Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Propagujúci sám vojak v poli (v Žiline), VI (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Na Slovensku ako v malej a vždy

zaostávajúcej krajine sú sťažené podmienky vo všetkom, teda aj v patentovaní. Ale asi lepšie podmienky, než trebárs v Benine alebo Nikaragui. Najhoršie je však to, že aj tých málo vynálezcov, vedcov, technikov si skoro vôbec nevážime, a odvrhneme aj to vzácne "málo" svetových vynálezov. Tu je tendencia len všetko preberať zo zahraničia, najmä z Nemecka. To je aj politika diletanta Sulíka a iných. Taký ako on vôbec nemá čo hľadať na pozícii ministra hospodárstva, tam má byť dlhoročný odborník z výroby a praxe a nie nejaký diletant. Alebo Remišová, to už nemám ani slov, vyštudovaná bábkoherečka je na čele vedy, techniky a inováícií ... Ako národ hlúpneme a stávajú sa z nás štatisti, to vidíme aj pri covide, keby nie zahraničie, tak by sme o covide nevedeli, lekárky by si mysleli, že je to chrípka a tak by ľudí aj "liečili", takisto testy máme zo zahraničia, my nevieme vyrobiť, nevieme princípy. Nevieme, lebo po ´89 všetko sme zničili a spoliehame sa na zahraničie rovnako ako žena sa spolieha na muža. Na ministerských postoch mali byť najväčšie kapacity a namiesto toho sa stali z toho len politické trafiky.
 
Hodnoť

Žiaľbohu, v mnohom máte pravdu

Prepáčte mi oneskorenú odpoveď na váš príspevok. Jednak som nebol doma, a tiež som bol dosť zaneprázdnený, takže som si ho všimol až teraz.

Zahraničiu táto situácia na Slovensku (aj inde) vyhovuje. Hodíme sa im ako lacná, relatívne kvalifikovaná sila a tiež ako odbytový trh pre ich výrobky, často so zníženou kvalitou, akú by vo vlastnej krajine sotva predali.

Problém s inováciami je už staršieho dáta. Ešte za socializmu sa ho pokúšali riešiť rozvojom zlepšovateľstva a vynálezcovstva. Pamätám sa, ako v Tesle Liptovský Hrádok vyhlásili akciu, že za každý - (v prvej fáze) akýkoľvek - nápad vyplatia navrhovateľovi odmenu 100 Kčs. Našlo sa dosť takých, čo to brali ako vtip a navrhli odstrániť polovicu svetiel v priestoroch podniku, že sa tým ušetrí polovica spotrebovanej elektrickej energie. Ja som na svojom pracovisku v priebehu piatich rokov podal 40 zlepšovacích návrhov a riešení rezortných tematických úloh. Realizované boli len tie, čo som realizoval osobne. Veľkú úlohu zohrával nezáujem, ľahostajnosť, lenivosť a závisť. Aj vtedy boli v riadiacich funkciách často ľudia len po známosti, dosadzovaní po straníckej linke. V zamestnaní by boli len do počtu, ak by si nekrátili čas zháňaním klebiet a intrigovaním na základe ich obsahu. Na druhej strane, v celoštátnom merítku - pri centrálnom plánovaní - mali šancu skutoční odborníci, ktorých schopnosti a práca boli čiastočne negované špecifikami režimu.

Dnes by to už mal byť neaktuálny stav, ale ukazuje sa, že nie je. Je to o to vážnejšie, že dnes už netreba riešiť napr. len prechod od extenzívnej výroby na intenzívnu, ale podstatne dôležitejšie problémy v globálnom merítku, ktoré nás začínajú existenčne ohrozovať čoraz viac.

Pomaly sa dostávame do situácie, kedy ignorovať podobné myšlienky ako je napr. funkčný princíp pacyklového stroja sa môže prejaviť ako fatálna chyba. Ale stále vidíme, že pre politikov je stále viac zaujímavé udržať sa vo funkcii, ako využívať jej možnosti pre všeobecné blaho.
 


Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 1 622
 2. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 334
 3. Martin Ondráš: Mičovskému kolabuje rezort, minister mlčí..... 290
 4. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 238
 5. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 227
 6. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 205
 7. Denis Kinski: Andrej Hryc: Zaujímavá osobnosť, všestranný herec ... 200
 8. INEKO: Ako vyriešiť kolóny na preťažených cestách 195
 9. Věra Tepličková: Keď ku svojej hodnote potrebuješ krúžky 188
 10. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 187

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka
 2. Marian Vojtko: Odstrániť riziko - a úplne...
 3. Peter Biščo: Pani Iveta Radičová hľadá politickú kultúru terajšej vlády.
 4. Ján Škerko: O výhre, peniazoch a sexe
 5. Jozef Kovalík: Sám
 6. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 7. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 8. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 9. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 10. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ


Už ste čítali?