Slovenský superhrdina – Čaputová

Autor: František Cudziš | 10.10.2019 o 14:55 | (upravené 10.10.2019 o 15:01) Karma článku: 1,75 | Prečítané:  312x

    Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová dnes vymenovala potrebných šesť ústavných sudcov a tým plne sfunkčnila (doteraz poloprázdny) Ústavný súd SR. To ihneď vyvolalo vlnu rôznych komentárov. Ja prichádzam s ďalším.

    Ako azda mnohí, i ja sa nazdávam, že, z hľadiska (všeobecnej) úrovne slovenského súdnictva, sme si ani týmto navodením opäť ústavného stavu veľmi nepomohli. Len sme – ako sa hovorí – prešli „z blata do kaluže“.

    Nechcem teraz nijako posudzovať týchto novovymenovaných ústavných sudcov, pretože o nich prakticky nič neviem. Viem iba, že medzi nimi nie je jeden, čo sa chytil do vlastnej siete a zákonite (pozrimeho – „zákonite“!) sa stal obeťou svojej vlastnej samoľúbosti. Chcem upozorniť na niečo iné. –

    Proces výberu kandidátov na ústavných sudcov slovenským parlamentom mi pripomínal viacdejstvovú tragikomédiu.

    Spomínam si, ako sa - hneď po prvých (dvoch?) dejstvách - Richard Sulík a Igor Matovič nechali počuť, že zvoliť týchto kandidátov by nemal byť problém, pretože na Slovensku máme dosť odborníkov aj na oblasť ústavného práva.

    Nemal to byť problém – keby... !

    Keby?

    Keby sa celý proces nebol zvrhol na úporné taktizovanie zo strany poslaneckých klubov niektorých politických subjektov, založené na výhovorke, že demokratický spôsob voľby je principiálne tajná voľba.

    Sám pre seba som si pomyslel:

    Prečo to? – Veď keď máme naporúdzi „fúru“ kvalitných odborníkov a malo by byť jedno, kto z nich postúpi na ÚS SR, takže vlastne „o nič nejde“...

    Ale, keď som videl ten „zúrivý“ „zákopový“ boj o každé jedno meno kandidáta, ktorý by mal dostať šancu na vymenovanie za ústavného sudcu, nepochyboval som, že zrejme ide „o véééľmi veľa“.

    Parlamentníci čo nasilu trvali na tajnej voľbe kandidátov na ústavných sudcov, sa národ snažili - bez mihnutia oka – oblbnúť argumentom, že potenciálni sudcovia by nemali vedieť, kto ich volil a kto nie, pretože by ich to (potenciálne) mohlo navádzať v budúcnosti k pomste proti tým, čo ich nevolili... Blá-blá-blá...!

    Vážení fiškusi! – Vyzerá to tak, že už dnes máte naplánované (alebo dokonca už „za sebou“) nejaké gaunerstvo, ktoré by vám mohol niektorý sudca spočítať.

    Alebo – a to je rovnako povážlivé – máte eminentný záujem povýšiť takého sudcu, zvýšiť jeho šance, o ktorom dopredu viete, že vás „podrží“ v prípade ak by pre vás osobne došlo „k najhoršiemu“!

    Z takéhoto uhla pohľadu, prezidentka Čaputová musí mať v sebe o jeden-dva rády smelosti oproti vám viac.

    Pretože ona sa „nebála“ verejne vybrať spomedzi tucta kandidátov konkrétnych šiestich, bez obáv z pomsty zo strany zvyšných, mali by sme ju vlastne – v slovenských pomeroch - považovať za slovenského superhrdinu.

    Pritom si len konala, verejne, svoju povinnosť.

    Teda, všetci parlamentníci-poserútkovia, ktorí ste sa (akože) obávali verejnej kontroly svojho hlasovania vo veľmi dôležitých prípadoch – a na to, veru, máme všetci občania-voliči prirodzené právo (len ho akosi nemal kto doteraz „uzákoniť“) – čím skôr sa  vypracete z parlamentu, tým lepšie. Lebo vy očividne nechcete konať verejne. Prečo asi?

 

 

            Do pozornosti stálym čitateľom mojich článkov:

 

            Vážení priatelia, v poslednej dobe dostávam do svoje e-mailovej schránky cufr@centrum.sk od facebooku zoznamy mien ľudí, ktorí by azda chceli so mnou komunikovať cez facebook. Za všetky ponuky na tento kontakt vám srdečne ďakujem, no (predbežne) zo - subjektívnych dôvodov - nechcem pobývať na facebooku, aj keď ponúka možnosť chatu. Preto každého, kto má záujem o nejaké doplňujúce informácie k mojim myšlienkam, alebo dokonca záujem o nejakú (aj jednorázovú) formu spolupráce so mnou, nateraz odkazujem na uvedený e-mailový kontakt. Dúfam, že vás to neurazí ani neodradí od vašich zámerov v súvislosti so mnou. Ďakujem vám za porozumenie.

 

     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozprávky SME

Či za dobré sa treba dobrým odmeniť (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.


Už ste čítali?