Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Z myšlienok prof. Jána Chrapana ml., IVa (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Vážený pán Cudziš.

Z článkov ktoré prezentujete vyplýva, že vaša teória Kozmodriftu, nie je uchytená iba "z ľuftu", ale že opiera sa aj o práce prof. Jána Chrapana mladšieho. Tá skutočnosť vám dáva oprávnene vervu v propagovaní vašej teórie Kozmodriftu.

Prajem vám v tejto veci veľkú výdrž.

Súčasne uvádzam video o prednáške, ktorá pojednáva o Einsteinových predstavách vo veci posunu perihélia Merkura, vyplývajúcich z jeho VTR, v ktorej prednášajúci dochádza k záveru, že Einsteinova VTR je veľmi vzdialená od objektívnej reality, pričom s ním súhlasia aj jeho poslucháči.

Ide o toto video:
https://youtu.be/z5iXGZDyRfw
 

Vážený pán Járay,

ja poopravím vašu formuláciu. - Teória kozmodriftu sa neopiera o práce prof. J. Chrapana ml., ale on si vedel predstaviť, že by mohla (čo aj čiastočne) odrážať objektívnu realitu. Samozrejme, v spolupráci s ním a s kolektívom ľudí okolo MaF som dosť veľa spoznal z prostredia, v ktorom sa prof. Chrapan pohyboval, a to mi nebolo na škodu. Samozrejme, ak sa prof. Chrapan pred plk. P. Šebestom (údajne) vyjadril, že keby bol mladší, nejaké momenty teórie kozmodriftu by sa pokúsil rozpracovať ( čo tak veľmi "pohoršilo" Klimčíka), bola to pre mňa svojím spôsobom morálna podpora. Ibaže tu sa nejednalo (len) o tento jediný moment. Profesor Chrapan nemal problém uviesť ma do prostredia napr. Mesdefu či Didfyzu, s čím niektorí ľudia mali problém (napr. Katarína Teplanová so Scholy Ludus, aj iní).

Ďakujem vám za odkaz na youtu. Bolo to poučné z viacerých dôvodov.
Z celej prednášky, ktorá je tam zachytená, chcem vypichnúť moment, keď sa pojednávalo o pozorovaní prechodu Merkúra cez slnečný disk. Ja som sa už opakovane pýtal havkáčov, v ktorom smere sa nachádza Slnko, či zhodnom alebo nie s jeho optickým obrazom - slnkom. Odpovedi sa vyhýbali ako čert svätenej vode, ani nepípli. "Zahovárali" to výpadmi proti mne (alebo aj vám). Podľa teórie kozmodriftu jednoznačne vyplýva, že Slnko sa nachádza v smere "slnka". To isté platí aj pre Merkúr, hoci v tomto prípade nepredstavuje žiariace teleso (nežiari vtedy ani odrazeným svetlom).
 

este tak pochopit

o com bola ta prednaska, Jaray vie len ze nieco nesedi, a uz je cely vyteseny...Pre zaujimavost perhelium merkura v prednaske nie spochibnitelne, ale zeme, alebo marsu, ze ma byt ine ako je...
 
Hodnoť

 

Tak som si toho Jána Chrapana ml. pozrel v databázach, konkrétne vo WoS. Má tam uvedené 4 vedecké publikácie, ktoré nazbierali spolu 7 citácií. Obsah týchto publikácii sa dá nájsť na týchto adresách

1) https://www-cambridge-org.insm...

Táto publikácia má 4 autorov, necelé tri strany a neobsahuje ani jednu matematickú formulu

2) https://www-sciencedirect-com....

Táto publikácia má 5 autorov, päť strán a neobsahuje ani jednu matematickú formulu

3) https://www-sciencedirect-com....

Táto publikácia má 5 autorov, štyri strany a neobsahuje ani jednu matematickú formulu

Súbor tej štvrtej publikácie sa mi nepodarilo získať, viem len, že má 4 autorov a 4 strany.

Tak za toto sa dalo stať na bratislavskom matfyze profesorom jadrovej fyziky ...

Ctirad Klimčík
 

Vy ste (tuším) odišli z ČSSR v r. 1968,

a nie som si istý, či ste mali možnosť nadobudnúť komplexnú predstavu, čo sa tu dialo potom, a aj po r. 1989. Viem pochopiť, že vy ako matematický fyzik sa zaujímate predovšetkým o matematické momenty v prácach iných. Ale to nie je celkom smerodatné. Prof. Chrapan bol nasmerovaný viac inžiniersky a jeho úloha bola predovšetkým prenášať naštudované poznatky zo ZSSR k nám. Dosť veľa teda pôsobil pedagogicky a je jedno, či na civilných alebo vojenských školách. Nevyžíval sa v naháňaní teoreticky zameranej vedeckej kariéry. On mi sám hovoril, že sa ho mnohí pýtali, prečo si vybral oblasť nízkych (rádio)aktivít - vtedy, keď to v ČSSR nebolo ešte veľmi aktuálne. Časom sa však potvrdilo, že bol prezieravý. Po r. 1989, pri deblokácii ruského dlhu voči SR, ho vysielali na jednania do Moskvy - v súvislosti s projektom cyklotrónového centra v Bratislave, ktorý napokon skrachoval. Ale, ešte kým sa zdalo, že môže uspieť, bol som napr. na plenárnej prednáške v rámci 1. banskoštiavnických dní (ktoré založil prof. Chrapan ako dekan FEE TU Zvolen v Banskej Štiavnici) prof. Ružičku, ktorý sa v tomto projekte viac exponoval.
Jeho postoj k titulom a k poznaniu bol špecifický. Uznával aj prácu Júliusa Krmešského, rodáka z Ploštína pri Lipt. Mikuláši, a to (mne osobne) o ňom naznačovalo dosť veľa. Predpokladám však, že ani vy ani všetci slovenskí havkáči nemáte (nemôžete mať) predstavu, o čom to píšem.
 

no to je pravda

nemusi mat "matematicku formulu" aby nieco zaujimave povedal. Lenze tak to v pripade Chrapana nebude. Je ale nesmierne smiesne, ze sa snazis Cudzis ukazovat pochvaly tvojich nedopecených bludov, to ti nevadi, ze to je cele nezmysel, snazis sa presne havkanim kamuflovat svoju neznalost a absurdne vymysly prezentovat.
 

 

Pán Cudziš,

skúste napísať Branislavovi Sitárovi, ktorý bol spoluautorom Chrapanových prác a neskôr sa stal zástupcom riaditeľa CERNu, nositeľom štátnych vyznamenaní atď. Ktovie, možno prevezme od Chrapana štafetu a podporí teóriu kozmodriftu? Viete, on ako člen slovenskej vedeckej verchušky má nepísanú povinnosť zastať sa kvalitného rodáka, keď naňho útočia havkáči...


Ctirad Klimčík
 
Hodnoť

hm

obavam sa ze uz aj mne, uz len chyba aby ho ocenil jaraj a bude vsetko jasne.
 

 

Ved to uz spravil, citujem :
vaša teória Kozmodriftu, nie je uchytená iba "z ľuftu", ale že opiera sa aj o práce prof. Jána Chrapana mladšieho.

Sice je to blud, aj samotny Cudzis to poprel, ale staci.
Co je kuzelne : pre Jaraya su vsetci studovani ludia fyziklani fetaci a mentalne nedostatocni, nutne ich ustavne liecit. V tomto pripade mu otitulovany Chrapan vobec nevadi. Nepochybujem, ze aj Chrapan by oznacil Jarayove vyplody za blud, az take zle to s nim nebolo.

Druha vec : kozmodrift aj Chrapan vychadzaju z veci, s ktorymi Jaray nesuhlasi. Co nevadi, Jarayovi je dobr akakolvek konspiracna blbost, ktoru najde na internete. Je zaujimave, ked uz narobil viac kont, kde chvali sam seba, preco nevyrobi zopar web stranok, kde by citovlai jeho nazory ?
 


Najčítanejšie


 1. Jozef Sitko: Kňažko (výstižne): „Idioti v politike“ 73
 2. Martin Fletcher: Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se! 49
 3. Adam Nochta: „Odporný farizej“ menom Šeliga 43
 4. Martin Fletcher: Rock For People Home aneb komorně v Hradci Králové 39
 5. Věra Tepličková: „Choď a ospravedlň sa, povedali mi. Tak som išiel a ospravedlnil som sa.“ 38
 6. Dominika Dongova: Čo priťahuje ženy? Jeden muž mi dnes povedal.. 35
 7. Martin Fletcher: Open Air Program – Letos jinak aneb skvělá nálada na Kavčím plácku 35
 8. Pavel Macko: Policajná inšpektorka klamala, čo využil stíhaný sudca Molnár 34
 9. Radovan Dvorsky: Chcete vedieť koľko obetí má SARS-CoV-2 na svedomí? Sledujte nadúmrtnosť. 19
 10. Maroš Chmúrny: Užitočný vedľajší efekt Kollárovej diplomovky 13

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Súdňí hňusoba
 2. Andrej Hossa: Inteligentné hodinky sú trendom súčasnosti!
 3. Július Kovács: Zabudnutý príbeh z východného Slovenska
 4. Ivan Čarnogurský: ŠTÁT, PRÁVO A VEREJNOSŤ
 5. Gabo Németh: Kamelot s očami ako srdce básnika
 6. Martin Fletcher: Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se!
 7. Evka Török: Úvahy
 8. Juraj Gonšor: 7 (slovenských) gospelových muzikálov
 9. Marián Tkáč: Na Kollára tlačia. Matovič ukazuje silu. Tlak v kotli stúpa.
 10. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle VII. Bývalá psychiatrická liečebňa v Bytčici. Nový pavilón.


Už ste čítali?