Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Toto by vás malo zaujímať (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Prečítal som si pozorne váš článok,

a nielen tento. Problém tohoto štátu je ten, že nepodporuje nadšencov. Na školách a SAV prebieha väčšinou "hranie" sa na vedu a techniku bez výsledkov v praxi. A nakoniec sa to aj tak všetko zvrhne na nákup "osvedčených" západných výrobkov a technológií. Málokto na Slovensku prerazí s vlastnou technikou.
Váš "tajomný" energetický nápad je pravdepodobne dobrý a preto by sa zišlo ho "zhodnotiť". Ak ide o energiu , sú tu 2 stránky - ekologia a ekonomia. Zatiaľ každý pozerá na ekonomiu . Ak nápad má byť užitočný , nateraz musí byť aj ekonomický. Ľudia majú elektriku z elektrární za určitú cenu a potom sami si vyrábajú fotovoltaickými panelmi , a málokto ešte aj veternou turbínou. Ide teda o to, či by sa človeku či firme oplatilo investovať do vášho zariadenia. Ak by elektrika k dispozícii nebola tak váš nápad by bol unikátny. Ale elektrika tu je. Takže váš nápad musí "poraziť" konkurenciu v nákladoch ( a ekologii ).

So školstvom súhlasím. Na 90% hlúpe školstvo plné hlúpych učiteliek vyučujúcich hlúposti a produkujúcich hlupákov. Len 10% učiteľov, odborov stojí za to. Je tomu tak preto, že na 90% má monopol na vzdelávanie pedagogická škola, ktorá je úplne odrezaná od reality života, žije si vo vlastnom svete.

Čo sa týka Matoviča, volil som ho pretože sa prezentoval ako najväčší bojovník s gaunermi a túto spoločnosť je bezpodmienečne nutné konečne očistiť a smetie vysypať do nápravných ústavou. Majetky zlodejov zhabať. Čo sa týka hospodárstva štátu a novej vlády, nuž samozrejme tam tiež čiastočne očakávam aj nové postoje, no od politikov všeobecne toho veľa technický a tvorivý človek veľa očakávať nemôže. Nie sú to géniovia, väčšinou sú tu len priemerikovia, ktorí vyhrali voľby a rozhodujú.

Voľakedy pradávno som oslovoval svojimi nápadmi politikov, Slovensko mohlo byť úplne niekde inde, a v dnešnej katastroficko-(ne)ekologickej dobe Slovensko mohlo byť premiantom planéty.
No drvivá väčšina ľudí a tým aj politikov sa na prosperitu a vyspelosť pozerá cez vily, SUVy, štadióny, hotelmi zastavané strediská cestovného ruchu, cez preplnené regále supermarketov všakovakými somarinami.
A tak sme v tom srabe, ako väčšina vyspelého sveta.
 

Nápad musí byť konkurencie schopný

To sa rozumie samo sebou, a najlepšie to vynikne pri najvýdatnejších zdrojoch odpadového tepla, totiž z atómových a klasických tepelných elektrární. – Reaktor, projektovaný na 1000 MWe (elektrického výkonu), musí reálne produkovať 3000 MW tepla, lebo parné turbíny sú klasické tepelné stroje a ich účinnosť je cca 1/3. Nízkopotenciálové odpadové teplo (do 100°C) z jedného bloku teda predstavuje 2000 MW a, ak ho nie je možné aspoň čiastočne využiť v relatívne blízkom okolí, napr. na dodávku tepla (vykurovanie, teplá voda) do nejakého mesta, musí sa dnes rozptýliť do okolia prostredníctvom chladiacich veží.

Funkčný princíp mnou navrhovaného stroja ale dokáže toto teplo premeniť na mechanickú/elektrickú energiu (teoreticky) bezo zbytku. V budúcnosti by stačilo teda stavať reaktory 350 MWe a zo súčasných reaktorov by stačilo, keby pracoval každý tretí. Tým by sa predĺžila doba životnosti odstavených reaktorov a ušetrilo by sa jadrové (resp. klasické) palivo. Toto je gro, týkajúce sa ekonomického aspektu. Čo sa týka ekológie, tam tiež nie je problém, pretože pracovným médiom v stroji je bežný atmosferický vzduch.

Problém je, že terajší vedátori netušia, ako by taký stroj mohol pracovať. Preto (zrejme) predpokladajú, že funkčný princíp stroja je nereálny. To by som ešte vedel pochopiť. Ale tá ľahkomyseľnosť, s akou – bez overenia - predpokladajú že som de facto somár, nie je nič iné ako obyčajné predsudky. Pritom, ak si predstavíte ten obrovský nepomer medzi potenciálnym ziskom a nevyhnutnými nákladmi na overenie...!
Zatiaľ sa nenašiel nikto, kto „by sa uráčil“.

Ak aj niekto (sporadicky) prejaví o vec záujem, vždy sa z neho vykľuje špekulant, ktorý zo mňa „ťahá rozumy“, a keď vidí, že podvodom nezíska nič, odmlčí sa (či už pre tento dôvod, alebo ho niekto „uhovorí“, že je to „určite blbosť“. Naposledy sa tak stalo minulý rok v lete, keď som kontaktoval SEAS. Veľké firmy na Slovensku majú zvyčajne zahraničné vedenie, a ja nie som jazykovo vybavený. Neobrátil som sa teda priamo na riaditeľa SEAS - Taliana, ale na jedného zo Slovákov - projektových manažérov. Keď sa definitívne odmlčal, vedel som – podľa toho, ako ma zavádzal - že to bol obyčajný špekulant.

Dnes, tvárou v tvár blížiacej sa ekonomickej kríze, je situácia podstatne iná, ale ľudia zostávajú rovnakí. Tým, že nie sú nápomocní šíriť túto dôležitú informáciu v celej slovenskej verejnosti, pričom možnosti i právomoci na to majú, ba ešte jej priam úmyselne (svojou ľahostajnosťou, resp. predsudkami) hatajú cestu, sa mrhá časom, ktorý by sa mohol využiť v prospech môjho projektu. Škoda aj hovoriť, že by to bolo na všeobecný prospech.
 

 

Som späť
Ako som napísal, váš nápad má logiku a teda prospech vašeho nápadu by bol určite veľký. Neviem však vám poradiť, ako na to. Ja sám mám a mal som nápady a nepochodil som. Tiež som potom robil na vlastnú päsť, pomíňal som peniaze a nedokončil.
Nechápem systém, ako to funguje, že niekomu to ide a niekomu nie. Niekedy niekto príde aj so somarinou a idú do toho a potichúčky to zanikne . A niekedy robia dobrú vec a tiež to zanikne. A inokedy zas robia dobrú vec a aj sa to uchytí. Fakt neviem a nerozumiem.
Ale k veci. Kedže váš nápad sa týka lepšieho zúžitkovania odpadovej energie na novú energiu, je to vec elektrarní (eventuálne aj štátu) a tak len oni môžu rozhodnúť či niečo spravia. Z toho čo ste písali, že chcú od vás len rozumy, nuž to je tiež logické, že chcú vedieť o čo sa jedná. Zase keď sa človek na vec pozerá z vašeho pohľadu, tak je logické, že im to nemôžete povedať len tak.
Fakt je to zložité. Vyzerá to na užitočný nápad, škoda , keby sa nespravil.
 

Možno sa bude opakovať situácia

Keď začínala koronavírová kampaň, vyskytli sa hlasy, že prvé opatrenia proti šíreniu sa vírusu sa mali urobiť už skôr, resp. že sme mali byť na niečo také (aj keď nepredvídané) lepšie pripravení.

Podobné mi to pripadá s ekonomickými dopadmi na spoločnosť. Dnes sa (akože) rozdávajú prostriedky za účelom ekonomického prežitia. V skutočnosti sa nič nerozdáva. - Žiadna vláda nikdy žiadne vlastne peniaze nemala, nemá ani nebude mať. Aj naša vláda prirodzene musí očakávať, že sa jej tieto prostriedky skôr alebo neskôr cez dane (a iné "fígle") vrátia. Nevráti iba ten, kto ostane do smrti ekonomicky paralyzovaný.
V tom prípade je naozaj nerozumné, aby vláda neskúsila čím viac opatrení pre to, aby sa ekonomika v budúcnosti čím skôr zregenerovala a mohla "dávať cisárovi, čo je cisárovo". Medzi to, myslím si, by mala patriť aj previerka mojej myšlienky. Čím neskôr sa k tomu prikročí, tým neskôr sa môže dostaviť zisk. A potom opäť zaznejú hlasy, že sa to malo urobiť skôr.