m n.m.) 17. augusta t.r., venovaný súčasne dvom rôznym výročiam v národnom živote Slovákov.

    Kriváň je vrch na konci rázsochy, ktorá sa od hlavného hrebeňa Vysokých Tatier odvetvuje v Čubrine. Leží nad Nefcerkou, Kôprovou a Važeckou dolinou a svojimi južnými a juhozápadnými výbežkami zasahuje do Liptovskej kotliny.(Wikipédia)

    Je to jeden z najvyšších vrchov Slovenska. Pomerná výška jeho vrcholu dosahuje 400 m a v dobrom počasí odvďačí turistu za výstup krásnymi výhľadmi.

    Výstup na Kriváň sa radí medzi celodenné náročnejšie túry s celkovou dĺžkou 9,18 km a s prevýšením 1091 metrov (zo Štrbského Plesa). Druhým východiskovým bodom pre túru na Kriváň sú Tri studničky nad Podbanským (túra je trochu kratšia, ale s väčším prevýšením).

    Informácie o podujatí možno nájsť na ústrednej webovej stránke Klubu slovenských turistov www.kst.sk, resp. na regionálnej stránke Klubu slovenských turistov – región Liptov www.kstliptov.sk a tiež v časopise Krásy Slovenska.

    Tohtoročný Národný výstup na Kriváň je venovaný 100. výročiu založenia Tatranského spolku turistického (1919) a 160. výročiu narodenia liptovskomikulášskeho rodáka Aurela Bohuslava Stodolu (1859).

    Pred tromi rokmi (2016) sa, pod záštitou Klubu slovenských turistov Liptova, konal výstup venovaný 175. výročiu prvej vychádzky štúrovcov na Kriváň.

    Jednak z dôvodu určitého čitateľského komfortu, a tiež ako jeden zo zakladajúcich členov Spoločnosti Aurela Stodolu, ponúkam čitateľovi reprodukcie materiálov, v ktorých nájde k podujatiu všetky podstatné informácie. -   

 

 

 

            Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

 

            Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

Sudca Kliment sa vzdal členstva v Súdnej rade

Rozhodnutie zdôvodnil v kontexte očakávanej zmeny ústavy.


Už ste čítali?