Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prof. Aurel Stodola a odkaz jeho diela pre Slovensko (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

no skúsme hádať

ak váš "stroj" skôr iba nejaký nákres popiera termodynamické zákony podľa fyziky fungovať nebude. A Váš stroj ako Vás už poznám ich určite popiera, to bude dané tým, že logika, predstavivosť, dosledné uvažovanie a vedomosti nie su Vaša silná stránka. Takže nie je sa čo čudovať, že vaše "slovné mosty" sú jediné, čo Vám nakoniec ostane. ˇPre vás skutočná pravda nemá žiadnu váhu, vy potrebujete žit v bludoch kde sa bude unášať nad sebou ...LOL
 

To je naozaj múdrosť -

ak váš stroj... popiera termodynamické zákony... fungovať nebude!

Ten (podľa vás) "skôr iba nejaký nákres" zhotovený "na kolene" dosiahol 1100 ot/min. a cez alternátor dával el. prúd. Ale ďalší vývoj si už vyžadoval (vzhľadom na otáčky a rozmery) strojovo presnú výrobu a keďže som nenašiel podporu, vývoj som zastavil.

Jedným z neklamných znakov hlúposti je domýšľavosť.
 

urcite

clovek, ktorý nerozumie ani prečo je luč po prepone trojuholníka urobí aj stroj, dokonca ako správny chválenkár chce ním zachríniť planétu, to je jasný dôkaz idiota v akcii, nech už sa chvalí kadečím, aj vymyslenými rozpravkami.
 

Všetci "havkáči" zmĺkli

a zrazu sa "tu" zjavil "robopol (prečo nie robocely?).

Prakticky len (naozaj) idiot môže predpokladať, že niekto nerozumie "prečo je luč po prepone trojuholníka". Ale vy azda rozoznáte rozdiel medzi optickou ilúziou, aj chápete že vysvetľovať pomocou ilúzie spomalenie plynutia času je somarina.
 

napisal

soim ze nechapete, sam sa tomu cudujete pri svetelných hodinách, pričom ide o trivialnu zalezitost a napísal som Vám, že aj skakajúca gulička miesto lúča pojde po prepone trojuholníka, prečo je to tak vy nemate šajnu, na vaše zvaššty argumentacia nestači... vy ste sam slovny most.

ku tomu vašemu vynalezu citujem:
Pacyklový stroj predstavuje takýto prípad. Teplo si berie z okolia, a nepotrebuje chladič, ktorý by do okolia rozptyľoval jeho zbytok nepremenený na mechanickú energiu. II. veta termodynamická má na jeho prevádzku asi taký dosah ako na prevádzku vodnej turbíny, ktorá vonkoncom nepatrí medzi tepelné motory. Že to nie je možné? Je to možné! Ale vyzerá to ako nemožné, preto tá nedôvera a predsudky. Napr. na webovej stránke http://proatom.luksoft.cz uverejnili môj článok „Pacyklový stroj môže zachrániť civilizáciu pre naše deti“ s takýmto úvodným komentárom:

„Tento článek v žádném případě nevyjadřuje můj názor, ani dalších spolupracovníků Pro Atom webu. O principu a funkčnosti tohoto stroje se dá s úspěchem polemizovat, což je též smyslem tohoto článku - vyvolat diskuzi na téma (pro studijní účely), které se v různých modifikacích objevuje celkem často. (lr)“

RE: takže som sa zase netrafil, ono to funguje bez ohladu na II. termodynamicky zakon, úžasny klamar ste, že Vas ta papula neboli klamat verejne slovnymi mostami.
 

O moju "papulu" sa nestarajte,

radšej sa snažte najprv pochopiť, o čom píšem. Inak si vždy nabehnete na nejaké tie vidly.

Nespomínam si na žiadnu skákajúcu guličku, o ktorej ste kdesi písali.

Čo sa týka redakčného úvodu na Pro Atom webe k môjmu článku o pacyklovom stroji, súhlasil som pred jeho zverejnením s tým, že napíšu niečo v tom zmysle, že redakcia sa s obsahom článku nestotožňuje. Oni napísali to, čo ste skopírovali, ale ja som neprotestoval, lebo aj tak sa rozvinula bohatá diskusia.
Stačilo vynechať slovné spojenie "s úspěchem" a bolo by to redakci Pro Atom webu viac ku cti. Aj vám by poslúžilo viac ku cti, keby ste najprv porozmýšľali, prečo pacyklový stroj nepotrebuje chladič, zato tu rovno machrujete II.vetou termodynamickou, ktorá hovorí čo?: 1. teplo nemôže (samovoľne) prúdiť z chladnejšieho miesta na teplejšie (to nie je prípad pacyklového stroja), 2. tepelná energia sa nemôže (samovoľne) premieňať na mechanickú prácu (wikipedia), resp. premena nemôže nastať bez iných zmien v okolí.
Iné zmeny v okolí však pacyklovému stroju nebránia v činnosti (je tak navrhnutý), lebo to nie je vratný tepelný stroj. Teda klasické poznatky o maximálnej účinnosti premeny tepla na prácu na funkčnom princípe vratného tepelného stroja sa ho netýkajú.

Toto vysvetlenie nie je ani tak obranou proti vašim unáhleným a nedomysleným výrokom ako doplňujúcou informáciou pre rozumnejších (aj keď možno pochybujúcich) záujemcov o problematiku.
 

pan papula a havkac v jednom

ja sa vyjadrujem k teme tam kde pisete o tom, kebyze ste neni poloretardovany, tak viete, že v članku o svetelnych hodinach mate prispevky. to je ale pre Vás zbytočne pan chapajúci chvalenkár, pretože ako som napísal Vám nie su jasné ani základy fyziky. vaše vedomosti základnej triedy s tou velkou papulou a slovnymi mostami a čítaním si Engelsa, cirkusove číslo. Navyše sa zdá, že ste aj paradny klamár.
 

entropia

teda to, že ked začnete odčerpavať teplo zo vzduchu do motora, tak sa motor ohreje teplo može prudiť z teplejšieho na chladnejšie, to ale po kratkom čase zastane, pretože vy tvrdíte, že chladiť netreba, vy nerozumiete ani zakladnej logike úplne základných princípov, pan papula, čo keby ste si prestal "kakat" do ust?
 

chladiť netreba, lebo

teplo je zo stroja vyvádzané von vo forme mechanickej práce.
 

nuz

aby som to chapal, chcete povedat ze mate stroj, ktory bez vonkajsieho pohonu dodaval elekricky prud ? A je jedno aky maly a este navyse chladil ?. A videjko by nebolo ? Pretoze toto je presne bod, kde tomu neverim a chcelo by to dokaz.
Kazde zariadenie kde chladime potrebuje podla fyziky dodat pracu, ak mate cokolvek co to dokaze bez dodania prace, tak sice porusujute fyzikalne zakony ale mate zazrak. A vynimocne tvrdenia vyzaduju vynimocne dokazy, okrem vasich slov by to teda naozaj chcelo videjko. Taketo videjko by vas na youtube spravilo slavnym. A bez problemov by ste zozbierali dost penazi na vyvoj.
Ale uprimne, bez velmi silnych dokazov to povazujem za klamstvo alebo vo vasom pripade ste uverili vlastnym omylom co je forma domyslavosti.
 
Hodnoť

a MR. logik

píše, že na vodnú turbínu ma taký istý vplyv entropia ako na teplený motor, ktorý odoberá zo vzduchu. Vy ste skutočne bravurne číslo do cirkusu, vypisujete po kadejakých platkoch svoje velké objavy. Pričom úspešne nezvládate ani základy fyziky a ste patriččne na seba hrdy. Jaray by Vám odkázal (kebyže nie je sám dutý ako bambus), že no divaj ho sprostiak akýsi LOL.
 

Nenápadne ste preskočili

od II.vety termodynamickej na entropiu v súvislosti s vodnou turbínou, ale nech.
Mám taký dojem, že vy patríte medzi tých, čo si koncom 19. stor. mysleli, že najväčšími vynálezmi ľudstva naveky ostanú parný motor a plynová lampa. Ibaže už sme v 21. stor. a tak sú pre vás najväčšími vynálezmi práve tie, čo poznáte.
 

ale kdeže

vy porovnavate turbinu s tepelným motorom, zaroben tvrdíte, že udajne II. termodynamicky zakon s tepelným motorom ma zanedbatelný súvis, rresp. ako s tou turbinou. Uz len z toho, čo ste popísal po plátkoch je jasne, že žiaden funkčný prototyp ste nikdy nemal, pretože tie rečči, nie ja nepopieram fyziku a zaroven ju popriete ako judas jezisa kedy sa Vám zachce slovným mostom.
 

Keby len ale kdeže

1. Keď už zmieňujete turbínu - bola reč o vodnej (nie o parnej alebo plynovej) turbíne.
2. Ak som ja klamár (a nie niekto iný), citujte, kde som tvrdil, že "II.termodynamický zákon s tepelným motorom má zanedbateľný súvis.
3. Ani som nikde netvrdil, že som mal (plne) funkčný prototyp pacyklového stroja. Informoval som verejnosť, že som "na kolene" robil konštrukčný vývoj modelu pacyklového stroja a zaznamenal som pritom sľubné výsledky. Samozrejme, mám z toho obdobia aj určitú fotodokumentáciu, ale nie nato, aby som ju (práve) vám strkal pod nos.
 

 

písal ste, že máte motor na premnu tepla na mechanicku prácu, mimochodom len pre zaujímavosť som si prečítal to vlákno, kde niečo píšete o utajovanom projekte. Podoba sa to na tepelne čerpadlo a potom teplo zrejme zas dalším vynálezom chcete usmernit cez trysku na horizontalne koleso. Viete pane mne je ťo cele úsmevné. Mate pocit, že ste objavil niečo zaujímavé, tak vediete debaty o tom, o čom nemá nikto predstavu, čo vlastne. To máte úplnu pravdu, že ma váš stroj nezaujíma. Len dodám tolko, že neustále si vymýšlate bludy na rôzne témy, pričom fakt je ten, že nerozumiete základom fyziky, ved. napríklad svetelné hodiny sú pre Vás problém, splietate niečo o očných ilúziach a podobne brilatne postrehy, potom vyznie akýkolvek stroj od Vás naozaj srandovne. Ja vám tu robím v podstate medvediu službu, ked nebolo piano tak aj ostatní sa snažili Vás upozorniť kde sú tie nezmysly, lenže vy ako keby ste nic nevidel, na druhý deň napíšete ďalšiu objavnu vec.
 

Trošku si fandíte,

ak si myslíte, že ste prebrali štafetu od ostatných "havkáčov" a že robíte záslužnú vec, keď sa ma snažíte upozorniť...
Bral by som vás vážne, keby ste, napríklad, reagovali na všeobecnú kozmodriftovú rovnicu, čo všetko z nej vyplýva. Namiesto toho, vy sa iba fabrikujete nedomyslené predpoklady a na nich staviate, akože je to "hotová vec". A to racionálne založený človek nerobí.

To piano, čo ste teraz spomenuli, je tiež podobne kontraproduktívna vec, veď SMEtiari na to ešte prídu.
 

zasluzna vec

je to, keď Vás niekto upozorni na bludy, dokonca vysvetli prečo sú to bludy. Pre Vás to ale zaslužna vec nie je, pretože Vám o pravdu vobec nejde, ste schopny sa busit do brs za vase vytvory aj ked sú to číre nezmysly. Mna žiadna štafeta nezaujíma. Budte rad, pretože keby ste bol racionalny človek tak viete, že s bludmi ďaleko nezájdete, okrem toho, že zabávate publikum zdarma. mna ten Vás motor netentuje, napísal som vám rozne príspevky v rôznych témach a tam mlčíte, sskúsme hádať prečo? Vy ste sa skutočne za ten dlhy čas čo tu vypisujete ničom nepriučil z prírodných vied, ani náznakom ste neprehodnotil svoje "geniálne úvahy", tak potom je to len o zabave, pozerať na človeka, čo nemá sebareflexiu a netuší ktorá bije...
 

Robopol - na pravdu monopol

Citujem: "... napísal som vám rozne príspevky v rôznych témach a tam mlčíte, skúsme hádať prečo?"

Nuž len zopakujem:
Bral by som vás vážne, keby ste, napríklad, reagovali na všeobecnú kozmodriftovú rovnicu, čo všetko z nej vyplýva.
 
Hodnoť

pekne

snaha vyjednavat ktore fyzikalne zakony maju platit a ktore nie, to je vtipna nova uroven.

Tak len v skratke : Stroj ktory meni teplo na pracu je tepelny stroj, je zbytocne vyjednavat ze nie celkom, na druhej strane nikto nepocuva.

A nepotrebujeme poznat detaily. Su totiz len tieto moznosti :
1. Bud meni teplo na pracu ale teplota media neklesa. To je ciste perpetum mobile.
2. Meni teplo na pracu a teplota media klesa. To je tepelny stroj a mame dve teploty a mozeme spocitat jeho teoreticku maximalnu ucinnost.

Ak autor predpoklada ze skutocna ucinnost je vyssia, tak spojenim s vratnym strojom mame opat perpetum mobile. ( To je pekna carnotova uvaha a autor ju najde v kazdej ucebnici termodynamiky aj v tej Stodolovej. )

Ergo, riesenie podla autora je vo vyuzitii perpeta mobile, a zli uradnici ho neberu vazne. Aka hroza
 

Už som myslel, že ste vychladli,

ale s vami je to podobné ako s tým, čo tvrdil, že medzi zákonmi zachovania hybnosti a energie (v rel. priestore) neexistuje fyzikálna súvislosť.

Vy si neviete predstaviť situáciu bez vratného stroja a omieľate dookola len to, čo je známe. Vy si myslíte, že ja nepoznám tieto poznatky, z ktorých už Clausius odvodil veľmi skeptickú predpoveď pre "osud" vesmíru?
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Jozef Sitko: Čo potom, keď uspejú: Fico, Kotleba, Danko a Harabin? (2.) 5 937
 2. Ján Zima: Prečo sa ľudia majú lepšie v Nórsku ako na Slovensku? Skúste voliť ako Nóri. 2 450
 3. Martin Borguľa: Zásobáreň pitnej vody v ohrození, my riešime vášne v parlamente 1 847
 4. Štefan Holý: Sulík - nová verzia Jána Ľuptáka? 1 556
 5. Andrej Vágner: Rybársky zväz už rok šikanuje dôchodcu - štát sa už rok nečinne prizerá 1 542
 6. František Ptáček: Hranatým šmejdom dochádza dych... a to je viac než dobré 1 419
 7. Pavel Weiss: Zmena volebného systému môže posilniť regióny 1 273
 8. Filip Bajtoš: Zabudlo sa... 1 008
 9. Tibor Bindas: Ľudia nebláznite, rúška vás pred koronavírusom nezachránia, zachráni vás niečo celkom iné. 921
 10. Martin Droppa: V pondelok letím do New Yorku 788

Rebríčky článkov


 1. Roman Hutira: Spojila svety Rómov a Bratislavskú kaviareň
 2. Filip Pastorek: Sociálna poisťovňa okrádala invalidov, zasiahol Najvyšší súd
 3. Jozef Legény: Piešťanské letisko 2019 - verejné straty ( -1 175 499 EUR) pre súkromné zisky (? EUR)
 4. Michal Kováč: Kľúčové pravidlo úspechu - Prevezmite za svoj život 100% zodpovednosť !
 5. Richard Gajarský: Koltebovi agitátori?
 6. Juraj Kováč: Prečo do tretice (ne)voliť mačku vo vreci
 7. Tomáš Karľa: Boli ste na film Sviňa?
 8. Stanislav Havran: Konzervatívni ľudia, nebojme sa tých liberálnych
 9. Filip Pastorek: Najvyšší súd zasiahol proti Sociálnej poisťovni
 10. Stanislav Havran: Liberálni ľudia, nebojme sa konzervatívnych


Už ste čítali?